Covidová linka Praha–Tokio (zdroj: CNN Prima NEWS)
Olympijské hry v Tokiu ještě ani nezačaly a Češi už jsou v hodnocení národů na prvním místě. Bohužel však v počtu nakažených. Vedení výpravy v televizi CNN Prima NEWS ostře zkritizoval předseda Národní sportovní agentury Filip Neusser, premiér Andrej Babiš mluví o skandálu a tragédii. Šéf olympijského výboru Jiří Kejval slibuje prošetření chyb.
Nakažení sportovci, zkažené olympijské sny a pranýřovaný lékař výpravy Vlastimil Voráček, který nastoupil do letadla směr Tokio bez očkování. Nebylo povinné a lékař absolvoval před odletem dva testy, oba vyšly s negativním výsledkem. Jenže v Japonsku byl pozitivně testován, i když neměl příznaky a sám popírá, že by byl zdrojem nákazy.
I přesto se na něj valí kritika. „Pokud lékař neměl žádné zdravotní důvody pro to, aby se nemohl naočkovat, tak to považuji za nezodpovědné,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. „Je to skandál a pro ty sportovce tragédie,“ doplnil ho premiér Andrej Babiš (ANO).
Počty nakažených členů české výpravy stoupají. Ke čtyřem dříve potvrzeným případům ve čtvrtek přibyli beachvolejbalistka Markéta Nausch Sluková a cyklista Michal Schlegel. „Je neuvěřitelné, že dokážete udělat chybu v okamžiku, kdy všechny detaily znáte. Nemám asi jiné slovo, než amatérismus. Je to konec olympijského snu,“ řekl předseda představenstva Sport Invest David Trávníček, který beachvolejbalistku zastupuje.
Očkovaní nejsou ani Maslák nebo Ogrodníková
Do Tokia ve čtvrtek odletěli i další sportovci včetně mistra světa Pavla Masláka či oštěpařské naděje Nikoly Ogrodníkové. Ani jeden z dvojice si vakcínu píchnout nenechal, stejně jako několik jejich dalších kolegů.
„Očkovat se nechám až po olympiádě. Obával jsem se toho, že bych mohl mít špatný průběh a mohlo mě to vyřadit z tréninku,“ uvedl Maslák. „Já se přiznám, že očkovaná taky nejsem. Covid už jsem prodělala,“ doplnila oštěpařka.
Olympijský výbor vydal v čele s předsedou Jiřím Kejvalem prohlášení, že do 14 dnů vše kolem covidového letu vyšetří. Sám Kejval označil případ za noční můru. „Domnívám se, že šlo o sérii chyb, a my bychom každou z nich chtěli ošetřit. Mohli bychom říci, že za vše může pan doktor Voráček a jít od toho. Ale takhle jednoduché to v žádném případě není, těch chyb bylo určitě víc,“ řekl v rozhovoru pro iDNES.cz.
„Udělali jsme nyní maximální opatření, aby se vir v týmu dál nešířil. Celou záležitost se snažíme vyšetřit a najít viníky,“ doplnil.
Pochybení ČOV nemůže vyšetřovat ČOV
Na to, že by případ měl vyšetřovat ČOV, se ale mezitím snesla vlna kritiky. „Pochybení českého olympijského výboru nemůže v žádném případě vyšetřovat jeho vlastní vedení. Výprava olympioniků do Tokia je hrazena z veřejných prostředků. Komisi by měli vést odborníci z hygienické stanice,“ komentoval předseda Národní sportovní agentury Filip Neusser.
A tak se také děje. Případ předal ministr zdravotnictví hlavní hygieničce Pavle Svrčinové k důkladnému prošetření.