Po sociálních sítích a na některých dezinformačních webech se šíří teorie, že antigenní testy, konkrétně látka ethylenoxid, kterou obsahují, způsobují rakovinu. Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv se ale tato látka ve zdravotnictví běžně používá a není důvod se jí obávat.
„Napsala mi kamarádka, lékařka z oblasti na Slovensku, kde pravidelně testovala antigenem, že v nemocnici umírá strašná spousta lidí. (…) Tamní lidový dům dal antigenní testy na oficiální analýzu, která zjistila, že obsahuje kortizon a jiné chemie, jež způsobují nádor bujný. Projeví se to zhruba za půl roku,“ napsal na sociální síť Facebook jeden z uživatelů.
Žádné možné úmrtí po očkování na covid nezpůsobila v ČR krevní sraženina, tvrdí SÚKL
Z 11 úmrtí v ČR, která mohla souviset s očkováním proti COVID-19, nebylo ani jedno způsobené krevní sraženinou. Na Twitteru to uvedl Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Některé evropské země v minulých dnech kvůli výskytu krevních sraženin u očkovaných pozastavily očkování vakcínou od AstraZenecy.
Své tvrzení pan Jindřich K. ale nepodložil daty, statistikou, dokonce ani neuvedl jméno své známé nebo nemocnice na Slovensku. Přesto se tato dezinformace, stejně jako nespočet dalších, šířila nekonečným prostorem sociálních sítí. A podobných zpráv v poslední době přibylo.
„Testovací tyčinky na covid jsou sterilizované ethylenoxidem, látkou, co způsobuje rakovinu. Muž sdílí příběh otce, co zemřel na krvácení do mozku v období, kdy byl opakovaně testovaný tyčinkou na COVID-19,“ tvrdí na svých webových stránkách jeden z dezinformátorů.
Jak ale uvádí Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), tato látka se běžně ve zdravotnictví používá jako plynná látka ke sterilizaci. „Na povrchu totiž po aplikaci nezůstává ani stopové množství této látky, protože plyn se rychle rozkládá. Tento postup sterilizace je naprosto běžný a bezpečný a je schválen například SÚKL,“ dodává web Faktické info, který vyvrací dezinformace. Rakovinu tak antigenní testy, potažmo testovací tyčinky, nezpůsobují.
Internetem se šíří například i hoax, který tvrdí, že vakcinace je nezdravá, neúčinná, způsobuje genetické vady nebo neplodnost. Podobné dezinformace vyvrací na svých stránkách i ministerstvo zdravotnictví. „Každá vakcína prochází před uvedením na trh rozsáhlými klinickými testy na desítkách tisíc lidí, které odhalí případné nežádoucí účinky. Teprve poté je možné uvést vakcínu na trh. U registrovaných léčivých přípravků je zaručena jejich bezpečnost, účinnost a farmaceutická jakost,“ uvádí.