Vědci objevili nový covidový symptom. U ženy, která prodělal nemoc, se objevily problémy s rozpoznáváním tváří lidí, které dříve znala. Stěžuje si rovněž na migrény a potíže s orientací i rovnováhou. Podle nové studie, o níž informoval web Science Alert, může být takových lidí více.
Osmadvacetiletá umělkyně, která se představila jako Annie, se infikovala koronavirem v březnu roku 2020. Krátce poté se z nemoci zotavila, ale po několika měsících prodělala covid znovu, tehdy ztratila schopnost rozpoznávat tváře. Uvádí to studie zveřejněná v lékařském časopise Cortex, které se kromě Annie zúčastnilo dalších více než 50 lidí, kteří se také potýkají s následky onemocnění, informuje web Science Alert.
„Tváře jsou v mé hlavě jako voda. Hlas mého táty vycházel z cizího obličeje,“ popsala Annie. Snažit se zapamatovat si nějakou tvář je pro ni nyní podobné, jako když by po ní někdo chtěl, aby po jednom zhlédnutí zapsala znak v čínštině, kterou neovládá. Annie má být zatím jedinou známou pacientkou, u které se po prodělaném koronaviru objevily potíže s rozpoznáváním obličeje, informuje web nypost.com.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Po očkování proti covidu Juraj zkolaboval, přestal ovládat tělo. Odškodného se zřejmě nedočká
Annie si stěžuje také na problémy s orientací ve známém prostředí. Když někde zaparkovala auto, musela si jeho polohu uložit v mapách, aby ho našla. „Kombinace problematického rozpoznávání tváří a potíže s orientací, které Annie měla, nás zaujala, protože tyto dva příznaky se často objevují poté, co někdo buď utrpěl poškození mozku, nebo trpí poruchou vývoje,“ popsal neurolog Brad Duchaine z Dartmouth College, který studii prováděl.
Hostomský: USA neměly čisté svědomí. Proto potlačovaly možnost úniku koronaviru z laboratoře
Američané ve wuchanských laboratořích koronaviry testovali, a z toho důvodu potlačovali možnost, že by odtamtud virus unikl. Neměli totiž čisté svědomí. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to uvedl biochemik Zdeněk Hostomský.
V průběhu onemocnění koronavirem ztratila Annie čich a chuť, měla potíže s dýcháním a několik dní trpěla vysokými horečkami. Později se přidala únava, migrény a problémy se soustředěním a rovnováhou. Kvůli problémům s pojištěním ale Annie nepodstoupila magnetickou rezonanci. „Jako příčinu jejích příznaků tedy nelze vyloučit cévní mozkovou příhodu,“ upozornil tým ve své studii.
Zároveň podotýká, že bez ohledu na konkrétní mechanismus vzniku těchto příznaků jde o další příklad, že koronavirus může způsobit neurologické problémy. „Naše studie poukazuje na problémy s orientací a rozpoznáváním obličejů, které může koronavirus způsobit. Je to něco, co by si lidé měli uvědomit,“ vyzývá Duchaine.
Většina pacientů, kteří se studie účastnili, uváděla neurologické potíže při vykonávání činností, které jim dříve připadaly snadné. „Je známo, že existují široké kognitivní problémy, které koronavirus může způsobit, ale u Annie vidíme závažné a vysoce selektivní problémy,“ sdělil Duchaine. Podle něj to naznačuje, že může existovat mnoho dalších lidí, kteří mají po prodělaném koronaviru poměrně závažné problémy.