reklama

Šéf Nejvyššího soudu chce pro soudce workshop o náhradách škody. Ovlivňovat nebude

Olomoucký soudce Petr Angyalossy, který se zasazuje o zavedení etického kodexu pro všechny soudce, se stal v květnu předsedou Nejvyššího soudu ČR. Co dalšího by chtěl předseda v českém soudnictví změnit? A potřebují skutečně soudci prosazovaný kodex?

reklama

Angyalossy, který je ve funkci zhruba sto dní, na sebe hned po svém jmenování strhl relativně velkou pozornost. Chtěl totiž, aby Nejvyšší soud vydal metodiku pro soudy napříč republikou při rozhodování případných sporů o náhradu škody, která vznikla během koronavirové krize. Za to ale sklidil ostrou kritiku nejen od veřejnosti.

K tématu

„Svých slov nelituji. Neměl jsem prostor rozvést, jak jsem to myslel. Řekl bych, že to bylo nedorozumění a nepochopení mé původní myšlenky. V podstatě je to otázka určité pomoci a hledání cesty, jak pomoci jednak účastníkům řízení, tak i soudcům,“ řekl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS Angyalossy.

Podle něj má „workshop“ pro soudce, který Angyalossy plánuje uspořádat během příštího týdne, „pomoci soudům, aby nebyly zahlceny zbytečnými žalobami, které jsou dopředu již odsouzeny k nezdaru“.

Kritici: Nejvyšší soud se bude vměšovat do záležitostí, které mu nenáleží

Například bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa ale metodiku zkritizoval. Workshop by podle něj mohl ovlivnit soudce nižších stupňů při konečném rozhodování. „Já bych to takto neviděl. To by potom znamenalo, že soudce Nejvyššího soudu nemůže školit soudce nižších stupňů,“ reagoval Angyalossy.

K tématu

Další kritici se proti návrhu ohrazovali i proto, že podle nich by se Nejvyšší soud míchal do záležitostí, které mu zatím nepřísluší, protože je ještě neprojednaly právě soudy nižších stupňů. Podle Angyalossyho je ale tato obava neopodstatněná. „My v rámci workshopu nebudeme říkat, jak mají soudy rozhodnout. Budeme hledat cestu, jakým způsobem se postavit k žalobám. Není to dopředu vyjadřování názoru,“ dodal Angyalossy.

ČR nemá plošný etický kodex pro všechny soudce

Předseda Nejvyššího soudu hovořil také na téma etického kodexu, o který se významně zasazuje. Angyalossy ho už stihl připravit, kodex je nyní v procesu schvalování. „Myslím si, že etický kodex má každý z nás soudců v sobě. Chová se podle toho, vystupuje podle toho,“ řekl Angyalossy. Etický kodex pro soudce již existuje. Vytvořila ho Soudcovská unie ČR a souhlasit s ním museli všichni její členové. Etické zásady soudců navíc zahrnuje i zákon o soudech a soudcích či Ústava ČR.

„Členů Soudcovské unie je ale zhruba něco víc než třetina soudcovského stavu,“ sdělil Angyalossy. Podle něj navíc České republice Skupina států proti korupci GRECO vytýká, že nemá plošný etický kodex pro všechny soudce. „Domnívám se, že takový etický kodex ještě zvýší důvěru veřejnosti v justici, pokud jej budeme mít. Pokud bude mít kdokoliv z veřejnosti možnost na webové stránce soudu si přečíst, podle jakých etických zásad by se soudce měl chovat, a poté to konfrontuje s jeho skutečným chováním, dokáže lépe posoudit, že postupuje podle etického kodexu,“ vysvětlil Angyalossy.

Další hlavní zprávy

Domácí

ON-LINE: Demonstranti se přesunuli na Klárov. Policie řešila několik konfliktů

Živě ON-LINE: Demonstranti se přesunuli na Klárov. Policie řešila několik konfliktů

  • Aktualizováno

Na pražském náměstí Republiky se sešlo přibližně 200 odpůrců vládních opatření proti šíření koronaviru. Více lidí policisté na místo nepustili a náměstí uzavřeli. Demonstrace probíhala povětšinou v poklidu. Policisté řešili jen několik incidentů a zadrželi jednoho člověka. Akce oficiálně skončila kolem 13:30 zazpíváním státní hymny. Poté se demonstranti přesunuli na Klárov, kde došlo k dalším konfliktům. Zasáhnout musela policie.

reklama
Prymula: Máme signály, že jsme na dobré cestě. Klíčová budou čtvrteční data
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Hůlka zrušil sváteční procházku na Hrad. Zda vrátí Zemanovi vyznamenání, ale nezmínil
Další články
reklama
reklama