Angličtina již v první třídě, popsal Bek změny ve školství. Chce se přiblížit západní Evropě

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláš Bek (STAN)

Návrh školské reformy

Angličtina se má na školách vyučovat již od první třídy, oznámil na tiskové konferenci k představení nových vzdělávacích rámcových programů ministr školství Mikuláš Bek (STAN). Šéf resortu se chce touto změnou přiblížit modelu výuky v západních zemích EU. Novinka by měla platit závazně ve školách od roku 2027. Bek rovněž zdůraznil, že úprava programů má předejít vzniku dalších sociálních nerovností.

„Polovina žáků se učí anglický jazyk od první třídy, přičemž povinná výuka začíná až od třetí třídy. Tím se již na začátku základní školy rozpadá dětská populace na dvě poloviny, z nichž jedna má konkurenční výhodu,“ podotkl Bek na tiskové konferenci.

K TÉMATU: Školské odbory hrozí protesty. Vládo, neházej nepedagogy přes palubu, vzkazují

„Výuka angličtiny tak začne pro všechny žáky již od první třídy, což je obvyklé v řadě evropských zemí. Tento jazyk je klíčovým faktorem ovlivňujícím kariérní úspěch v obrovském spektru profesí,“ vysvětlil změny ministr.

Poukázal na inspiraci v zemích západní Evropy. „Zvýšili jsme rovněž požadavek na vyšší úroveň podle evropského referenčního rámce, a to z A2 na B1, což je obvyklé například v severských zemích, Pobaltí nebo na západě Evropy,“ řekl.

Nové vzdělávací programy mají podle Beka předcházet růstu dalších nerovností mezi žáky. „Sociální bariéry i po 30 letech hrají ve vzdělávání stále velkou roli. Při tvorbě nového vzdělávacího programu jsme mysleli hlavně na odstranění těchto překážek,“ zdůraznil.

Vyšší požadavky na výstupní úroveň budou také u matematiky. Odborníci upozorňovali v souvislosti se zvažovanými změnami na nedostatek učitelů některých předmětů.

Zajíčková: Pedagogové změny zvládnou

Členka sněmovního výboru pro vzdělávání a vědu Renáta Zajíčková ve vysílání CNN Prima NEWS připomněla, že se nejedná o reformu v pravém slova smyslu. „Ta proběhla již v roce 2005, kdy se přešlo od osnov k současnému konceptu,“ sdělila.

Od změn očekává, že se do výuky více zapojí žáci. „Neměli by pouze pasivně přijímat informace, ale sami hledat cesty, jak se k tomu, co je zajímá, dostat. Hovoří se o tom, že to pedagogové nezvládnou, ale tomu nevěřím. Mají vysokoškolské vzdělání, navíc dostanou podporu,“ zhodnotila Zajíčková s tím, že revize rámců byla pojata s důkladným zvážením.

VIDEO: Tisková konference ministerstva ke změnám vzdělávacích rámců

Její kolegyně z výboru a poslankyně Jana Berkovcová (ANO) však tento optimismus nesdílí. „Proces revizí byl špatně komunikován ze strany ministerstva, ozývala se kritika od odborné veřejnosti. Chyběla také osvětová kampaň směrem k rodičům a školám, proč jsou tyto kroky nutné,“ vytkla Berkovcová resortu a dodala, že na úpravě pracovala řada pracovních skupin, jež spolu ovšem nekomunikovaly.

Školy mají volné ruce, tvrdí Bek

Změny v RVP připravovalo ministerstvo několik let. Již dříve avizovalo, že školy budou moci začít vyučovat podle revidovaného vzdělávacího programu dobrovolně od příštího školního roku v prvních a šestých třídách základních škol. Povinně se na nový plán přejde v těchto ročnících od září 2027. Ve všech ročnících základních škol by se podle nového RVP mělo učit od září 2031.

Školy mají podle Beka velkou svobodu v tom, jak do značné míry obecné učební plány, které určuje stát, konkrétně promítnou do vyučování. Ministerstvo jim poskytne potřebnou podporu a podmínky, brzy představí modelové vzdělávací programy, uvedl.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Podívejte se, kdy začnou dětem jarní prázdniny 2025 ve vašem okrese

Tagy: