CNN Prima News amyotrofická laterální skleróza

amyotrofická laterální skleróza

Výpis příspěvků ke štítku „amyotrofická laterální skleróza“

Boj legendy NHL s ALS: Už nemůže mluvit ani jíst, manželka cítí obrovskou frustraci

20. října 2022 21:04

Když jednou v NHL zamířila soupeřova brusle do jeho tváře, musel si nechat od lékařů zašít ránu více než 200 stehy. Za dva týdny opět hrál. Švéd Börje Salming – ikona Toronta Maple Leafs – proslul jako nesmírně obětavý hráč a tvrďák. Ale na to, co se dozvěděl nedávno, je i jeho povaha krátká. Jedenasedmdesátiletý bývalý hokejista bojuje se zákeřnou chorobou ALS, která u něho má rychlý průběh. Dva měsíce po oznámení diagnózy veřejnosti už nemůže mluvit.

Místo zaslouženého důchodu bojovala Alena se smrtelnou nemocí. Naději neztratila až do konce

7. října 2022 06:47

Když Alena Hnátková z Karlových Varů odcházela do důchodu, věřila, že si s manželem Jiřím (66 let) udělají konečně více času pro sebe a odpočinou si. Jenže osud tomu chtěl jinak. Paní Aleně byla diagnostikována vážná a nevyléčitelná nemoc zvaná amyotrofická laterální skleróza (ALS). Bohužel nevyrovnaný boj s nemocí před čtyřmi lety prohrála. Jiří Hnátek nyní vzpomíná na poslední chvíle se svou manželkou a popisuje, co mu pomohlo se s touto obrovskou ztrátou vyrovnat.

Krutá diagnóza pro hokejovou legendu. I když na ALS není lék, Salming zůstává optimistou

10. srpna 2022 16:52

Slavnému švédskému hokejistovi Börjemu Salmingovi byla diagnostikována nevyléčitelná amyotrofická laterální skleróza (ALS). Jednasedmdesátiletý bývalý obránce to oznámil v prohlášení na sociálních sítích organizace zámořské NHL Toronta Maple Leafs, v jejímž dresu odehrál v 70. a 80. letech šestnáct sezon. Stejnou nemocí trpěli například expremiér Stanislav Gross nebo fobalista Marián Čišovský.

ALS: Choroba, která člověka zabíjí kousek po kousku. Jak pacientům pomáhají koordinátorky?

2. ledna 2022 22:53

Amyotrofická laterální skleróza (ALS) je velmi vážné nervosvalové onemocnění, které během několika málo let postupně paralyzuje všechny svaly v těle, a to za plného vědomí pacienta. Lidem s tímto nevyléčitelným onemocněním a jejich rodinám pomáhá nezisková organizace ALSA. Co všechno jim může nabídnout, na to se CNN Prima NEWS zeptala hlavní koordinátorky spolku ALSA Karolíny Koucké.

Emotivní zpověď před smrtí: Slábnu a špatně dýchám, líčil fotbalista Šámal. Zemřel na ALS

6. listopadu 2021 23:51

Když fotbalista Jiří Šámal, který během kariéry hrával nejvyšší soutěž za Cheb nebo Viktorii Plzeň a naposledy za Jiskru Domažlice, onemocněl nevyléčitelnou nemocí ALS (amyotrofická laterální skleróza), poskytl CNN Prima NEWS exkluzivní rozhovor, v němž vyjádřil odhodlání nevzdat se a bojovat. V emotivní zpovědi popsal, čím vším si prochází. Bohužel, zákeřná choroba byla nad jeho síly a sportovec svůj statečný boj prohrál. Bylo mu 49 let.

Fotbalista Šámal věděl, že umírá. Měsíc před smrtí překvapil otevřeným přiznáním

20. října 2021 12:06

Bývalý ligový fotbalista Jiří Šámal čelil nevyléčitelné nemoci ALS od loňského jara. Původně si myslel, že zvláštní chování těla má na svědomí koronavirus. Až v letos v dubnu si od lékařů vyslechl zprávu, na kterou se nelze připravit. Amyotrofická laterální skleróza (ALS) postupovala rychle a po dalším půlroce někdejšímu hráči Viktorie Plzeň nebo Jiskry Domažlice ukončila ve 49 letech život.

Mladý lékař má nemoc jako Gross. Místo na fotbale bojuje na vozíku a dál pomáhá v nemocnici

4. září 2021 18:36

Amyotrofická laterální skleróza (ALS) patří mezi vážná neurologická onemocnění. Nemocný postupně ztrácí schopnost ovládat pohyblivost svalů. Tuto diagnózu si vyslechl před pěti lety i Jakub Rychlík (34 let). Mladému lékaři se otočil život vzhůru nohama. Přestože kvůli ALS skončil na vozíku a musel se vzdát většiny svých oblíbených aktivit, pracuje stále na částečný úvazek v nemocnici a veškerý volný čas pak tráví se svou rodinou.

Nemohla jsem odklepnout cigaretu, popsala Jára začátek nemoci. Skončila na vozíčku

21. června 2021 08:15

Když najednou paní Jára nemohla odklepnout cigaretu, nejdřív si myslela, že trpí syndromem karpálního tunelu. Jenže diagnóza byla daleko horší – amyotrofická laterální skleróza známá pod zkratkou ALS. Nemocný postupně ztrácí kontrolu nad svaly a jejich pohyby. Jára s neurologickým onemocněním, které přitom postihuje častěji muže než ženy, bojuje už šest let. Přestože je dnes upoutaná na invalidní vozík, snaží se nevzdávat a žít naplno, jak jen to jde.

Bývalý hráč Plzně trpí stejnou nemocí, na kterou zemřel Čišovský: Říkám si, proč zrovna já

19. května 2021 11:12

Exligový fotbalista Jiří Šámal, který během své kariéry hrával nejvyšší soutěž za Cheb nebo Viktorii Plzeň, se před pár týdny dozvěděl, že trpí nevyléčitelnou nemocí ALS (amyotrofická laterální skleróza). Na tu před rokem zemřel Marián Čišovský. Osmačtyřicetiletý bývalý záložník na hřišti nevynechal jediný souboj a vždy býval velkým bojovníkem. Tím zůstává i nyní. Krutému osudu vzdoruje více než statečně.