Severokorejský vůdce Kim Čong-un zatím nejeví zájem o navázání vztahů s Joem Bidenem. Blízký spolupracovník nového amerického prezidenta uvedl, že se Bílý dům několikrát snažil diktátora kontaktovat, avšak bez úspěchu. S Donaldem Trumpem přitom Kim Čong-un poměrně vřele komunikoval.
Zdroj z blízkého okolí Joea Bidena pro agenturu Reuters uvedl, že se Bílý dům od poloviny února snaží navázat kontakt s Kim Čong-unem, a to více způsoby. „Doposud jsme ale z Pchjongjangu nedostali žádnou odpověď,“ dodal úředník, který si z pochopitelných důvodů nepřál zveřejnit svoji identitu.
Snahy navázat vztahy s Kim Čong-unem mohou podle Reuters souviset s cestou amerických ministrů zahraničí a obrany do Jižní Korey a Japonska, která se uskuteční příští týden. Jedním z hlavních bodů jednání by totiž měly být rostoucí obavy ze severokorejského jaderného arzenálu.
Bidenova administrativa byla zatím při veřejných prohlášeních ohledně svého přístupu k Severní Koreji opatrná a uváděla, že provádí komplexní politický přezkum po bezprecedentním jednání bývalého prezidenta Donalda Trumpa se severokorejským vůdcem. Sám Biden během své volební kampaně označil Kima za „gaunera“ a prohlásil, že se s ním setká pouze v případě, že severokorejský vůdce slíbí redukci počtu jaderných zbraní.
Tento vývoj je v ostrém kontrastu se vztahy Kim Čong-una a Donalda Trumpa. Nejdříve se oba vůdci častovali nevybíravými výroky. Kim například nazval Trumpa „choromyslným starcem“, bývalý šéf Bílého domu kontroval „zvráceným rakeťákem“ a hrozbami o zničení KLDR. Po několika vzájemných setkáních se ale jejich vztahy razantně změnily. Trump například tvrdil, že mu Kim píše „krásné dopisy“ a že si „padli do oka“. Po summitu ve Vietnamu v roce 2019 údajně dokonce Kimovi nabídl let ve slavném Air Force One.
Ani Trumpovi se ale nikdy nepodařilo docílit toho, aby se severokorejský vůdce vzdal svých jaderných zbraní. Jak se budou nyní vyvíjet vztahy mezi Pchjongjangem a Bidenovou administrativou, je zatím nejasné.