Milujete přírodu, ale bydlíte ve městě? Rádi pozorujete různé druhy rostlin a zvířat a nemáte se o to ve svém okolí s kým podělit? Nezoufejte, máme pro vás tip. Stát se přírodovědcem i ve velkoměstě teď může každý. Většina z nás totiž ví, že za přírodou se nemusí jen do turisticky atraktivních míst, ale najdeme ji doslova za humny. Jde spíš ale o tom, že o přírodě stále víme dost málo a tak Agentura ochrany přírody a krajiny ČR přišla před časem s výzvou pro veřejnost k mapování přírody (rostlin a zvířat). Pro svou kampaň si vybrala tvora, kterého nesplete žádné malé dítě – veverku, protože řekněme si na rovinu, jak by to dopadlo třeba u ptáků?!
Většina z nás totiž ví, že za přírodou se nemusí jen do turisticky atraktivních míst, ale najdeme ji doslova za humny. Jde spíš ale o tom, že o přírodě stále víme dost málo a tak Agentura ochrany přírody a krajiny ČR přišla před časem s výzvou pro veřejnost k mapování přírody (rostlin a zvířat). Pro svou kampaň si vybrala tvora, kterého nesplete žádné malé dítě – veverku, protože řekněme si na rovinu, jak by to dopadlo třeba u ptáků?!
Viděla jsem kolem domu pobíhat veverky a tak jsem zkusila dát za okno slunečnicová semínka. Od té doby ke mně chodí každý den několikrát už 3 roky/foto Barbara Vávrová
„Zkuste se v těchto nelehkých dnech zaměřit na veverky a dát nám o nich vědět prostřednictvím aplikace BioLog. Veverky jsou běžně k vidění i ve velkých městech, s trochou štěstí se někdy dají pozorovat přímo z okna. Pomůžete nám zjistit, kde všude žijí, a zda zbarvení srsti nějak souvisí s nadmořskou výškou jejich výskytu,“ vybízí Lucie Záhorová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Veverky se dají opravdu pozorovat i z okna a to třeba i pražského bytu (to vím z vlastní zkušenosti). Stačí je přilákat nějakou dobrotou. „Ideální potravou jsou slunečnicová semínka, lískové a vlašské ořechy a to jak vyloupané, tak nevyloupané. Pokud s krmením veverek začínáte a ještě vás neznají, je lepší dát oříšky vcelku, aby nežlukly. Ve zverimexu pořídíte i směsi pro činčily, které veverky mohou, obsahují třeba plátky sušených banánů, bukvice, dýňová semínka a kaštany. Nezapomínejte ale i na to, že veverky potřebují, stejně třeba ježci nebo ptáci, pít,“ říká Petr ze záchranné stanice pro veverky Pinky (zakladatelka stanice byla mimo jiné oceněna titulem Laskavec, čtěte ZDE).
Veverky si potravu najdou kdekoliv a i když není zrovna pro ně, je jim to jedno/ foto Barbara Vávrová
Veverka vám za miskou vody a slunečnicových semínek skočí ze stromu klidně až na parapet. Navíc se dnes dá sehnat i speciální veverčí krmíntko. A zábava to nebude jen pro vás a vaše děti, ale třeba i pro kočičí parťáky. Veverky jsou v jarním období velice aktivní, shání si potravu i partnera. Ve větvích si staví několik kulovitých hnízd, které pravidelně střídají. To z obavy před predátory. V období péče o mláďata samice dokonce několikrát veverčata přestěhuje. Pokud je dostatek potravy, mohou mít veverky mláďata i dvakrát do roka.
Důležité
Pokud najdete na zemi vypadlé veverčí mládě, okamžitě kontaktujte záchrannou stanici pro veverky Pinky: 606 070 632, nebo jakoukoliv jinou záchranou stanici v okolí. Která je nejblíž zjistíte díky aplikaci Zvíře v nouzi. Nikdy mládě nekrmte! Kontaktovat záchrannou stanici je důležité i v jiných případech, kdy máte snahu pomoci nějakému mláděti. Často totiž lidé nadělají více škody než užitku. Například sbíráním mladých zajíčků a srnečků. Když se krčí v poli, znamená to, že je tam ukryla jejich matka a brzy se vrátí s potravou, nejsou opuštění. Pokud na mládě sáhnete, znamená to pro něho jistou smrt, varují myslivci.
Místo záchrany smrt: Proč v přírodě nesbírat mláďata?
OHLÉDNUTÍ ZA SEZÓNOU MLÁĎAT V letošním roce jsme přijali 1382 mláďat (sečteno k 30. září). Nejčastějšími mláďaty, o která jsme pečovali, byla mláďata kachen divokých, holubů hřivnáčů, ježků východních, kosů černých, poštolek obecných, strak obecných a zajíců polních. Nejčastějšími příčinami, proč se k nám mláďata dostávala, bylo jejich zranění (v polovině případů pokousání či poškození od jiného živočicha, nejčastěji od psa nebo kočky) nebo to, že vypadla z hnízda či bylo jejich hnízdo zničeno anebo se jednalo o osiřelá mláďata. Na videu se můžete podívat, jak jsme o mláďata pečovali. Toto video je současně poděkováním všem brigádníkům a dobrovolníkům, kteří nám s péčí o mláďata pomáhali. Bez nich by se mláďatům u nás zdaleka nevedlo tak dobře.
Posted by Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy on Monday, October 27, 2014
Na veverky s mobilem
Záznamy o pohybu veverek, zapsané pomocí aplikace BioLog, se dají najít na story mapě. Od počátku kampaně se veverka stala skokanem roku, právě ji lidé zapisují do aplikace nejčastěji, přeskočila i ropuchu obecnou.
Bílá místa na mapě vypovídají o tom, že na místě veverky zatím nikdo nepozoroval, šedé značky jsou pro výskyt veverky bez označení barvy (nebo naopak různých barev na jednom místě), červené špendlíky značí veverky rezavé a černé špendlíky zase veverky hnědé a jinak zbarvené. Nenechte se ale zmást, vždy se jedná o veverku obecnou. Rezavé veverky pravděpodobně žijí v nížinách a tmavé zase v horách, jistí si ale vědci nejsou. Právě díky vašemu pozorování a zápisu do aplikace můžete přispět k novému přírodovědeckému objevu. Pokud si více rozumíte s počítačem, vše se dá zapsat i pomocí webové stránky. Jestli vám veverky nejsou sympatické, nevadí. Pozorovat a zapisovat můžete výskyt těch rostlin a živočichů, které máte rádi.
Posted by Barbara Vávrová on Tuesday, March 17, 2020