Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci prohlásil, že mrtvých ve spojení s nemocí COVID-19 na území USA bude méně, než se předvídalo. Trump novináře zároveň informoval, že o znovuobnovení ekonomiky rozhodne na základě doporučení za tímto účelem sestavené rady. Mezitím dva přední technologičtí giganti Apple a Google společně informovali, že vyvíjí software, který by varoval občany, že byli nedávno v kontaktu s infikovanými lidmi.
„Uvidíme, jaká budou konečná čísla, ale zatím to vypadá, že míříme k výrazně menšímu počtu úmrtí, než bylo minimálně předpokládaných sto tisíc lidí. Doufám, že to tak vydrží,“ vyjádřil své naděje v pátek prezident Trump. V USA je momentálně nakažených koronavirem přes půl milionu lidí, vyplývá to z dat Univerzity Johnse Hopkinse. Přesto se podle amerického prezidenta situace v některých městech začíná stabilizovat. „Vypadá to, že situace v Detroitu a New Orleans se stabilizuje. Detroit se z toho začíná dostávat a New Orleans se už skutečně uklidnilo,“ uvedl Trump.
Donald Trump zároveň řekl, že by si přál ekonomiku vrátit do normálu začátkem příštího měsíce. Veřejnost však ujistil, že se bude opírat o rozhodnutí rady skládající se z předních businessmanů, lékařů a guvernérů. Život se podle amerického prezidenta nevrátí do normálu dříve, než bude jasné, že země bude zdravá.
Expert: Rychlé obnovení normálního života by se mohlo USA vymstít
Někteří zdravotní experti se obávají, že rychlým znovuotevřením ekonomiky by se mohla nákaza mezi lidmi raketově rozšířit. Na celé federální úrovni jsou zavřené školy a platí doporučení zůstat doma a dodržovat sociální distanci.
Opuštění zavedených opatření by znamenalo „rozšíření počtu nemocných v mimořádných počtech po celé zemi, dalece za tím, co je schopen snést systém zdravotní péče v USA,“ řekl New York Times ředitel Centra pro zdravotní bezpečnost Johnse Hopkinse Tom Inglesby. Podle Ingesbyho by takové opatření mohlo zemi svést na cestu Itálie.
Nový software může pomoci, ale záleží hlavně na uživatelích
Podle imunologa a člena pracovní skupiny v Bílém domě Anthony Fauciho zatím chybí nástroj, který by umožnil analýzu přesného počtu nemocných v zemi. S tímto by expertům mohl pomoci nový mobilní software, o jehož vývoji včera informoval Google a Apple. Software naučí oba operační systémy (Android i iOS) vzájemně komunikovat a předávat si prostřednictvím rozhraní bluetooth informace, zdali se dotyčný uživatel setkal s infikovanou osobou.
V praxi má ale systém několik háčků. Infikovaný člověk si bude muset stáhnout ještě aplikaci amerického ministerstva zdravotnictví, kam zaznamená, že je infikován. Následně aplikace přes cloud upozorní telefony všech uživatelů, se kterými se daný infikovaný člověk v posledních čtrnácti dnech setkal, že by měli vyhledat lékařskou pomoc nebo se uzavřít do karantény. Celý systém zároveň počítá se stále zapnutým bluetooth.
Největší trápení zažívá stále New York
Jednu z nejtěžších situací zažívá stále New York. Méně přijatých pacientů na jednotku intenzivní péče a méně úmrtí než ve čtvrtek podle některých pozorovatelů může být signálem, že se křivka nakažených začíná zplošťovat i tam. Guvernér státu New York Andrew Cuomo však zůstává skeptickým: „Já stále chci vědět, jak k tomuto celému došlo, protože varovné signály tu byly. A pokud neznáte odpověď, tak nemůžete vědět, že se to nebude opakovat,“ uvedl.
Podle oficiálních statistik zemřelo v New Yorku na koronavirus přes sedm tisíc lidí. Epidemiologové se však obávají, že skutečná čísla jsou mnohem vyšší. „Dosud jsme zaznamenávali pouze lidi, kteří podstoupili test,“ přiznala New York Times komisařka pro veřejné zdraví Oxiris Barbot. Klasické postupy určení příčiny úmrtí prostřednictvím pitvy nejsou zdaleka v případě krize, jako je tato, dodržovány. Lékaři jsou zcela zaneprázdněni a těla mrtvých se hromadí v márnicích a speciálních mrazírenských vozech, odkud jsou odvážena na hřbitovy a do hromadných hrobů. Jen u zlomku z nich se provádí pitva.