CNN Prima News Alžírsko

Alžírsko

Výpis příspěvků ke štítku „Alžírsko“

Budeme spát venku a čekáme, co přijde, píší Češi. Silné zemětřesení v Maroku má tisíce obětí

Marocké pohoří Vysoký Atlas zasáhlo v pátek pozdě večer silné zemětřesení. Podle marockých úřadů si zemětřesení vyžádalo přes dva tisíce mrtvých, 2 059 lidí je zraněno a 1 404 z nich je v kritickém stavu. Silné otřesy poškodily budovy ve velkých městech a od Rabatu po Marrákeš vyhnaly zpanikařené lidi do ulic. K největším škodám ale podle ministerstva došlo mimo města. Odborníci hovoří o nejsilnějších otřesech století. V zemi jsou i desítky Čechů, kteří tráví v Maroku svoji dovolenou. Redakci CNN Prima NEWS se ozvala skupina tuzemských cestovatelů, již Marokem projíždějí na motorkách.

Moderátor Petr Vágner šokoval přítelkyni. Ke společným narozeninám jí daroval extrémní výzvu

Běhání nesnášel, poslední roky si ale život bez něj neumí představit. Prima moderátor Petr Vágner uběhl už tisíce kilometrů. Během covidové pandemie běhal dokonce i na chatě, kde na ploše 17 metrů čtverečních zdolal 43 km s rouškou na obličeji. Sen si letos splnil při závodě Ironman v Alžíru, který byl asi tím nejnáročnějším, který kdy absolvoval. A na start se opět chystá už tento víkend. A ani tentokrát se nebude šetřit.

S tímto dopravcem nelétejte. Experti sestavili žebříček nejnebezpečnějších aerolinek

Za poslední tři roky přibylo sedm leteckých společností, které experti organizace AirlineRatings označují za nebezpečné. Nepal Airlines „doplnily“ nově aerolinky z Alžírska, Indonésie, Íránu, Kazachstánu, Pákistánu a Surinamu. Experti je hodnotí hvězdičkami od jedné do sedmi. České aerolinie patří mezi 158 leteckých společností s maximálním hodnocením a řadí se k nejbezpečnějším na světě. Smartwings mají šest hvězdiček. Jména těch aerolinek, které v bezpečnosti propadly, zveřejnil odborný cestovatelský magazín Travelbook.

Historický milník. Poslední země se zbavila benzinu s olovem, u nás se nepoužívá už 20 let

Benziny s příměsí olova provázely automobilismus celá desetiletí. Olovo, přesněji tetramethylolovo a tetraethylolovo, totiž zabraňovalo předčasnému výbuchu paliva ve válci, takzvanému detonačnímu hoření. Motory tak mohli mít vyšší kompresní poměr a vyšší výkon. Negativní účinky na lidské zdraví a životní prostředí však byly neoddiskutovatelné. Definitivně ale skončil olovnatý benzín až nyní, a to v Alžírsku.