![Školy se bouří proti ministerstvu. Úřad končí s podporou republikových sportovních soutěží](https://cdn.administrace.tv/2024/12/18/mini_169/fe91c51e561ead842fb9c45f7e29c7d1.jpg)
Školy se bouří proti ministerstvu. Úřad končí s podporou republikových sportovních soutěží
Od března roku 2018, kdy si od lékařů vyslechl definitivní potvrzení, žije Jan Kavalír s nevyléčitelnou amyotrofickou laterální sklerózou, známou jako ALS. Ačkoliv mu je jeho manželka Martina obrovskou podporou, chtěl bývalý fitness trenér ukončit své trápení a letos v dubnu podstoupit eutanazii, respektive asistovanou sebevraždu ve Švýcarsku. Pak se ale stal zázrak, v březnu se dvojice dozvěděla, že čeká prvního potomka. Cesta do zahraničí se nekonala, díky čemuž se Jan dočkal narození dcery Elišky. Dojemný příspěvek včetně snímku milovaných sdílela manželka.
Ve 47 letech si Michal vyslechl, že trpí multifokální motorickou neuropatií (MMN), později lékaři vyslovili novou diagnózu – G12.2, tedy nemoc motorického neuronu. Obě choroby mají společné to, že se podobají amyotrofické laterální skleróze (ALS). Michal ochrnul na dolní končetiny a nikdo neví, jak rychle bude nemoc postupovat. Stejně tak lékaři netuší příčinu onemocnění. Manželka Lucie se navzdory všemu snaží Michalovi co nejvíce pomoci, a tak vznikla na platformě Znesnáze sbírka. Cílem je vybrat dostatek financí na odlehčený invalidní vozík.
Vyslechnout si diagnózu amyotrofická laterální skleróza, neboli ALS, představuje sdělení na úrovni rozsudku smrti. Pacientovi nemoc napadne nervové buňky v mozku a míše, postupem času ztrácí schopnost svalového pohybu. Nejen, že se dotyčný přestává hýbat, ALS ho postupně připraví o možnost mluvit, jíst a dýchat. Revoluci ve zkvalitnění zbývajícího života může přinést mozkový implantát, kdy pacientovi stačí jediné – pomyslet na to, co chce, a počítač jeho příkaz vykoná. Redakce CNN s jedním z pouhých deseti pacientů, kteří revoluční implantát testují, natočila exkluzivní reportáž.
Smutnou diagnózu si musel vyslechnout bývalý fotbalista anglického Liverpoolu Stephen Darby. Před několika lety u něj lékaři odhalili amyotrofickou laterální sklerózu (ALS). Se zákeřnou nemocí, které podlehl například fyzik Stephen Hawking, český politik Stanislav Gross či slovenský fotbalista Marián Čišovský, nebojuje sám. Těžkosti života s chorobou sdílí na sociálních sítích.
Herečka Sandra Bullocková prožívá jedno z nejtěžších životních období. Po tříletém marném boji s onemocněním ALS zemřel její dlouholetý partner Bryan Randall, napsal magazín People s odkazem na prohlášení jeho rodiny. Nemoci, kterou lékaři nedokážou porazit, Randall podlehl v 57 letech.
Před čtyřmi lety začaly Zdeňka N. (60 let) trápit bolesti krční páteře, napětí a tuhnutí svalů v oblasti krku. Postupně se přidávaly další obtíže a po více než roce si vyslechl krutou diagnózu – amyotrofická laterální skleróza (ALS). Jedná se o progresivní nervosvalové onemocnění, které člověka postupně připraví o veškerý pohyb. Zdeněk s touto nemocí stále statečně bojuje a snaží se být v rámci možností soběstačný. Sám přiznává, že je velmi důležité zůstat v pohodě po psychické stránce, i když je to náročné. deňkova Co všechno obnáší život s ALS a jaké každodenní komplikace musí pacient s touto nemocí překonávat?
Bývalý hokejista Aleš Kranjc trpí nevyléčitelnou nemocí ALS. Na sociálních sítích o tom informovala jeho manželka Andreja. 41letý slovinský reprezentační obránce strávil dvě sezony v české extralize, kde hrál za Piráty Chomutov a Motor České Budějovice.
Slavný švédský hokejista Börje Salming podlehl v 71 letech nevyléčitelné nemoci. V srpnu bývalý obránce a jeden z prvních hvězdných Evropanů v NHL oznámil, že trpí amyotrofickou laterální sklerózou (ALS). O jeho úmrtí informoval klub Toronto Maple Leafs, v jehož dresu odehrál v 70. a 80. letech šestnáct sezon.
Zemřel před sedmi lety na nevyléčitelnou nemoc ALS. 30. října by expremiér Stanislav Gross oslavil 53. narozeniny. Jak na něj vzpomíná jeho dcera Natálie (20), která se v českém šoubyznysu prosadila jako muzikálová zpěvačka a herečka?
Když jednou v NHL zamířila soupeřova brusle do jeho tváře, musel si nechat od lékařů zašít ránu více než 200 stehy. Za dva týdny opět hrál. Švéd Börje Salming – ikona Toronta Maple Leafs – proslul jako nesmírně obětavý hráč a tvrďák. Ale na to, co se dozvěděl nedávno, je i jeho povaha krátká. Jedenasedmdesátiletý bývalý hokejista bojuje se zákeřnou chorobou ALS, která u něho má rychlý průběh. Dva měsíce po oznámení diagnózy veřejnosti už nemůže mluvit.
Když Alena Hnátková z Karlových Varů odcházela do důchodu, věřila, že si s manželem Jiřím (66 let) udělají konečně více času pro sebe a odpočinou si. Jenže osud tomu chtěl jinak. Paní Aleně byla diagnostikována vážná a nevyléčitelná nemoc zvaná amyotrofická laterální skleróza (ALS). Bohužel nevyrovnaný boj s nemocí před čtyřmi lety prohrála. Jiří Hnátek nyní vzpomíná na poslední chvíle se svou manželkou a popisuje, co mu pomohlo se s touto obrovskou ztrátou vyrovnat.
Štefan s manželkou Andreou prožívali šťastné období. Vychovávali dvě krásné holčičky, rekonstruovali nově pořízený byt a těšili se na společně prožitou budoucnost. Vše se ale změnilo v květnu letošního roku, kdy lékaři Štefanovi diagnostikovali ALS. Průběh nemoci je u něj velmi rychlý a účinná léčba neexistuje. Dnes už sám nezvládne téměř nic a Andrea o něj pečuje v domácím prostředí. Jejich blízcí založili sbírku, která jim má v těžké životní situaci pomoct.