Bezmála stovka amerických politiků v Kongresu loni investovala do farmaceutických firem, které vyvíjejí očkování proti koronaviru. Mezi investory byli členové Sněmovny reprezentantů i Senátu. V USA se proto řeší, zda kongresmani nejsou ve střetu zájmu, když mají podíl ve firmách, o jejichž finanční podpoře se v Kongresu hlasovalo.
Lobby farmaceutických firem v americkém Kongresu je mimořádně silná. Přední výrobci koronavirových vakcín, které se distribuují do celého světa, jsou z USA a společnosti si jsou výsadní pozice vědomi. Pfizer vydal loni na lobbing 11 milionů dolarů (cca 250 milionů korun), o něco nižší částky vynaložily Johnson & Johnson i Moderna. Odhalil to web Business Insider.
Ten také přišel s analýzou, ze které vyplývá, že prorostlost struktur farmaceutických firem a Kongresu mohla způsobit, že měli určití zákonodárci osobní zájem na tom, aby se společnostem dařilo.
Business Insider napsal, že bezmála stovka politiků v horní a dolní komoře amerického Kongresu investovala loni a během letošního roku do akcií Pfizeru, Moderny či firmy Johnson & Johnson. Šlo často o vklady a výběry přesahující v přepočtu jeden milion korun.
Kterým firmám politici věří?
V roce 2020 drželo akcie farmaceutické společnosti Johnson & Johnson 13 senátorů a 35 kongresmanů, podobný počet lidí držel i podíl ve firmě Pfizer. Dva členové Sněmovny reprezentantů pak investovali do Moderny.
Web Business Insider upozornil, že v Kongresu se často hlasovalo o finanční podpoře pro farmaceutické firmy, která jim měla pomoci vyvinout a distribuovat vakcíny. Při takovém hlasování pak bylo logicky málo pravděpodobné, že by se například kongresmani s akciemi Pfizeru vyslovili proti takovému stimulu.
Z analýzy dále vyplývá, že do farmaceutických firem investovala i řada republikánů, kteří veřejně vystupují proti povinnému očkování. Někteří političtí investoři pak podle Business Insideru vcelku dobře své investice časovali. Akcie Pfizeru byly na vrcholu na konci roku 2020, v srpnu 2021 a nyní znovu v prosinci. Například republikán Mo Brooks kupoval zřejmě v průběhu minulého roku a prodával letos v srpnu.
Na druhou stranu je zapotřebí zmínit, že investiční aktivity nejsou pro americké politiky nic nového a za podporou farmaceutických firem není hned nutné hledat konspirace. V USA se ostatně obecně investuje mnohem více než v Česku či v Evropě.