Vláda v pátek dopoledne během 15minutového on-line zasedání schválila opatření o omezení obchodu. Reagovala tak na čtvrteční zrušení opatření Nejvyšším správním soudem (NSS). Informoval o tom mluvčí kabinetu Vladimír Vořechovský. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) už ve čtvrtek uvedl, že plánuje nahradit normu novou verzí opatření proti šíření covidu. V novém opatření chybí například omezení maximálního počtu účastníků demonstrací na 100.
Podle soudu hlavní vada opatření spočívala v tom, že nebylo vydáno s předchozím, ale až s následným souhlasem vlády. Bez předchozího souhlasu vlády může ministerstvo zdravotnictví podle pandemického zákona vydávat opatření jen tehdy, když hrozí nebezpečí z prodlení, což v tom případě nedoložilo. Podle Arenberga tak vláda učinila, protože se v Děčíně objevila brazilská mutace covidu.
PŘEHLEDNĚ: Kadeřnictví, lázně, venkovní trhy. Co všechno se od pondělí otevřelo
Vláda připravila šest balíčků postupného rozvolňování protiepidemických opatření, sdělil před časem ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Klíčovým faktorem bude počet nakažených. Termín platnosti se bude upřesňovat vždy v pondělí, ve čtvrtek pak potvrzovat. Co se změnilo od pondělí?
Přetrvávající omezení maloobchodního prodeje a poskytování služeb ale podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) není v rozporu s aktuálním rozhodnutím NSS. Ministr průmyslu to řekl poslancům v debatě na téma Konce likvidace českého maloobchodu, kterou vyvolali Piráti. Soud se podle něj vyjádřil zejména k omezení hromadných akcí.
Nejvyšší správní soud ve čtvrtek oznámil, že zrušil celé mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví, které kromě jiného omezuje provoz obchodů, služeb i setkávání lidí. Zásah má několikadenní odklad, vstoupí v platnost čtvrtý den po právní moci soudního rozhodnutí, tedy po jeho doručení aktérům.
Ferjenčík: Vláda jednala nezákonně
Poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík naopak prohlásil, že vláda jednala nezákonně a soudem zamítnutým opatřením překročila své kompetence, které si podle něj vymyslela. Označil to za krátkozraké a varoval, že to bude stát spoustu peněz na odškodnění. Argument, že není možné otevřít obchody kvůli epidemii, nyní absolutně neobstojí, uvedl.
Chce, aby Sněmovna mimo jiné konstatovala, že současné uzavření maloobchodu je protiprávní a neodpovídá znění pandemického zákona.
„Jsme v situaci, kdy to vypadá, že máme jednou nohou nakročeno k tomu, abychom se z toho téměř dostali,“ řekl Havlíček. „Nezkažme si to, není to o politice, o idelologii,“ poznamenal. Pokud budou čísla klesat ke 100 nakažených na 100 000 obyvatel, vláda by mohla 3. května uvolnit obchody, uvedl.