Tisková konference Petra Arenbergera (zdroj: CNN Prima NEWS)
Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) reagoval na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který zrušil některá opatření týkající se například hromadných akcí. Ministr zdůraznil, že nařízení nikdy nebyla namířena proti rodinným setkáním. Není podle něj možné kontrolovat, koho si pozvete domů. V opatření už po zrušení soudem nebude omezení počtu účastníků demonstrací
„Soud se vyjádřil k hromadným akcím, kdy uvedl, že takové omezení je možné, ale termín akce je možné vykládat v úzkém slova smyslu jako ,organizovanou činnost nebo společenskou událost pořádanou za určitým účelem a zaměřenou k určitému cíli‘,“ řekl ministr na páteční tiskové konferenci.
Rodinná setkání nebo návštěvy příbuzných podle něj tedy nejsou problém. „My se k tomu přikláníme již od počátku, kdy se tohle mimořádné opatření vydávalo. Nepředpokládali jsme, že by to mohlo dopadat na situace, jako je návštěva rodičů a sourozenců, kteří nežijí ve společné domácnosti. To se nepovažuje za nějaké organizované akce a také kontrola toho, koho si pozveme domů, je relativně složitá,“ vysvětlil Arenberger.
Konec omezení demonstrací
Vláda tak v pátek dopoledne během patnáctiminutového on-line zasedání schválila novou verzi opatření o omezení obchodu a služeb kvůli epidemii covidu. V oblasti maloobchodu a služeb se v nové verzi opatření dosavadní pravidla měnit nebudou.
Nové opatření bude účinné od pondělí. Po výtkách soudu neobsahuje například omezení maximálního počtu účastníků demonstrací na 100. „Ti mohou být v libovolném počtu, ale můžeme stanovit podmínky, což jsme doplnili,“ řekl novinářům Arenberger. Opatření tak nadále požaduje, aby se účastníci shromáždění rozdělili na skupiny po 20, které od sebe dodržují dvoumetrové rozestupy.
Podle soudu hlavní vada opatření spočívala v tom, že nebylo vydáno s předchozím, ale až s následným souhlasem vlády. Bez předchozího souhlasu vlády může ministerstvo zdravotnictví podle pandemického zákona vydávat opatření jen tehdy, když hrozí nebezpečí z prodlení, což se v tomto případě nedoložilo. Podle Arenberga tak vláda učinila, protože se v Děčíně objevila brazilská mutace covidu.