Hlavní skautská organizace ve Spojených státech Boy Scouts of America (BSA) obdržela k pondělku přes 82 tisíc stížností na sexuální obtěžování ve svých řadách, k němuž údajně docházelo několik posledních desetiletí. BSA to oznámila v den, kdy končí lhůta pro zasílání stížností stanovená soudem ve státu Delaware. Organizace tam v únoru požádala o ochranu před věřiteli ve snaze přežít očekávané požadavky na odškodnění obětí údajných deliktů.
„Věděl jsem, že těch případů bude hodně. Nikdy mě ale nenapadlo, že se bude číslo blížit tomuto,“ řekl právník Paul Mones, který se kauzami zneužívání u skautů zabývá už po dvě desetiletí. „Pokud víme, na celém světě bylo podáno 11 tisíc stížností na zneužívání v katolické církvi. Domníváme se, že u skautské organizace BSA bude číslo osmkrát vyšší,“ prohlásil další právník zastupující některé údajné oběti Andrew Van Arsdale.
BSA má asi 2,2 milionu členů
Organizace v prohlášení uvedla, že je zdrcena počtem životů dotčených zneužíváním ve skautu. „Odezva obětí, které jsme svědky, je zničující. Hluboce se omlouváme,“ pokračovala. Jedna ze skupin právníků zastupuje v kauze s BSA klienty, kteří pocházejí ze všech 50 států USA. Někteří jsou také ze zahraničí, například z Japonska či Německa, kde mají Spojené státy vojenské základny. Klientům je mezi osmi a 93 lety.
BSA vznikla v roce 1910 a jejími programy od té doby prošlo na 130 milionů Američanů. Patřili mezi ně například exprezident John F. Kennedy, astronaut Neil Armstrong či filmový režisér Steven Spielberg. V současné chvíli má organizace asi 2,2 milionu členů mezi pěti a 21 lety, ve své vrcholné době v 70. letech minulého století jich však měla více než dvakrát tolik.
Organizace vedla záznamy o stovkách zvrhlíků
Podle podání k soudu má v současnosti organizace aktiva v hodnotě kolem miliardy dolarů (22,3 miliardy korun). K tomu vlastní stovky rekreačních objektů a tábořišť po celých Spojených státech.
S obviněními ze zneužívání se potýkala již v minulosti, v roce 1935 například oznámila, že vede záznamy o stovkách „zvrhlíků“, kteří dříve sloužili jako skautští vedoucí.
Jeden ze žalujících, Frank Spinelli, listu The New York Times řekl, že z procesu s BSA nemá radost a není pro něj důležitá ani předpokládaná finanční kompenzace. Význam celé aféry spatřuje v tom, že se vrhne světlo na obrovský rozsah problémů v americkém skautu, což by mohlo vést k trvalé změně k lepšímu. „Skutečně věřím, že právě tyto nepříjemné rozmluvy potřebujeme, abychom našli cestu, kterou se vydat vpřed,“ řekl.