Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chce snížit platy ústavních činitelů. V pondělí uvedla, že návrh, který představila už v květnu, poslala do připomínkového řízení do ostatních resortů. Očekává, že ho poté schválí vláda a podpoří ho i opoziční poslanci z řad Pirátů. Například poslancům by se tak plat snížil až o 22 tisíc korun měsíčně ze současných 90 800 korun.
„Navrhuji snížení platů ústavních činitelů na čtyřnásobek minimální mzdy. A minimální mzda by se měla valorizovat automaticky dle vývoje mezd. Poslancům by se tak plat snížil o cca 22 000. Zmrazení je pouze ústupová varianta. Návrh jsme vyslali k připomínkám,“ uvedla Maláčová na Twitteru.
Navrhuji snížení platů úst.činitelů na 4násobek min.mzdy. A minimálka by se měla valorizovat automaticky dle vývoje mezd. Poslancům by se tak plat snížil o cca 22 000. Doufám, že ANO a Piráti to podpoří, zmrazení je pouze ústupová varianta. Návrh jsme vyslali k připomínkám.
— Jana Maláčová (@JMalacova) August 17, 2020
Parametry návrhu představila Maláčová už v polovině května v Poslanecké sněmovně. Zatím jde pouze o snižování platů u poslanců, senátorů a ministrů. Například u soudců se snižováním nepočítá.
Sáhnout si na platy? Není důvod, pracujeme víc než kdy jindy, tvrdí poslanci
Někteří lidé jsou kvůli koronaviru doma a pobírají ošetřovné ve výši 60 procent platu, jiní zaměstnanci dostávají 80 procent platu, další přišli o odměny. Redakce CNN Prima News oslovila poslance s dotazem, jestli nepřemýšlí o tom, že by si v rámci solidarity odhlasovali zkrácení platů například na 60 procent. Část zákonodárců k tomu nevidí důvod, prý pracují mnohem víc než kdy jindy.
Do budoucna by Maláčová chtěla, aby platy ústavních činitelů byly pevně svázány s minimální mzdou. „Je to nejlepší měřítko, které zobrazuje hospodářskou kondici,“ uvedla již dříve Maláčová.
Měly by dosahovat maximálně čtyřnásobku minimální mzdy. Ta je nyní 14 600, což je vynásobeno čtyřmi 58 400 korun. V současné době činí základní plat řadového poslance i senátora 90 800 korun měsíčně.
Změny chce i Trikolóra, SPD a Piráti
Očekává, že návrh podpoří jak koaliční ANO, tak i opoziční Piráti.
Návrhy na snížení platů ústavních činitelů se od politiků napříč politickým spektrem objevují pravidelně.
Ještě před nápadem Jany Maláčové zaznělo na jaře od předsedy a poslance Trikolóry, která má ve Sněmovně dva poslance, Václava Klause mladšího, že by zákonodárcům měly být na půl roku zcela odebrány platy. A to kvůli koronavirové krizi. Návrh neuspěl. Snížení platů politiků je také oblíbené téma SPD či Pirátů.
Platy českých poslanců. Podívejte se, kolik berou ve srovnání se Slováky a Němci
Českou politickou scénu čeká další kolo debaty o snížení platů politiků. Návrh na snížení odměn pro poslance, senátory a ministry připravila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Jednat o tom bude koaliční rada vlády ANO a ČSSD s podporou KSČM. Návrhy týkající se platů politiků zaznívají v tuzemské politice poměrně často, málokdy se ale zrealizují.
Právě Piráti chtějí platy nikoliv snižovat, ale na rok zmrazit. Stát by tím podle nich ušetřil až půl miliardy korun. K návrhu Pirátů se už pozitivně vyjádřil premiér Andrej Babiš, nelíbí se naopak právě Maláčové.
Platy ústavních činitelů se totiž každoročně zvedají podle zákonem nastavené valorizace bez ohledu na to, jak se daří ekonomice, podnikatelům či zaměstnancům.
Oponenti těchto návrhů nejčastěji mluví o populismu a o tom, že nižší platy do politiky těžko přivedou schopné a nezkorumpovatelné lidi.