Americké protesty se přelily do Austrálie: Desetitisíce lidí na pochodech proti rasismu

Začaly protesty v Austrálii

Tisíce lidí vyšly na pochody do ulic Sydney (Zdroj: CNN)

Desítky tisíc lidí dnes přišly v australských městech vyjádřit podporu protestům, které se ve Spojených státech konají už více než týden v souvislosti s úmrtím černocha George Floyda při brutálním policejním zásahu. Agentura Reuters píše, že manifestace v Sydney se mohla uskutečnit poté, co soud zrušil zákaz shromažďování, jež platí kvůli pandemii nemoci COVID-19.

Odvolací soud Nového Jižního Walesu, v němž Sydney leží, zákaz manifestace zrušil pouhých 12 minut před jejím plánovaným začátkem. Znamená to, že jejím účastníkům nehrozí zatčení. Policie ale vyzývá lidi, aby mezi sebou dodržovali rozestupy.

V Brisbane přišlo proti rasismu protestovat více než 10 000 lidí a nejen tam, ale i v Sydney upozorňovali na diskriminaci Austrálců. Domorodí obyvatelé se na australské populaci podílejí 2,4 procenty, nicméně tvoří více než čtvrtinu odsouzených v australských věznicích, uvedla na svých internetových stránkách americká televize CNN. Mezi lety 1980 a 2011 v policejní vazbě zemřelo 449 Austrálců, což odpovídá 24 procentům všech těchto případů úmrtí.

„Protesty tady jsou inspirovány tím, co se děje ve Spojených státech,“ řekl pro CNN australský novinář Angus Watson. „Tady v Austrálii ale také máme problémy,“ dodal.

V Melbourne pořadatelé shromáždění předčítali dlouhý seznam jmen Austrálců, které zabili policisté nebo kteří zemřeli v policejní vazbě. Poslouchalo je přes 5 000 lidí.

Ve Spojených státech vlnu protestů vyvolala smrt Afroameričana George Floyda z 25. května. Bělošský policista Derek Chauvin mu v Minneapolisu při zatýkání více než osm minut klečel na krku. Nepovolil, ani když muž ustavičně naříkal, že nemůže dýchat. Floyd zemřel. Chauvin nyní čelí obvinění z vraždy a jeho tři kolegové, kteří byli u zásahu přítomni, byli obviněni z napomáhání vraždě. Všichni čtyři byli od policie propuštěni.

Tagy: