Ve chvíli, kdy začal svět sčítat oběti koronaviru po tisících, pro část veřejnosti se lidské utrpení změnilo na pouhou statistiku. To chtěl změnit peruánský arcibiskup Carlos Castillo, který oblepil lavice a sloupy v katedrále fotografiemi více než pěti tisíc lidí, kteří v zemi zemřeli na koronavirus. Během on-line mše následně zkritizoval chatrný zdravotnický systém.
Fotografie obětí koronavirové nákazy pokryly v katedrále v Limě 84 lavic a osm chrámových sloupů. Mezi vyobrazenými Peruánci, kteří podlehli nemoci COVID-19, jsou také mnozí policisté, hasiči nebo uklízeči, uvedla BBC.
Pietou chce arcibiskup Castillo upozornit na problémy, které Peru trápí už řadu let. Podle něj je zdravotnický systém v zemi založený „na egoismu a byznysu, nikoli na slitování a vzájemné solidaritě“. Mnohé z obětí koronaviru v Peru zemřely proto, že se jim včas nedostalo kvalitní lékařské péče. Castillo během nedělní mše, která se vysílala na internetu, varoval, že pandemie v Peru navíc zapříčiní ekonomickou krizi. Následkem té by v zemi umíraly další tisíce lidí – tentokrát na hladomor.
More than 4,000 portraits of #coronavirus victims are lined up in the Cathedral of Lima pic.twitter.com/7WwLjYlkZc
— Bloomberg Originals (@bbgoriginals) June 16, 2020
„Čekají nás ještě horší časy,“ sdělil Castillo veřejnosti. „Bylo by hrozné, kdybychom zde za čas měli tisíce jiných fotografií. A to lidí, kteří zemřeli kvůli hladu,“ dodal arcibiskup.
Proč se koronavirus v Peru tak masivně rozšířil?
V Peru je momentálně přes 230 tisíc nakažených koronavirem, téměř sedm tisíc lidí na COVID-19 zemřelo. Jeví se to jako paradox. Vláda Peru šla Jižní Americe příkladem, záhy po začátku pandemie zavřela hranice a zavedla řadu preventivních opatření včetně zákazu vycházení. I přesto je Peru momentálně hned po Brazílii nejpostiženější zemí kontinentu. Proč?
Podle americké CNN za to může chudoba. Mnozí Peruánci zkrátka musejí během nákazy vyjít ven, pokud chtějí přežít. Do práce, pro jídlo, do banky. Zhruba polovina domácností v Peru nemá ani ledničku, ani mrazák. Lidé proto chodí nakupovat prakticky denně, protože nemají jídlo kde skladovat.
„Máte se vyvarovat lidského kontaktu ve společnosti, kde lidé prostě nemůžou zůstat doma,“ vysvětlil pro CNN jeden z peruánských doktorů jménem Elmer Huerta.
Stejně jako s jídlem je to v Peru s penězi. Bankovní účet má v zemi asi 38 procent dospělých. Když vláda nabídla postiženým lidem finanční pomoc, mnozí z nich museli jít osobně do banky pro své peníze. Od přeplněných přepážek pak mohli nákazu přivléci domů. Domů, kde mnozí Peruánci kvůli chudobě spí klidně i v místnosti po pěti lidech. I kvůli tomu se mohla nákaza v Peru snadno šířit.