Masivní antigenní testování dodává řadě lidí pocit bezpečí, když mají v kapse několik dnů starý certifikát o své negativitě. Odborníci však upozorňují, že antigenní testy nejsou příliš spolehlivé – fungují převážně jen u těch, kteří již mají příznaky covidu. Navíc i nakaženého mohou vyhodnotit chybně.
S tím má vlastní zkušenost i autor tohoto článku a popsal ji v reportáži o potýkání se s britskou mutací nemoci COVID-19, kdy mu antigenní test ukázal jasnou negativitu jen několik hodin před vypuknutím příznaků. Jeho partnerce, která měla již několik dnů silné příznaky, naznačil test pozitivitu jen mírně.
Nejedná se o žádné státní tajemství. Nepřesnost testů připouští sám ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). „Na rozdíl od PCR testu, který je pozitivní velmi dlouho a zachycuje jakoukoliv přítomnost třeba již neživého viru, vám antigenní test řekne pouze v tu dobu, kdy jste si udělali test, že jste s velkou pravděpodobností infekční, nebo neinfekční,“ řekl nedávno ve vysílání CNN Prima NEWS.
Antigenní test podle něj jasně indikuje pouze infekční lidi. „Vůbec to neznamená, že se situace nemůže změnit druhý den, takže to, že si někdo udělá antigenní test, slouží jenom k tomu, aby se lidé, kteří jsou v danou dobu infekční, mohli vyjmout ze systému. Proto je potřeba testy dělat opakovaně,“ dodal ministr v souvislosti s povinným testováním v podnicích.
Dlouhodobě se však v souvislosti s koronavirem ví, že je člověk nakažlivý ještě předtím, než se u něj příznaky projeví. Také na webu ministerstva se k testům píše, že slouží především pro lidi s příznaky: „Antigenní testy by se měly primárně používat u osob s příznaky COVID-19. U osob bez příznaků je vhodné používat antigenní testy opakovaně.“
Tři z deseti pacientů s covidem antigen nerozpozná
Antigenní testy mohou ukazovat negativní výsledek také u nakažených osob s příznaky. Upozornil na to podzimní výzkum Fakultní nemocnice v Motole. „Výsledky studie jsou opravdu daleko za očekáváním. Celková senzitivita antigenních testů se podle našeho zjištění pohybuje pod hranicí 70 %. Náš odhad byl přitom zhruba 85 %,“ řekl Pavel Dřevínek, přednosta Ústavu lékařské mikrobiologie 2. LF UK a FN Motol. „Dá se říct, že tři z 10 covid+ pacientů, a to dokonce i pokud mají příznaky, antigenní testy vůbec nerozpoznají,“ dodal.
Antigenní testy nejsou spolehlivé, ukazuje provedená studie Srovnávací studie měla odpovědět na otázky, jestli je možné...
Posted by Fakultní nemocnice v Motole on Tuesday, October 27, 2020
O ještě menší citlivosti antigenních testů hovoří po několika měsících jejich intenzivního používání také další odborníci. Proto je potřeba brát jejich výsledky pouze jako orientační.
„Antigenní testy jsou velmi nepřesné, zvláště u asymptomatických jedinců, tedy u lidí bez zřetelných příznaků nemoci. Jejich citlivost u asymptomatických jedinců může být pod 40–50 %, neodhalí tedy pět až šest lidí z každých 10 nakažených. PCR testy jsou přesnější a odhalí i jedince v prvotní fázi infekce, kdy ještě nepociťují příznaky nemoci, ale roznášejí virus po okolí,“ sdělil webu Seznam Zprávy imunolog Zdeněk Hel.