Letos v únoru usoudili, že poklekávání před zápasy nemá kýžený efekt, a přestali s ním. Teď po postupu do elitní anglické společnosti Premier League fotbalisté Brentfordu – respektive jejich vedení – mění stanovisko. Gesto spojené s podporou hnutí Black Lives Matter (BLM) však nebude vykonávat jeden z hráčů tmavé pleti v týmu nováčka.
Všech 20 klubů, které se v sezoně 2021–2022 zapojí do Premier League, potvrdilo, že naváže na poslední více než rok, a nadále tedy budou hráči před začátkem zápasu poklekávat – tím pádem vyjadřovat sympatie s BLM.
Dnes už standardní rituál tak nemine ani „včely“ z Brentfordu. Klub, který si v uplynulé sezoně vybojoval postup z Championship do nejvyšší soutěže, přestal s poklekáváním v únoru. „Nevěříme, že by to mělo nějaký vliv,“ vzkázal před půlrokem celek ze západního Londýna.
O rasistickém hučení na Spartě píší i ve Skotsku a vytahují i Kúdelu. Beauguel se naštval
Měla to být oslava fotbalu, Sparta chtěla zaskočit ve 3. předkole Ligy mistrů silné Monako a přiblížit se účasti v základní skupině milionářské soutěže, ve které absentuje už 16 let. Prestižní zápas měl ale hned několik kaněk. Zaprvé prohra 0:2, zadruhé rasistické hučení několika fanoušků Letenských, které zase jednou Českou republiku „proslavilo“ v zahraničí.
Poté, co Premier League oznámila, že předzápasový zvyk budou provádět všichni, Brentford svoje stanovisko změnil. „Poklekávání je nutné především z hlediska toho, jaký vliv mělo při nedávném Euru, a také skrze to, že na stadionech bude více fanoušků,“ informoval klub. Zároveň dodal, že pokud se má rasismus vymýtit z fotbalu, je potřeba dělat více než jen poklekávat.
Až 13. srpna bude na Brentford Community Stadium těsně před utkáním s Arsenalem, v pokleku se ocitnou všichni hráči na trávníku vyjma domácí útočné hvězdy s jamajskými kořeny Ivana Toneyho. Ten se rozhodl nejít s davem a i přes úzus panující v Premier League zůstane stát. Klub toto rozhodnutí 25letému forvardovi nerozmlouval se slovy, že „respektuje právo všech jednotlivců projevit svůj nesouhlas s diskriminací a rasismem jakýmkoli způsobem, který cítí, že je pro ně nejvhodnější“.
Na začátku roku mluvil Toney o tom, proč mu nepřijde poklekávání jako nejlepší cesta, která má rasovou nenávist navždy odklidit. „Účel toho je prostě pryč. Nedosáhlo se tím ničeho. Pokud ano, tak pouze toho, že se situace zhoršila,“ řekl pro Daily Mail. „Televizní společnosti se tomuto gestu věnují každý týden, ale zdá se, že je to jen tak na oko, aby vypadaly dobře. Jako by říkaly: ‚My jsme si tím odpracovaly svoje.‘ Ale opravdu?“
Toney nebude v Premier League jediným „nepoklekávačem“
Sám Toney zažil rasistické urážky ve velkém poté, co Brentford v minulé sezoně remizoval s Birminghamem. Jeho sociální sítě zaplavily nenávistné komentáře. „Běžně se ke mně urážky nedostanou, ale po tomto zápase ano. A o této věci se dozvěděla moje máma a dotklo se jí to více než mě. Že byl její jediný syn urážen kvůli barvě kůže, nesla strašně těžce. A to zase bolelo mě, když jsem nevěděl, jak ji utěšit,“ řekl tehdy a dodal, že tresty za rasismus by měly být daleko přísnější.
Jak mohou sledovat míček šikmýma očima? Rasistický vtip stál moderátora místo
Řecká veřejnoprávní televize ERT má o moderátora méně. Dimosthenis Karmoiris si v úterním ranním olympijském vysílání neodpustil „vtipnou“ poznámku na účet stolního tenisty Čong Jong-sika, který porazil řeckého hráče Panajotise Jonise. Za rasistický vtip o Korejcích dostal moderátor padáka.
Toney nebude jediným hráčem z Premier League, který před utkáním nepoloží koleno na pažit. Už v předchozím ročníku tento rituál „přestal bavit“ oporu Crystal Palace Wilfrieda Zahu. „Myslím, že myšlenka a podstata celé této věci se zapomíná. Hráči to začínají brát jako samozřejmost, bere se to jako taková předzápasová rutina. Už nehraje žádnou roli, zda poklekáváme, nebo ne,“ řekl v březnu.
Rasismus se na „ostrovech“ ve spojení s fotbalem intenzivně řešil naposledy po finále mistrovství Evropy, ve kterém Anglie doma ve Wembley podlehla na penalty Itálii. Stalo se tak poté, co trio mladých hráčů tmavé pleti – Jadon Sancho, Marcus Rashford a Bukayo Saka – neproměnilo své pokutové kopy. Ze všech možných stran byli tito fotbalisté rázem zaplaveni nenávistnými zprávami.
„Jako společnost se musíme mít lépe a vést tyto lidi k odpovědnosti. Nenávist nikdy nevyhraje. Všem mladým lidem, kteří zažili podobné urážlivé zacházení, bych vzkázal: Hlavu vzhůru a běžte za svým snem,“ řekl Sancho.