Americká zpravodajská služba CIA nepředpokládá, že za „akustickými útoky“ na americké diplomaty by stála celosvětová kampaň cizí mocnosti. Agentura došla k přesvědčení, že většina hlášených případů se dá vysvětlit environmentálními faktory nebo nediagnostikovanými zdravotními stavy. CIA nicméně pokračuje ve vyšetřování asi dvou desítek případů, které zatím zůstávají nevysvětleny. U možných obětí tzv. havanského syndromu vyvolala zpráva nevoli.
První případy „akustického útoku“ byly hlášeny v roce 2016 na americké ambasádě v Havaně na Kubě. Odtud nese nemoc pojmenování havanský syndrom. Zaměstnanci si tehdy stěžovali na hlasitý zvuk a zároveň cítili tlak v hlavě. Mnoho z nich také trpělo chronickými bolestmi hlavy, poruchami vidění nebo potíží s chůzí. Podobné symptomy později hlásili i američtí zaměstnanci v Číně, Rusku, Indii, Vietnamu a Rakousku.
„Vyhodnotili jsme, že je velmi nepravděpodobné, že by zahraniční aktér, včetně Ruska, vedl trvalou celosvětovou kampaň zbraní nebo jiným mechanismem s cílem poškodit zdraví zaměstnanců Spojených států,“ sdělil americkým médiím nejmenovaný představitel agentury CIA. Většina z tisíce hlášených případů má podle agentury environmentální nebo zdravotní příčiny, jako je například stres.
Přestože celosvětový koordinovaný útok Ruska nebo Číny zpravodajská agentura zpochybnila, u více než dvou desítek jednotlivých případů zatím nevyloučila zapojení cizí země a stále je prošetřuje. Američtí představitelé zdůraznili, že zpráva agentury zatím není konečná. Původ havanského syndromu také stále zkoumá FBI, ministerstvo obrany a ministerstvo zahraničí. Vlastní vyšetřování vede i Národní bezpečnostní rada. Americká vláda už v roce 2017 jako odplatu za to, že Kuba není schopná zajistit bezpečnost americkým diplomatům v Havaně, vyhostila 15 jejích diplomatů z Washingtonu.
Oběti zprávu kritizují
Zprávu zpravodajské agentury už nicméně zkritizovali lidé, kteří symptomy syndromu trpí. „Prozatímní zjištění CIA se nemůže a nesmí stát konečným slovem v této věci,“ uvedla skupina obhajující jeho oběti. „Máme důvod se domnívat, že prozatímní zpráva ani nepředstavuje konsensus celé CIA,“ zdůraznilo uskupení.
Šéf CIA William Burns nicméně za zprávou podle nejmenovaných zdrojů stanice NBC News stojí, a to přesto, že soukromě v minulosti označil incidenty „za útoky.“ „Ačkoliv jsme dosáhli některých významných zjištění, ještě nekončíme. Ve vyšetřování těchto incidentů budeme nadále pokračovat…,“ napsal Burns v písemném prohlášení.
Ke zjištěním CIA se ve čtvrtek vyjádřil i americký ministr zahraniční Anthony Blinken. „Budeme i nadále dělat vše, co je v našich silách a se všemi možnými prostředky, abychom znovu pochopili, co se stalo, proč se to stalo a kdo za to může,“ řekl na tiskové konferenci v Německu. Podle svých slov „nepochybuje,“ že pracovníci ministerstva zahraničí „trpí skutečnými příznaky“ a zažívají „skutečné utrpení.“
Minulý rok schválil Kongres zákon o odškodnění obětí havanského syndromu. Jednu z teorií, že se ednalo o mikrovlnné útoky, se dodnes nepodařilo dokázat.