reklama

ANO se dál propadá. Babiše drtí Piráti a STAN, posílila i ČSSD

Předseda Pirátů Ivan Bartoš a šéf STAN Vít Rakušan .
Zdroj: ČTK

Volby by v dubnu vyhrála koalice Pirátů a STAN s 27,5 procenty hlasů. Hnutí ANO dále ztrácí na síle, skončilo by na druhém místě s 21 procenty. ČSSD naopak posílila na 6,5 procenta, a pronikla by tak do Poslanecké sněmovny. Vyplývá to z dubnového volební průzkumu agentury Median. Do preferencí se nepromítl poslední vývoj v kauze Vrbětice.

reklama

Hnutí ANO 2011 dále pokračuje v sestupném trendu. Z březnových 24,5 procent kleslo na aktuálních 21 procent. Koalice Pirátů a STAN si drží vedení, ale od minulého měsíce se její zisk (27,5 %) nezměnil. Koalice SPOLU, kterou tvoří ODS, KDU-ČSL a TOP 09, by získala 17 procent hlasů, zatímco březnový model ukazoval na zisk 17,5 procenta.

Volební model Medianu, duben 2021
Volební model Medianu, duben 2021
Zdroj: CNN Prima NEWS

SPD Tomia Okamury mírně posílila z březnových deseti procent na 11,5 procenta, může tak těžit ze stále trvajících omezení zapříčiněných pandemií COVID-19. Komunisté si naopak pohoršili, v dubnu by je volilo šest procent respondentů proti březnovým 7,5 procenta.

Procenta povyskočila i sociálním demokratům, znovu se tak zvyšuje naděje na vstup do Poslanecké sněmovny. Do průzkumu se ale nepromítlo nejnovější dění v kauze Vrbětice a kauza zrušené cesty předsedy Jana Hamáčka do Ruska.

K tématu

Přísaha Roberta Šlachty se z hlediska preferencí zařadila na úroveň Trikolóry a Zelených. Všechny tři strany se podle dubnového modelu pohybují okolo tří procent preferencí.

Dvě pětiny respondentů by volily v letošních parlamentních volbách stejnou stranu jako ve volbách 2017. Další pětina by raději volila jinou stranu. Každý desátý dotázaný by k volbám nešel.

Změnu volené strany oproti podzimu 2017 nejčastěji uvedli ti, kteří volili TOP 09 (36 procent z nich by nyní volilo jinou stranu) a ČSSD (34 procent). Naopak nejstálejší voliče má KSČM (71 procent z nich by nyní volilo stejně), KDU-ČSL (69 procent) a ODS (69 procent).

Agentura provedla průzkum v době od 1. dubna do 4. května mezi tisícovkou lidí starších 18 let.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Slovensko

Kauza Kuciak znovu u soudu. Žalobce má nové důkazy proti osvobozenému Kočnerovi

Kauza Kuciak znovu u soudu. Žalobce má nové důkazy proti osvobozenému Kočnerovi

Slovenský nejvyšší soud v úterý projedná odvolání proti verdiktu nižšího soudu, který ve tři roky starém případu vraždy novináře Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové loni osvobodil dva obžalované a uznal vinným žalovaného vrahova pomocníka. Další dva muži, včetně vraha zmíněné dvojice Miroslava Marčeka, dříve přiznali vinu a byli v samostatných procesech pravomocně potrestáni dlouholetým vězením.

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Rozvolnění pokračuje. Co se mění od úterý a co po prvním červenci?

PŘEHLEDNĚ: Rozvolnění pokračuje. Co se mění od úterý a co po prvním červenci?

Od 1. července nastane velké rozvolnění, které bude v lecčem přívětivější, než byly podmínky loni v létě. Ministři Adam Vojtěch (za ANO) a Lubomír Zaorálek (ČSSD) představili nové podmínky na pondělní tiskové konferenci po jednání vlády. Týká se především kultury a společenského života. Jaká nová pravidla budou od 1. července platit? A co se mění už v úterý?

reklama
reklama
Genialita, klobouk dolů. Zlámal obdivoval famózní branku Schicka přímo na stadionu

EURO 2021

Domácí zpravodajství

Trávníček promluvil o smrti Šafránkové: Jak na kolegyni vzpomíná a proč nekomunikoval?
Piráti stále ve vedení, Přísaha před branami Sněmovny, uvádí průzkum pro CNN Prima NEWS
Další články
reklama
reklama