reklama

Změní pilulky proti covidu pravidla pandemie? Jsou levné a efektivní, má to ale háček

Pilulky proti covidu mohou člověka uchránit před hospitalizací a těžkým průběhem nemoci. Zatímco řada odborníků vkládá do tohoto nového nástroje boje s pandemií velké naděje, státy prozatím váhají, jak s medikamenty naložit. Kdo na pilulkách pracuje? Kdo si je už objednal? A kdy mohou být v boji s covidem opravdu efektivní?

reklama

Ke konci letošního roku svítá v pandemickém tunelu naděje, že lidstvo získá vedle vakcíny efektivní a přístupný medikament pro boj s koronavirovou nákazou. Pilulky proti covidu mohou podle některých odborníků naprosto změnit průběh pandemické partie ve prospěch lidstva. Je tu ovšem několik „ale“.

Ačkoli na prášcích proti covidu pracuje řada firem, minimálně začátek příštího roku bude zřejmě patřit dvěma lékům – pilulce paxlovid od Pfizeru a prášku molnupiravir (též lagevrio) od společnosti Merck & Co.

Klinické testy slibují nadějné výsledky zejména u pilulky od Pfizeru, která má snížit riziko hospitalizace a těžkého průběhu covidu až o 89 procent. Pilulka Mercku tuto pravděpodobnost snižuje zhruba o polovinu.

Léky si člověk musí vzít včas

Oba medikamenty tak na první pohled představují dostupnou a levnou alternativu k očkování. Prášky by si člověk navíc mohl vzít kdykoli doma a nepotřeboval by lékařskou asistenci. Jenže v reálném životě budou pilulky proti covidu zřejmě dosahovat jiných výsledků než v laboratorním prostředí.

Hlavní problém je v tom, že prášky si člověk musí vzít ideálně v rozmezí tří až pěti dnů po nákaze koronavirem. U řady lidí ale hrozí, že v tomto čase ještě nebudou pociťovat příznaky nemoci, a prošvihnou tak interval, ve kterém si měli prášek vzít. Souběžně se zajištěním léků proto musejí státy nadále zajišťovat dostatek PCR a antigenních testů, které u člověka odhalí infekci už v zárodku. Bez nich mohou být nové léky proti covidu k ničemu.

Podle výrobců budou pilulky efektivní i v pokročilejším stadiu nemoci, účinnost léku bude ale v takovém případě zřejmě skokově klesat. První reálná data získá svět až začátkem příštího roku, kdy se začnou pilulky masově distribuovat.

Kdy budou pilulky v Evropě?

Stejně jako v případě koronavirových vakcín schválí úřady pilulky proti covidu zřejmě velmi překotně. Léky paxlovid i lagevrio už dostaly k prověření jak Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA), tak i americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv.

V Evropě pilulku od Mercku již schválila pro nouzové užití Velká Británie. Také EMA tento lék posvětila, zatím jej ale doporučila pouze vybraným pacientům, u kterých hrozí těžký průběh nemoci. Pfizer na schválení své pilulky v USA či Evropě zatím čeká.

Kdo si prášky objednal?

U žádné z pilulek se nepředpokládá, že by úřady schvalovací proces kdovíjak protahovaly. Výrobci ostatně s vidinou brzkého startu distribuce začali prášky produkovat ve velkém. Stovky tisíc pilulek si už zamluvily Austrálie, Nový Zéland, Jižní Korea, Spojené státy či Velká Británie.

Objednávky už se kupí také ve schránce Pfizeru. USA si rovnou objednaly deset milionů kusů léku paxlovid. Merck každopádně těží z toho, že klinické testy dokončil rychleji, ačkoli efektivita pilulky od Pfizeru se na papíru zdá být jasně vyšší.

Žádný stát zatím nevyslovil názor, že by pilulky proti covidu mohly být alternativou, či dokonce náhradou za vakcíny. Vědci také budou muset zjistit více o vedlejších příznacích prášků a o jejich vhodné kombinovatelnosti s jinými léky. Už nyní se hovoří o tom, že prášky možná nebudou vhodné pro těhotné ženy, uvažuje vědecký web Nature.

Tagy:
pilulka lék koronavirus pandemie koronaviru Pfizer covid účinnost molnupiravir Merck & Co. paxlovid

Hlavní zprávy

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor
360°

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor

Prezident Miloš Zeman se sešel zhruba s polovinou kandidátů na členy nové vlády premiéra Petra Fialy (ODS). Tento seriál by měl ukončit 10. prosince posledním setkáním s budoucím ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09). Podle mnoha kritiků Hrad těmito schůzkami zbytečně brzdí jmenování nového kabinetu. Že jde ze strany hlavy státu o nezvyklý přístup, připustil i politický komentátor Martin Schmarcz v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Pistoli měli doma volně v šuplíku. Rodiče střelce z Michiganu čelí obvinění ze zabití

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele úterní smrtící střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obvinění ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura v pátek oznámila jejich stíhání s tím, že pistoli použitou při útoku uchovávali doma v nezamčeném šuplíku. Jejich chování podle prokurátorky dalece překračuje nedbalost.

Po covidové party v Norsku je přes 50 nakažených. Úřady se děsí, že jde o mutaci omikron

Výskyt nové varianty koronaviru s názvem omikron potvrzují další a další státy po celém světě. Podezření na obří ohnisko mají v Norsku. Jeden z účastníků firemní akce pro desítky lidí měl pozitivní PCR test, přičemž laboratoře vyloučily, že by se jednalo o mutaci delta. Od něj se pak zřejmě nakazili další. Situace v menším měřítku připomíná loňskou kauzu z pražského baru Techtle Mechtle.

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu

Když běžím, nepřemýšlím. Když nepřemýšlím, je mi dobře. Tato slova řekl webu Bez frází český atlet Jiří Pavel Češka, pro kterého je sport cestou, jak uniknout depresím, kterými trpí kvůli Aspergerovu syndromu – poruše autistického spektra. Dlouho mu nikdo diagnózu nesdělil, proto se v minulosti dost natrápil. Až tak, že se přibližně dvacetkrát pokusil o sebevraždu.

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky

Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení, kterými by se lidé měli řídit během vánočních svátků. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) to zmínil během páteční tiskové konference. Tam mimo jiné potvrdil, že vláda hodlá zavést povinné očkování pro lidi starší 60 let a další vybrané skupiny. Vojtěch během brífinku také označil za nežádoucí obvyklé návštěvy Mikulášů, andělů a čertů v domácnostech.

reklama

Domácí zpravodajství

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

reklama