Britsko-švédská farmaceutická skupina AstraZeneca si možná napraví reputaci, kterou jí pošramotily vakcíny proti covidu. Představila totiž výsledky klinických testů léku, který významně snižuje pravděpodobnost propuknutí nemoci COVID-19. „Koktejl“ s pracovním označením AZD7442 by se tak mohl stát alternativou k očkování.
Kombinace dvou protilátek snižuje riziko symptomatického propuknutí nemoci COVID-19 o 77 procent, uvedla v pátek ráno na svém webu britsko-švédská farmaceutická skupina AstraZeneca. Jde o výsledy třetí fáze klinických testů, které AstraZeneca provedla na více než pěti tisících dobrovolníků. Ti byli rozděleni na dvě skupiny, kdy jedné byl podáván lék s pracovním označením AZD7442, a druhé placebo.
Protilátky na covid Česko uznávat nebude. Pro bezinfekčnost není dost důkazů
Pro uznávání protilátek proti covidu jako dokladu o bezinfekčnosti není dost důkazů. Není jasné, jak vysokou hladinu člověk musí mít a zda by ho chránily i proti mutacím koronaviru. Po čtvrtečním jednání kulatého stolu za účasti odborníků to řekla náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková. Podle ní na tomto stanovisku panovala shoda, uznávat se tedy i nadále nebudou. Jako potvrzení bezinfekčnosti slouží dokončené očkování proti covidu, doklad o prodělání nemoci v posledních 180 dnech či negativní výsledek testu.
AstraZeneca oznámila, že více než 75 procent účastníků klinických testů mělo komorbiditu – tedy zdravotní stav, který zvyšuje nejen riziko propuknutí covidu, ale i riziko těžkého průběhu. Podávaná látka prý byla pacienty dobře snášená a předběžné analýzy ukazují, že projevy nežádoucích účinků byly mezi oběma skupinami účastníků vyvážené.
Alternativa pro lidi, kteří se nemohou očkovat
„Data ukazují, že jedna dávka AZD7442 dodaná ve vhodné intramuskulární formě může rychle a účinně zabránit příznakovému průběhu covidu. S těmito výsledky může být AZD7442 důležitým nástrojem v našem arzenálu, který pomůže lidem, jež se nemohou očkovat, k návratu do normálního života,“ řekl v tiskovém prohlášení AstraZenecy Myron J. Levin, profesor Coloradské univerzity, který vede tým provádějící klinické testování zmiňovaného léku.
Pro AstraZenecu by potvrzení úspěchu látky AZD7442 znamenalo výraznou nápravu reputace, kterou jí pošramotily problémy doprovázející její vakcínu proti covidu. Některé státy totiž dočasně pozastavily její podávání, jelikož se objevilo podezření na souvislost s výskytem krevních sraženin po vakcinaci.
AstraZeneca vedle látky AZD7442 pracuje také na vývoji léků, který by se podával pacientům, u nichž už nemoc COVID-19 propukla.