K VĚCI, Petr Angyalossy - 9.9. v 17:30
Olomoucký soudce Petr Angyalossy, který se zasazuje o zavedení etického kodexu pro všechny soudce, se stal v květnu předsedou Nejvyššího soudu ČR. Co dalšího by chtěl předseda v českém soudnictví změnit? A potřebují skutečně soudci prosazovaný kodex?
Angyalossy, který je ve funkci zhruba sto dní, na sebe hned po svém jmenování strhl relativně velkou pozornost. Chtěl totiž, aby Nejvyšší soud vydal metodiku pro soudy napříč republikou při rozhodování případných sporů o náhradu škody, která vznikla během koronavirové krize. Za to ale sklidil ostrou kritiku nejen od veřejnosti.
Zeman jmenoval předsedou Nejvyššího soudu Petra Angyalossyho
Novým předsedou Nejvyššího soudu se dnes na desetileté funkční období stal šéf senátu trestního kolegia soudu Petr Angyalossy. Na Pražském hradě ho jmenoval prezident Miloš Zeman.
„Svých slov nelituji. Neměl jsem prostor rozvést, jak jsem to myslel. Řekl bych, že to bylo nedorozumění a nepochopení mé původní myšlenky. V podstatě je to otázka určité pomoci a hledání cesty, jak pomoci jednak účastníkům řízení, tak i soudcům,“ řekl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS Angyalossy.
Podle něj má „workshop“ pro soudce, který Angyalossy plánuje uspořádat během příštího týdne, „pomoci soudům, aby nebyly zahlceny zbytečnými žalobami, které jsou dopředu již odsouzeny k nezdaru“.
Kritici: Nejvyšší soud se bude vměšovat do záležitostí, které mu nenáleží
Například bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa ale metodiku zkritizoval. Workshop by podle něj mohl ovlivnit soudce nižších stupňů při konečném rozhodování. „Já bych to takto neviděl. To by potom znamenalo, že soudce Nejvyššího soudu nemůže školit soudce nižších stupňů,“ reagoval Angyalossy.
Snižme platy poslancům až o 22 tisíc korun měsíčně, prosazuje ministryně Maláčová
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chce snížit platy ústavních činitelů. V pondělí uvedla, že návrh, který představila už v květnu, poslala do připomínkového řízení do ostatních resortů. Očekává, že ho poté schválí vláda a podpoří ho i opoziční poslanci z řad Pirátů. Například poslancům by se tak plat snížil až o 22 tisíc korun měsíčně ze současných 90 800 korun.
Další kritici se proti návrhu ohrazovali i proto, že podle nich by se Nejvyšší soud míchal do záležitostí, které mu zatím nepřísluší, protože je ještě neprojednaly právě soudy nižších stupňů. Podle Angyalossyho je ale tato obava neopodstatněná. „My v rámci workshopu nebudeme říkat, jak mají soudy rozhodnout. Budeme hledat cestu, jakým způsobem se postavit k žalobám. Není to dopředu vyjadřování názoru,“ dodal Angyalossy.
ČR nemá plošný etický kodex pro všechny soudce
Předseda Nejvyššího soudu hovořil také na téma etického kodexu, o který se významně zasazuje. Angyalossy ho už stihl připravit, kodex je nyní v procesu schvalování. „Myslím si, že etický kodex má každý z nás soudců v sobě. Chová se podle toho, vystupuje podle toho,“ řekl Angyalossy. Etický kodex pro soudce již existuje. Vytvořila ho Soudcovská unie ČR a souhlasit s ním museli všichni její členové. Etické zásady soudců navíc zahrnuje i zákon o soudech a soudcích či Ústava ČR.
„Členů Soudcovské unie je ale zhruba něco víc než třetina soudcovského stavu,“ sdělil Angyalossy. Podle něj navíc České republice Skupina států proti korupci GRECO vytýká, že nemá plošný etický kodex pro všechny soudce. „Domnívám se, že takový etický kodex ještě zvýší důvěru veřejnosti v justici, pokud jej budeme mít. Pokud bude mít kdokoliv z veřejnosti možnost na webové stránce soudu si přečíst, podle jakých etických zásad by se soudce měl chovat, a poté to konfrontuje s jeho skutečným chováním, dokáže lépe posoudit, že postupuje podle etického kodexu,“ vysvětlil Angyalossy.