Velké starosti dělá velení americké armády obezita, která se rozšířila mezi vojáky během covidové pandemie. Téměř čtvrtina vojáků v aktivní službě je obézní. Podle nového výzkumu mezi únorem 2019 a červnem 2021 trpělo nadváhou téměř 10 tisíc vojáků v aktivní službě, což přestavuje nárůst z 18 procent na 23 procent. Informuje o tom agentura AP.
Zvýšený stres, uzavření tělocvičen a práce na počítači. Tyto faktory vedly u mnoha amerických vojáků k tomu, že přestali aktivně cvičit a zdravě se stravovat. To mělo za následek nárůst obezity u pozemních sil i v námořnictvu, píše agentura AP.
Studie Centra pro výzkum zdravotnických služeb Univerzity v Marylandu odhalila znepokojivé statistiky. Výzkumníci se zaměřili na období před pandemií, od února 2019 do ledna 2020, a během pandemie, od září 2020 do června 2021. Vyloučili ale vojáky bez kompletní dokumentace v obou obdobích a vojačky, které byly těhotné rok před nebo během studie.
Mezi téměř 200 tisíci vojáky jich téměř 27 procent podle nových statistik trpělo nadváhou, a téměř 16 procent těch, kteří již předtím měli nadváhu, se stalo obézními. Počet obézních vojáků během covidové pandemie vzrostl z 18 na 23 procent. Studie připomíná, že obezita a nadváha u vojáků zvyšují riziko zranění, snižují výkonnost a schopnost vydržet fyzickou námahu.
ČTĚTE TAKÉ: Nový drastický příznak covidu: Pacient nerozezná tváře. Případů může být víc, varují vědci
Problém národní bezpečnosti
Kvůli tomuto problému armáda podle expertů přichází ročně o více než 1,5 miliardy dolarů (přibližně 32 miliard korun). „Armáda se musí zaměřit na to, jak vrátit vojáky zpět do kondice,“ uvedla ředitelka výzkumu Tracey Perez Koehlmoosová.
Tento trend vyvolal obavy také u velení ozbrojených sil, které varují před dopady obezity již více než deset let. Podle brigádního generála námořní pěchoty ve výslužbě Stephena Cheneyho, který je zároveň spoluautorem nedávné zprávy, následky pandemie naléhavě vyžadují akci. „Čísla se nelepší, naopak jsou stále horší,“ zdůraznil.
V roce 2022 americká armáda poprvé nedokázala splnit svůj náborový cíl a naverbovala o 15 tisíc rekrutů, tedy o čtvrtinu, méně. Důvodem může být nízký počet způsobilých vojáků, kteří musí projít tzv. Army Combat Fitness Test, což je nedávno aktualizované měřítko fyzických schopností. Podle studie téměř tři čtvrtiny Američanů ve věku 17 až 24 let nemají nárok na vojenskou službu právě kvůli nadváze i dalším faktorů. „Je to otřesné. Máme dramatický problém s národní bezpečností,“ varoval dokonce Cheney.