reklama

V Česku se bude lyžovat, byť to bude náročné, slibuje ministr Havlíček

Sám ministr Karel Havlíček by chtěl lyžařská střediska otevřít, ač v omezeném režimu. Jak bude zimní sezona vypadat? A jaká opatření jsou v silách personálu? Na otázky odpovídal v pořadu Interview na CNN Prima NEWS šéf Unie horských povolání Ladislav Janků. V pondělí se ministerstvo průmyslu a obchodu a sdružení daného sektoru zatím dohodly, že klíčové bude takové nastavení front u vleků a lanovek, aby se minimalizovala možnost nákazy.

reklama

„Jednáme s hygieniky, během několika dní výsledky představíme. Inspirujeme se v Rakousku, Švýcarsku. V každém případě chceme, aby lidé mohli využívat lyžařských areálů, byť to bude, podobně jako u obchodu a restaurací, v omezeném režimu, bude to náročnější na řízení front, počet návštěvníků či obslužné obchody,“ řekl MF DNES ministr Karel Havlíček.

Asociace horských středisek (AHS) už navrhla sadu opatření pro skiareály. Počítá s tím, že u pokladen a na nástupištích se označí rozestupy, z nichž budou mít výjimku členové jedné domácnosti. Sjíždění sjezdovek se rozestupy týkat nemají.

Střediska zajistí dezinfekci vnitřních i vnějších prostor a rozšíří možnosti on-line nákupů i plateb. Počítá se také s častějším větráním kabin lanovek a změnami v organizaci lyžařských škol a zábavních akcí. Jasno by mělo být do týdne, konečné slovo připadá ministerstvu zdravotnictví.

Podle Janků je třeba, aby lyžařské areály co nejdříve věděly, za jakých podmínek budou moci otevřít, aby se na to mohly připravit. „Musíme zajistit personál, vysněžit, zajistit technické zázemí,“ zdůraznil.

Problém je, že protiepidemický systém zatím lyžařské areály vůbec nezmiňuje. „Navrhli jsme speciální kolonku, protože plošná opatření nejdou vztáhnout na lyžování,“ podotkl Janků, podle něhož je v tomto smyslu potřeba doplnit tabulku pětistupňového protiepidemického systému (PES).

Některá střediska už nyní oznamují, že začínají sezonu 7. prosince. „Je to teoreticky reálné, pokud by nastal 3. stupeň. Záleží ale na vládě,“ uvedl Janků. Areály by pak musely splnit například pravidlo maximálně čtyř lidí u stolu ve stravovacích zařízeních.

Posílení je v silách provozovatelů

Systém PES uvádí, že v pátém stupni lze rekreačně venku sportovat nejvýše do dvou lidí, ve čtvrtém stupni maximálně v šesti lidech a od třetího stupně vždy pouze ve dvou hracích týmech či skupinách. Ve druhém a prvním stupni není počet lidí sportujících venku omezen.

Podle Janků se pravidla nastaví tak, aby vše bylo bezpečné. „Počítá se s managementem, inteligentními frontami i omezenou kapacitou kabinek,“ slibuje. Střediska budou také muset zaměstnat další lidi, kteří by dohlíželi na dodržování nařízení. „Personální posílení je v silách provozovatelů,“ sdělil Janků.

Doufá však, že na rozdíl od kabinek lanovek nebude na sedačkách nebo kotvách nutné nosit roušky, stejně jako to mají v Rakousku. „Ze svahu dolů by se potom jezdilo bez ochrany,“ řekl Janků. Samozřejmostí je dezinfekce společných vnitřních prostor, podpora on-line služeb nebo posílení skibusů.

Podle Janků je potřeba udělat všechno pro to, aby Češi mohli jezdit na hory. „Obavy přetrvávají, ale doufejme, že k tomu vláda přistoupí se zdravým rozumem. Lidé potřebují hory nejen kvůli fyzické kondici, ale i kvůli psychice,“ podotkl.

Ceny by se zvyšovat neměly

„Rádi bychom apelovali na Čechy, aby pokud možno jezdili tuto sezonu na naše hory,“ zdůraznil. Lyžařská střediska jsou totiž součástí tuzemského cestovního ruchu, který je podle něj opravdu na kolenou.

I proto se ceny služeb letos nezvýší. „Ceny se razantním způsobem nebudou měnit. Je otázkou, jak to bude v budoucnu, musíme však doufat, že se tak nestane,“ řekl Janků. Podle něj se lyžaři nemusejí obávat nedostatku sněhu. „Areály jsou schopny flexibilně reagovat, během tří až sedmi dnů jsou schopné se zasněžit,“ dodal.

Rozhovor Lucie Hrdličkové s Ladislavem Janků si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:
lyžování Interview lyžařské středisko Ladislav Janků

Hlavní zprávy

Dobudeme Francii zpět, hlásá Zemmour. Mítink prezidentského kandidáta provázely násilnosti
Francie

Dobudeme Francii zpět, hlásá Zemmour. Mítink prezidentského kandidáta provázely násilnosti

Změňme běh dějin a vydejme se znovu dobýt Francii. Tak zní výzva dnes už oficiálního prezidentského kandidáta Érica Zemmoura, kterou vyslal směrem k Francouzům na svém prvním volebním shromáždění. Na pařížském předměstí se v obří výstavní hale sešlo na 15 000 Zemmourových příznivců. Bouřlivý mítink se nakonec neobešel bez výtržností a násilností, když se jeho fanoušci střetli s aktivisty, kteří přišli proti pravicovému politikovi protestovat.

Číňané chtějí údajně prodat půlku Slavie. Znamenalo by to konec pro Tvrdíka?
Fotbal

Číňané chtějí údajně prodat půlku Slavie. Znamenalo by to konec pro Tvrdíka?

Čínská společnost CITIC Group údajně zvažuje, že prodá 50 procent akcií fotbalové Slavie, u které je v současnosti společně s další čínskou firmou Sinobo Group většinovým vlastníkem. S informací přišel server Blesk.cz. Rozhodnuto by mohlo být během dvou až tří měsíců. Pro šéfa sešívaných Jaroslava Tvrdíka by prodej mohl znamenat, že skončí ve své funkci.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil
Školství

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Rozloučení s režisérem Hanušem. Po smrti se usmíval jako na předávání cen, popisuje vdova

Režisér seriálu Život na zámku Jaroslav Hanuš byl se svou smrtí smířen a bylo to na něm vidět i poté, co zemřel. Prozradila to jeho manželka Klára Gočárová. Ještě předtím, než ho odvezla pohřební služba, Gočárová manžela umyla, oblékla do svátečního a uložila do postele, kde se prý usmíval. „Člověk, když ho viděl, měl pocit, že je na předávání cen TýTý,“ řekla Hanušova žena.

Tati, proč si nemůžu jít hrát ven, když je mi dobře? Děti nechápou nutnost karantény

Čtrnáctidenní karanténa může být v případě nakažení covidem dlouhá pro každého z nás, ještě delší a nepochopitelnější je ale pro ty nejmenší děti –⁠ zvlášť, pokud se cítí naprosto zdravě. Své o tom ví malý Jáchym z Prahy, který si v posledních týdnech prošel nákazou koronavirem. Redakci CNN Prima NEWS se se zkušeností svěřil jeho otec.

reklama

Domácí zpravodajství

Nechceme Hřiba znovu primátorem, volá část Pirátů. Lidé se nám smějí za digitalizaci

Ani ne za rok (v říjnu 2022) čekají Česko další volby. Tentokrát půjde o komunální volby do obecních zastupitelstev, v nichž se volí i vedení Prahy, a bude se tak rozhodovat i o novém primátorovi. Piráti už na začátku prosince rozjeli debatu, zda by měl být znovu jejich lídrem současný primátor Zdeněk Hřib. Třetina straníků, kteří hlasovali, je proti a vyčítá mu nedostatečné plnění pirátského programu –⁠ především v oblasti dopravy a IT. Zda nakonec Hřib skutečně kandidátem Pirátů na primátora bude, se definitivně rozhodne do Vánoc.

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu

Zvláštní pracovní spor řeší číšník jedné pivnice v Hradci Králové. Tvrdí, že ho zaměstnavatel nutí ukončit pracovní poměr kvůli tomu, že na začátku listopadu kontroloval u hostů dodržování hygienických opatření. Přestože to bylo v souladu s platnými nařízeními, měl tím údajně podnik připravit o zisk. Vedení hotelu se k tomu odmítá jednoznačně vyjádřit.

Kolář: Konflikt Ruska s Ukrajinou? Česko si stranu už vybralo, nemůžeme jednat samostatně

Ve sporu mezi Ruskem a Ukrajinou má Česká republika podle místopředsedy sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřeje Koláře (TOP 09) jasně přidělenou stranu. „Česko si nemusí vybírat, máme vybráno. Jsme součástí NATO a Evropské unie (EU). Není to o tom, že si budeme házet kostkou a říkat, ke komu se přikloníme,“ uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

reklama