reklama

V Česku se bude lyžovat, byť to bude náročné, slibuje ministr Havlíček

Sám ministr Karel Havlíček by chtěl lyžařská střediska otevřít, ač v omezeném režimu. Jak bude zimní sezona vypadat? A jaká opatření jsou v silách personálu? Na otázky odpovídal v pořadu Interview na CNN Prima NEWS šéf Unie horských povolání Ladislav Janků. V pondělí se ministerstvo průmyslu a obchodu a sdružení daného sektoru zatím dohodly, že klíčové bude takové nastavení front u vleků a lanovek, aby se minimalizovala možnost nákazy.

reklama

„Jednáme s hygieniky, během několika dní výsledky představíme. Inspirujeme se v Rakousku, Švýcarsku. V každém případě chceme, aby lidé mohli využívat lyžařských areálů, byť to bude, podobně jako u obchodu a restaurací, v omezeném režimu, bude to náročnější na řízení front, počet návštěvníků či obslužné obchody,“ řekl MF DNES ministr Karel Havlíček.

Asociace horských středisek (AHS) už navrhla sadu opatření pro skiareály. Počítá s tím, že u pokladen a na nástupištích se označí rozestupy, z nichž budou mít výjimku členové jedné domácnosti. Sjíždění sjezdovek se rozestupy týkat nemají.

Střediska zajistí dezinfekci vnitřních i vnějších prostor a rozšíří možnosti on-line nákupů i plateb. Počítá se také s častějším větráním kabin lanovek a změnami v organizaci lyžařských škol a zábavních akcí. Jasno by mělo být do týdne, konečné slovo připadá ministerstvu zdravotnictví.

Podle Janků je třeba, aby lyžařské areály co nejdříve věděly, za jakých podmínek budou moci otevřít, aby se na to mohly připravit. „Musíme zajistit personál, vysněžit, zajistit technické zázemí,“ zdůraznil.

Problém je, že protiepidemický systém zatím lyžařské areály vůbec nezmiňuje. „Navrhli jsme speciální kolonku, protože plošná opatření nejdou vztáhnout na lyžování,“ podotkl Janků, podle něhož je v tomto smyslu potřeba doplnit tabulku pětistupňového protiepidemického systému (PES).

Některá střediska už nyní oznamují, že začínají sezonu 7. prosince. „Je to teoreticky reálné, pokud by nastal 3. stupeň. Záleží ale na vládě,“ uvedl Janků. Areály by pak musely splnit například pravidlo maximálně čtyř lidí u stolu ve stravovacích zařízeních.

Posílení je v silách provozovatelů

Systém PES uvádí, že v pátém stupni lze rekreačně venku sportovat nejvýše do dvou lidí, ve čtvrtém stupni maximálně v šesti lidech a od třetího stupně vždy pouze ve dvou hracích týmech či skupinách. Ve druhém a prvním stupni není počet lidí sportujících venku omezen.

Podle Janků se pravidla nastaví tak, aby vše bylo bezpečné. „Počítá se s managementem, inteligentními frontami i omezenou kapacitou kabinek,“ slibuje. Střediska budou také muset zaměstnat další lidi, kteří by dohlíželi na dodržování nařízení. „Personální posílení je v silách provozovatelů,“ sdělil Janků.

Doufá však, že na rozdíl od kabinek lanovek nebude na sedačkách nebo kotvách nutné nosit roušky, stejně jako to mají v Rakousku. „Ze svahu dolů by se potom jezdilo bez ochrany,“ řekl Janků. Samozřejmostí je dezinfekce společných vnitřních prostor, podpora on-line služeb nebo posílení skibusů.

Podle Janků je potřeba udělat všechno pro to, aby Češi mohli jezdit na hory. „Obavy přetrvávají, ale doufejme, že k tomu vláda přistoupí se zdravým rozumem. Lidé potřebují hory nejen kvůli fyzické kondici, ale i kvůli psychice,“ podotkl.

Ceny by se zvyšovat neměly

„Rádi bychom apelovali na Čechy, aby pokud možno jezdili tuto sezonu na naše hory,“ zdůraznil. Lyžařská střediska jsou totiž součástí tuzemského cestovního ruchu, který je podle něj opravdu na kolenou.

I proto se ceny služeb letos nezvýší. „Ceny se razantním způsobem nebudou měnit. Je otázkou, jak to bude v budoucnu, musíme však doufat, že se tak nestane,“ řekl Janků. Podle něj se lyžaři nemusejí obávat nedostatku sněhu. „Areály jsou schopny flexibilně reagovat, během tří až sedmi dnů jsou schopné se zasněžit,“ dodal.

Rozhovor Lucie Hrdličkové s Ladislavem Janků si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:
lyžování Interview lyžařské středisko Ladislav Janků
Nefunkční toalety a nehorázný nepořádek, kritizují Češi podmínky ve vlaku do Chorvatska
Cestování

Nefunkční toalety a nehorázný nepořádek, kritizují Češi podmínky ve vlaku do Chorvatska

Cesta vlakem na dovolenou do Chorvatska se některým turistům změnila ve velmi nepříjemný zážitek. Cestující si nestěžovali pouze na mnohahodinová zpoždění, ale také na kvalitu nabízených služeb ve vlacích společnosti Regiojet. Barbora, která k Jadranu cestovala, upozornila CNN Prima NEWS na nefunkční toalety a také na značný nepořádek ve vlacích. Dopravce se za způsobené problémy omluvil.

Kdo je olympijským pacientem nula? Určit zdroj nákazy české výpravy bude složité
OH 2021

Kdo je olympijským pacientem nula? Určit zdroj nákazy české výpravy bude složité

Kdo a jak „odstartoval“ nákazu koronavirem během letu na olympiádu v Tokiu? Možných scénářů je spousta, cesta k jednoznačné odpovědi ale bude složitá. Pozitivní test dosud vyšel čtveřici sportovců a dvěma členům české olympijské výpravy. Infekci covidem hlásí i vysoce postavený člen Českého olympijského výboru (ČOV), který ale nenastoupil do letadla. Pražská hygienická stanice uvedla, že prvního nakaženého půjde odhalit pouze kompletní genotypizací jednotlivých pozitivních záchytů.

Šéf KSČM: Tolerovat Babiše bylo správné. Jinak bychom se ztratili v poli opozice

Předseda KSČM Vojtěch Filip je přesvědčen, že komunisté udělali správně, když od července 2018 do letošního dubna podporovali druhou vládu Andreje Babiše (ANO). „Nést odpovědnost nám sice snížilo preference, protestní hlasy se totiž sbírají v opozici, ale mnoho jsme toho alespoň prosadili,“ řekl ve speciálním vysílání pořadu 360° Pavlíny Wolfové šéf komunistů.

Kolaps z horka může vést i ke smrti. Na pozoru by měli být senioři, děti a lidé s obezitou

Tropické počasí přináší i řadu zdravotních komplikací. Při dlouhotrvajících tropech hrozí přehřátí organismu, ale i riziko úpalu a úžehu. Kteří lidé jsou nejvíce ohroženi a jak poznat úpal od úžehu? CNN Prima NEWS oslovila MUDr. Lenku Zimolkovou, vedoucí lékařku nízkoprahového interního příjmu II. interní kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.

Noční můra, kritizují české děti karanténu na Maltě. Zbytečné emoce, mírní věc konzul

Nepříliš povedený výlet na Maltu zažili mladí Češi a Slováci. Na ostrov poblíž Itálie vyrazili na jazykový pobyt, ale kvůli nákaze koronavirem jedné ze studentek museli do karantény. Zde si děti a mladiství stěžovali na její podmínky. Tvrdili, že k jídlu dostávají syrové maso a další nekvalitní jídlo, nebo že jim místní personál neuklízí a v pokojích se tak hromadí odpadky. Český konzul na Maltě ovšem jejich vyjádření mírní a hlásí, že podmínky rozhodně nebyly tak dramatické.

PŘEHLEDNĚ: Španělsko je velmi rizikové. Co potřebujete pro návrat z jednotlivých zemí?

Nizozemsko, Španělsko a Baleárské ostrovy se v pondělí na takzvané mapě cestovatele, která stanovuje podmínky pro příjezd z dané země, přesunou do tmavě červených území s velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Pohorší si i několik dalších států – Irsko, Řecko a Monako se posunou do červené a Estonsko do oranžové kategorie. V páteční zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

reklama

Domácí zpravodajství

PŘEHLEDNĚ: Španělsko je velmi rizikové. Co potřebujete pro návrat z jednotlivých zemí?

Nizozemsko, Španělsko a Baleárské ostrovy se v pondělí na takzvané mapě cestovatele, která stanovuje podmínky pro příjezd z dané země, přesunou do tmavě červených území s velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Pohorší si i několik dalších států – Irsko, Řecko a Monako se posunou do červené a Estonsko do oranžové kategorie. V páteční zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

Nejtěžší chvíle Karla Gotta: Dávali mi šest měsíců života. Měl jsem ukrutné bolesti

Rok a půl poté, co se Karel Gott vyléčil z rakoviny, měl novou diagnózu, onemocnění krvetvorby. Jeho zdravotní stav se zhoršil a lékaři mu předpovídali pouze šest měsíců života. O době před smrtí napsal nejznámější český zpěvák v autobiografii Má cesta za štěstím, která vyšla 14. července při příležitosti jeho nedožitých 82. narozenin. Přiznal, že měl ukrutné bolesti i halucinace.

Šmucler: Obličej mi stále nefunguje na 100 %. Očkování je třeba lidem lépe vysvětlovat

Šéf České stomatologické komory Roman Šmucler tvrdí, že část tváře, která mu ochrnula po očkování, stále nefunguje na 100 procent. O možných vedlejších účincích nicméně věděl a již dříve uvedl, že vakcinace nelituje. Jen by byl rád, kdyby se lidem vedlejší účinky vysvětlovaly lépe. Když se trhá zub, taky existuje vzácná šance, že se během zákroku třeba zlomí čelist, uvedl Šmucler na CNN Prima NEWS.

reklama