Zatímco se zdá, že násilné demonstrace v USA utichají, konsekvence některých politických činů na sebe nenechávají čekat. Poznat to mohl na vlastní kůži starosta New Yorku Bill de Blasio. Ten ve čtvrtek u uctění památky zemřelého Georga Floyda v Brooklynu čelil nadávkám a bučení davu. Dav tak reagoval na jeho působení v době největších protestů, kdy se postavil za policii. A starosta Los Angeles Eric Garcetti chce v souvislosti s protesty seškrtat rozpočet ostatních oddělení a peníze poslat na podporu rozvoje černošských komunit.
„Jdi domů Blasio.“ „Rezignuj.“ „Táhni do hajzlu.“ I takovým nadávkám čelil podle deníku New York Post při čtvrtečním uctění památky oběti policejní brutality Georga Floyda demokratický starosta New Yorku Bill de Blasio. Ten ještě ani nestačil promluvit, když dav začal křičet: „Otočte se zády, otočte se zády!“ Křik a bučení davu bylo tak silné, že Blasio své vystoupení po pěti minutách raději ukončil.
Blasio to schytal ze všech stran
Na Blasia se snesla kritika za jeho politiku během víkendových násilných demonstrací v New Yorku. „Newyorská policie a její starosta včera večer nezvládli svoji práci,“ kritizoval v úterý svého stranického kolegu guvernér New Yorku Andrew Cuomo. Guvernér se dokonce nebál jít v kritice ještě dál, když uvedl, že může Blasia nahradit. „Mojí možností je nahradit starostu New Yorku a přivést národní gardu,“ pohrozil starostovi. Výtržníci se v New Yorku dopouštěli rozsáhlého rabování značkových obchodů a zapalovali policejní auta. Podle Cuoma starosta „podcenil“ rozsah problémů a měl nasadit více policistů. Své o něm prohlásil i Donald Trump, jenž řekl, že své město neumí řídit.
Oproti tomu mnohdy kontroverzní aktivistické hnutí Black Lives Matter (Na černém životě záleží), které podporují i mnohé hollywoodské celebrity, viní Blasia z přespřílišné sympatie k newyorské policii. „Blasio by měl rezignovat okamžitě. Starosta zklamal New York již několikrát,“ uvedl pro Spectrum News lídr hnutí za New York Hawk Newsome. Blasio v týdnu policii za řešení situace ocenil a uvedl, že bezpečnostní složky ukázaly „obrovskou zdrženlivost“ při jednání s demonstranty.
Tvrdě se demonstrantů zastala novinářka Nikole Hannah-Jonesová píšící pro deník The New York Times, když v souvislosti s protesty uvedla, že ničení majetku není násilí. „Násilí je, když agent státu klečí na krku člověka, dokud celý život z jeho těla nevyprchá. Ničení majetku, který lze nahradit, není násilím. Použití stejného jazyka k popisu těchto dvou věcí není morální,“ uvedla novinářka v rozhovoru pro CBS News.
Na videu z Twitteru můžete vidět, jak vandalové zaútočili například na autosalon značky Mercedes-Benz v kalifornském Oaklandu:
Luxury cars burned and vandalized as Mercedes dealership damaged during protests over the death of George Floyd. https://t.co/dMusAuBock pic.twitter.com/EjfcVbRKfM
— ABC News (@ABC) June 1, 2020
Los Angeles chce peníze investovat do černošských komunit
V duchu kritiky policie a volání po reformě systému se vyjádřil i bývalý mluvčí Hillary Clintonové Brian Fallon, který na svém twitterovém účtu vyzval k „seškrtání rozpočtu pro policii“. Starosta Los Angeles Eric Garcetti již oznámil, že podobný plán hodlá realizovat. Garcetti chce rozpočet ostatních oddělení seškrtat v přepočtu o 5,8 miliardy korun a tyto finanční prostředky následně přesunout k podpoře menšin. Konkrétně si přeje více investovat do vzdělání, zdravotnictví a pracovních míst v černošské komunitě. „Musíme se ujistit, že černí Američané vidí konec dnů, kdy byly páchány vraždy za denního světla,“ řekl starosta.
Škrty se dotknou i policie, ta by měla přijít o 2,3 až 3,5 miliardy korun. „Bude to samozřejmě zahrnovat škrty každého oddělení včetně policie,“ dodal Garcetti.