Zatímco v hlavním afghánském městě Kábulu lidé pod nadvládou Tálibánu povětšinou úpí, na zemědělské periferii země je situace docela jiná. Tam radikály vítají. Chudí lidé považovali západní mocnosti v čele s USA za rozvraceče, od Tálibánu si slibují blahobyt.
Věčný politický rozkol mezi městem a vesnicí je platný i v Afghánistánu. V Kábulu si lidé stěžují na potlačování lidských práv, odliv turistů a rozklad ekonomiky. To v zemědělských oblastech Afghánistánu se lidé radují.
Například v chudé aglomeraci Marjah žije několik desítek tisíc lidí. Mezi nimi i 65letá Goljuma, která během dvacetileté války v Afghánistánu přišla o čtyři syny. Jeden z nich padl jako bojovník Tálibánu, další zemřel během vojenského náletu. Poslední dva vláda údajně donutila narukovat do armády, kde během služby zemřeli. O příběhu Goljumy napsal web BBC.
Vdaná za pět bratrů
Radost tak ženě dělá už jen poslední a nejmladší syn Šamsullah. „Zkoušeli jste někdy balancovat na jedné ruce s pěti melouny? Tak takový je můj život,“ popsal. „Postrádám své bratry. Když zemřel můj nejstarší bratr, vzal si jeho ženu můj druhý bratr. Když ho zabili, oženil se s ní další bratr. I ten zemřel a vzal si ji čtvrtý bratr. Když byl zabit, oženil jsem se s ní já,“ prozradil Šamsullah.
Teď spolu se svou matkou doufá, že utrpení v Afghánistánu s vládou Tálibánu skončí. O tom, že by se Západ snažil od roku 2001 dělat z jejich země lepší místo, dost pochybují. „Nevím nic o jejich misi. Tuhle zemi naprosto zničili,“ stěžuje si Goljuma.
„Tolik lidí trpělo, když tady byli. Zabili naše manžele, naše bratry i syny. Mám ráda Tálibán, protože respektuje islám. Ženy jako já nejsou jako ženy tam v Kábulu,“ uzavřela zkroušená matka.