Češi se mladé mamince složili na lék
Anežce, která už osm let bojuje s roztroušenou sklerózou, poslali lidé už téměř sedm milionů korun. Sbírku založila její rodina proto, že Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) už sedmkrát odmítla hradit její léčbu. Místo toho, aby se starala o svého syna, bojuje o život. Skončila na invalidním vozíku a její stav se stále zhoršuje. Díky dárcům už ale lékaři připravují podání léku.
„Teď tu máme lockdown a musíme být všichni co nejvíc doma. Ale ještě včera stihl Pavel zajet s Anežkou na další vyšetření do olomoucké fakultní nemocnice. Moc doufáme, že současná situace nenaruší připravované podání léku. Lékaři pracují s termínem v druhém listopadovém týdnu,“ informovala ve čtvrtek rodina na facebookové stránce Pomůžu Anežce.
Po porodu je Anežka na vozíku, pojišťovna léčbu sedmkrát odmítla. Lidé poslali milion
Roztroušenou sklerózu Anežce diagnostikovali v roce 2012 a okamžitě nastoupila do péče RS Centra Fakultní nemocnice Olomouc. Už v únoru 2018 zažádali lékaři pojišťovnu VZP o lék Lemtrada poprvé. Tehdy, podle Anežčiny rodiny, pojišťovna úhradu zamítla s odůvodněním, že stav pacientky byl prý příliš dobrý a léčba za 1 250 000 korun se zdála nadbytečná. O dva roky a sedm zamítnutí pojišťovny později je už stav Anežky tak špatný, že se rodina rozhodla poprosit o pomoc veřejnost. A lidé slyší. Za úterní odpoledne transparentní účet vyskočil skoro na milion.
Stejně se jmenuje také sbírka, kterou se Anežčini blízcí rozhodli založit. Na webových stránkách také popsali její příběh. „Anežka je 31letá maminka trpící roztroušenou sklerózou. Až do porodu syna Vašíka (v únoru 2019) neměla žádné větší zdravotní problémy. Ale už první měsíce mateřství se její stav začal rapidně zhoršovat,“ píše se na webu.
Lékaři doporučili mladé mamince lék Lemtrada, který stojí 1 250 000 korun. Když ale v únoru 2018 o úhradu léčby požádali VZP, ta ji odmítla. A poté ještě šestkrát. Lemtrada je přitom podle specialistů RS centra Fakultní nemocnice Olomouc nejen nejvhodnější, ale také jedinou možnou léčbou.
Podle VZP o tom, jaké léčivé přípravky mají být z veřejného zdravotního pojištění hrazeny, rozhoduje Státní ústav pro kontrolu léčiv. Ten stanovuje také indikační kritéria, která musí pacienti splnit, aby lék dostali. Podle revizních posudků lékařů je Anežka splňuje, pojišťovna ale zastává jiný názor.
Roztroušená skleróza může postihnout i mladého člověka. Poznáte příznaky?
Roztroušená skleróza. Tuto diagnózu si v Česku každý rok vyslechne až tisíc lidí. Celkem u nás touto nemocí trpí 20 tisíc pacientů, na celém světě pak 2,5 milionu. Podle lékařů je třeba prevence a hlavně včasné odhalení této zákeřné choroby. Zejména mladí lidé si podle nového průzkumu myslí, že jde hlavně o onemocnění seniorů. V tom se ale pletou.
Češi naštěstí ukázali, že umí pomoci, a milion poslali během jediného dne. Ve čtvrtek odpoledne bylo na transparentním účtu, který spravuje Charita, na podporu Anežky už téměř sedm milionů. Rodina slibuje, že peníze využije na další potřebné věci, například úpravu domu, případně rehabilitaci.
Anežka, která ještě na začátku roku 2020 mohla s dopomocí chodit, už je totiž plně upoutána na vozík s podporou hlavy. Také hůře mluví a bez pomoci už se ani nenají. „Vašík už chodí, Anežka ale neudělá jediný krok. Vašík mluvit začíná, Anežka přestává,“ popsal Anežčin manžel Pavel Táborský. Díky všem, kdo přispěli, teď má celá rodina nadějnější vyhlídky. Jak příběh pokračuje, můžete sledovat i na Facebooku.
Anežka je upoutaná na invalidní vozík.
Ještě na začátku roku mohla s dopomocí chodit.
Místo péče o syna bojuje mladá maminka o život.
Její stav se začal zhoršovat po porodu.
První příznaky se objevily v roce 2012.
VZP léčbu sedmkrát zamítla.