ANKETA: Jako tekutý heroin. Omezili byste dostupnost alkoholu, nebo ho více zdanili?

Experti vyzývají politiky k omezení dostupnosti alkoholu

Alkohol. Ročně na něj umírají tisíce lidí, zvyšuje riziko výskytu rakoviny a jednoznačně hraje zásadní roli v případech domácího násilí. Experti brojí proti jeho dostupnosti, dopady na společnost jsou podle nich kolosální. A po politicích chtějí, aby omezili jeho dostupnost či upravili spotřební daň. Byli byste pro? Hlasujte v anketě uvnitř článku a přečtěte si, jaká opatření by odborníci zavedli ve snaze ochránit veřejné zdraví a omezit dopady návykových látek na společnost.

Česká republika patří mezi světové premianty ve spotřebě alkoholu – ročně se u nás v přepočtu vypije 160 litrů alkoholických nápojů na osobu. Pro „národ pivařů“ to může sice znít jako lichotka, má to ovšem své stinné stránky. Každý rok v souvislosti s alkoholem umírá až sedm tisíc lidí, další desetitisíce skončí hospitalizovaní v nemocnici.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Alkohol je jed a zkratka k rakovině. Omezte jeho dostupnost, vyzvali experti Fialovu vládu

Podle odborníků navíc výrazně přispívá k vyššímu riziku vzniku rakoviny. Alkohol je spojován s více než třiceti onemocněními a u dalších zhruba 200 onemocnění patří mezi jednu z jejich příčin. V neposlední řadě alkohol ohrožuje také rodiny a mladistvé – zkušenost s ním má podle statistik až čtvrtina všech jedenáctiletých. Také přispívá ke kriminalitě, domácímu násilí a rozpadu rodin. S nadměrnou konzumací souvisí i miliardové náklady.

1 Omezili byste v rámci ochrany veřejného zdraví dostupnost alkoholu, např. v samoobsluhách v nočních hodinách?

2 Zvýšili byste spotřební daň na alkohol s cílem omezit jeho spotřebu a negativní dopady na společnost?

Experti, kteří stojí za výzvou k politikům, proto navrhují několik opatření, které by pomohly alespoň částečně zmírnit konzumaci alkoholu – a spolu s tím i zmiňované negativní dopady na veřejné zdraví a společnost. Pozitivní výsledky v zahraničí přineslo zejména omezení nočního prodeje, které brzdí impulzivní nebo rizikové nákupy, například v noci nebo při cestách autem.

„Zahraniční zkušenosti i odborné studie ukazují, že omezení dostupnosti alkoholu – tedy kdy a kde se může prodávat – má prokazatelný vliv na snížení jeho spotřeby a škodlivých dopadů. Například studie ze severských zemí, Kanady nebo Litvy ukazují, že zkrácení prodejní doby alkoholu vedlo k poklesu násilí, dopravních nehod, hospitalizací i úmrtí souvisejících s alkoholem,“ uvádí think tank Ministr zdraví, který stojí za výzvou.

Omezení by se ovšem týkalo prodeje alkoholu v samoobslužných prodejnách, nikoliv v barech a podobných podnicích. V praxi by dohled nad dodržováním pravidel pravděpodobně zajišťovaly stávající kontrolní orgány, stejně jako je tomu už dnes u kontroly prodeje alkoholu nezletilým. „Otázku posilování kapacit již dnes řeší Odbor protidrogové politiky Úřadu vlády,“ dodala organizace Ministr zdraví.

Vyšší daň za alkohol, nižší spotřeba

Cest, jak přispět ke snížení konzumace alkoholu a tím ke zlepšení veřejného zdraví, je podle něj nicméně více. „Jedná se zejména o změnu konstrukce spotřební daně, aby její výše zohledňovala procento alkoholu v nápoji, omezení dostupnosti alkoholu v samoobslužných prodejnách a v nočních hodinách. Důležité je také zlepšit vymáhání práva,“ upřesnil Petr Pleva, bývalý politik a člen správní rady think tanku Racionální politiky závislostí.

Podle analýzy Ministra zdraví dosáhly společenské náklady spojené s konzumací alkoholu v roce 2021 přibližně 43,4 miliardy Kč. Ve stejném roce stát na spotřební dani z alkoholu vybral ovšem jen 13,3 miliardy Kč. „A v tomto srovnání stát výrazně prodělává: náklady jsou více než trojnásobně vyšší než příjmy ze spotřební daně,“ uvádí dále analýza.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Konec zohyzděných obličejů? Ministerstvo chce, aby botox píchali zdravotníci, ne kosmetičky

Vyšší cena alkoholu patří podle expertů mezi nejúčinnější opatření, jak snížit jeho spotřebu i škody, které způsobuje. „Nejde o spekulaci, ale o opakovaně potvrzený závěr desítek studií a analýz po celém světě, ověřený i reálnou praxí. Zvýšení ceny alkoholu pomocí daní vede k nižší spotřebě. Hlavně u rizikových skupin, například mladých. To vede k méně nehodám či nižší nemocnosti a úmrtnosti,“ uzavřeli odborníci ve svém materiálu.

Míč je na straně premiéra Fialy

Výzvu podpořilo celkem 25 institucí, od České lékařské komory či Národního ústavu duševního zdraví po Českou lékárnickou komoru nebo Českou obec sokolskou. „Nabízíme politikům pomocnou ruku a budeme rádi spolupracovat na řešeních pro zlepšení zdraví a kvality života v naší zemi. Tuto nabídku jsme společně s výzvou rozeslali ke konci minulého týdne panu premiérovi Petru Fialovi i osmi klíčovým ministerstvům,“ popsala Kateřina Hellebrandová, ředitelka think tanku Ministr zdraví.

Výzvu by měl mít na stole tedy nejen předseda vlády, ale také resorty zdravotnictví, financí, průmyslu a obchodu či práce a sociálních věcí. Podle Hellebrandové je zároveň v plánu uspořádat k tématu kulatý stůl, kam budou pozváni jak experti a expertky, tak signatáři výzvy a zástupci politických stran. „Zdraví je totiž zájmem nás všech bez rozdílu,“ uzavřela Hellebrandová.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Žloutenka typu A se v Česku nebezpečně šíří. Inkubační doba straší, jak se nemoci bránit?

Tagy: