reklama

Architekti z Brna vymysleli speciální stolky, kterými chtějí zachránit restaurace

Dostat se na stránky známých zahraničních webů by si přála většina českých architektů a designových studií. Jednomu brněnskému se to povedlo. Architekti se rozhodli zachránit restaurace v době pandemie koronaviru.

reklama

Díky projektu a architektonickému nápadu, který slouží k záchraně gastra a vytvoření bezpečných zón na stolování, se dva architekti z Brna dostali až do světového tisku. Václav Kocián a Petr Kadlec nadchli i Ameriku, konkrétně Washington.

K tématu

„Když jsme to startovali, tak ty ambice nebyly takové a přemýšleli jsme, jak se do toho světa dostat, ale vůbec nás nenapadlo, že to budou přejímat média jako CNN. Píše se o nás ve Španělsku i Portugalsku, těch míst je spousta,“ řekl CNN Prima NEWS Petr Kadlec. „Mělo to sloužit k tomu, až bude rozvolňování – buď toto, nebo další – tak aby gastro podniky nemusely zavírat, abychom nastavili nějaká pravidla,“ doplnil ho Václav Kocián.

Roušky malým hrdinům

A čím tedy všechny nadchli? Město jim přišlo pusté a prázdné, vznikl tedy nápad na takzvané „koronastolky“, kde veřejnost může sedět venku společně a v bezpečné vzdálenosti. A do města se zase vrátí život.

„Materiál kov nám přišel ideální z hlediska dezinfikovatelnosti, z hlediska viruodolnosti, protože dezinfikovatelnost jsme brali jako velmi důležitou. Šlo také o to, aby se ta místa nemohla přesouvat,“ řekl Kocián. „Žlutá barva je perfektní, protože si jí lidi všimnou, protože je reflexní,“ dodal Kadlec. Stolečky se rozhodli ještě vylepšit, a tak dělají několik variant sezení a dokonce i tvarů tak, aby byly mobilní do různých míst a zapadly všude.

A to není jediný nápad související s koronavirem a karanténou. Architekti vymysleli i projekt pro děti „Roušky malým hrdinům“. „Dětem je někdy celkem složité nasadit roušku. Můj syn miluje lego a mně přišlo fajn ten náhubek, co lidi nemají rádi, nandat jejich hrdinům. A tím evokovat, že i pro ně je to důležité a stanou se hrdiny,“ vyprávěl Kocián.

Další hlavní zprávy

USA

Nová videa ukazují, jak se odehrál celý policejní zásah před smrtí George Floyda

Nová videa ukazují, jak se odehrál celý policejní zásah před smrtí George Floyda

Kolem smrti Afroameričana George Floyda se stále vznáší mnoho otazníků. Nikdo zatím nebyl odsouzen a demonstranti dál demolují města a domáhají se spravedlnosti. První záběry natočené na mobilní telefon náhodným kolemjdoucím, kde Floydovi klečí na krku bělošský policista, hrály v celé kauze velkou roli. Další tři nově publikovaná videa teď ukazují, jak se odehrál celý policejní zásah.

USA

Obama: Neomlouvejme násilí, hněv proměňme v mírovou a efektivní akci

Obama: Neomlouvejme násilí, hněv proměňme v mírovou a efektivní akci

Bývalý americký prezident Barack Obama odsoudil násilnosti, ke kterým dochází při protestech proti rasismu a policejní brutalitě. Demonstrace napříč Amerikou zažehla smrt Afroameričana George Floyda. Obama vyzval k politickému řešení a uvedl, že skutečná změna rasové nespravedlnosti začíná u volebních uren. Volba podle něj netkví mezi protestem a politikou, ale je třeba obojího a „ospravedlnitelný hněv“ je pak potřeba proměnit v mírovou, udržitelnou a efektivní akci.

reklama
Liberecká zoo slaví. Letos vypustila do přírody už čtrnáct mláďat orlosupa bradatého
Zkoušky v autoškole by se měly přesunout do větších měst, shodují se experti
reklama
reklama
Clooney: Rasismus je pandemií Ameriky, proti které jsme stále nenašli vakcínu

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama