Propalestinský radikál a bývalý terorista Anís Nakkáš v pondělí zemřel na komplikace spojené s nemocí COVID-19. V minulosti spolupracoval například se známým teroristou Carlosem řečeným Šakal, kdy se společně podíleli na únosu šesti desítek lidí včetně ministrů z vídeňského summitu Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Nakkášovi bylo 69 let.
Občan Libanonu se podílel na mnohých útocích spáchaných po celém světě. Posledních 20 let strávil podle agentury AP řízením analytického pracoviště sídlícího v Bejrútu a jako analytik vystupoval v televizních pořadech věnovaných Blízkému východu. Syrská agentura SANA ho ve zprávě o úmrtí označila za „politologa a bojovníka“.
Obhajoval nároky Palestinců a hájil Íránem budovanou osu palestinského odboje. Naposledy se tweetem přihlásil 5. února k tématu sestavování nové vlády v Libanonu. V damašské soukromé nemocnici byl několik dní, jeho tělo bude v úterý převezeno k pohřbení do Libanonu.
Je podezřelý z útoku, při kterém zemřelo 350 lidí
V 70. letech se Nakkáš připojil k palestinskému Fatahu a spolupracoval také s radikální skupinou Lidová fronta pro osvobození Palestiny. Podílel se na náboru radikálů a podařilo se mu získat například Imáda Mughníju, který se později stal operativcem palestinského Hamásu. Je podezřelý z útoku na kasárna pěchoty amerického námořnictva v Libanonu, kde zemřelo v roce 1983 na 350 lidí.
Nakkáš se také v 70. letech seznámil s Ilichem Ramírezem Sánchezem, který se narodil ve Venezuele a proslul jako Carlos alias Šakal. K jeho nejznámějším činům patří únos 60 lidí z vídeňského summitu OPEC v prosinci 1975. Mezi unesenými bylo 11 ministrů, tři lidé tehdy zemřeli. Nakkáš se operace zúčastnil.
Nakkáš byl v roce 1980 odsouzen k doživotí za útok spáchaný ve Francii na íránského předrevolučního premiéra Šápúra Bachtjára. Premiér sice vyvázl, ale o život přišli policista a náhodný chodec. Francie v roce 1990 Nakkáše omilostnila a spolu s jeho čtyřmi komplici vyhostila do Íránu.