Testy na zahrádkách má kontrolovat hostinský, říká Arenberger (zdroj: CNN Prima NEWS)
Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) má za to, že negativní testy na koronavirus návštěvníků restauračních zahrádek by měli kontrolovat sami hospodští. Šéf resortu to sdělil na dotaz CNN Prima NEWS. Pokud by zákazník test či potvrzení o očkování nebo prodělání nemoci nepředložil, neměl by jej hospodský podle ministra obsloužit.
Podle slov šéfa resortu zdravotnictví by to měli být právě hospodští, kteří by měli kontrolovat hosty a jejich negativní testy při vstupu. „To, že by to měl kontrolovat hostinský, je jasné, protože to je ten hlavní, kdo celou restauraci řídí,“ odpověděl Arenberger na dotaz CNN Prima NEWS.
Právníci a někteří restauratéři sice poukazují na to, že hostinský nemá právo nahlížet hostům do jejich testů, ale ministr věří, že by se v dané situaci aktéři na místě zvládli dohodnout. „On (hostinský – pozn. red.) nemůže dělat žádné sankce, tedy třeba toho hosta vyhodit, ale může na něj působit tak, že ho třeba neobslouží,“ doplnil Arenberger.
Ten pro CNN Prima NEWS dodal, že hostinský by měl takto kromě negativních testů na koronavirus u hostů při příchodu kontrolovat i případné potvrzení o očkování či prodělání nemoci v nedávné době. „Naše hlavní sdělení je to, že by do zahrádek a možná potom výhledově do restaurací měli chodit ti, kteří nejsou rizikoví pro ostatní, tedy aby se COVID-19 nešířil,“ dodal redakci ministr zdravotnictví.
Pohlreich: Číšník má hosta obsluhovat, ne ho kontrolovat
Podle Asociace restauratérů Apron je však neproveditelné, aby hospodský kontroloval hosty a jejich testy či potvrzení při vstupu do zahrádek restaurací. „Nemůžeme překračovat zákon, zároveň nemůžeme ani ručit za to, že mají lidé negativní test. Vláda vydala neproveditelné nařízení,“ uvedla za Apron Kateřina Holnová. Ta vidí problém případně i v tom, že řada restauračních zahrádek má vícero vstupů. Kontroly hostů zde by tak pro číšníky byly ještě složitější.
Podobně hovoří i slavný šéfkuchař Zdeněk Pohlreich. „Číšník má obsluhovat hosta, ne kontrolovat, zda má, nebo nemá test. Myslím si, že žádnou takovou pravomoc lidé stejně nemají, a i kdyby ji měli, nejsem si jistý, zda je to reálné ohlídat,“ řekl CNN Prima NEWS Pohlreich. Podle jeho slov by v takovém případě vznikl mezi číšníkem a hostem „divný vztah“.
Pohlreich zároveň hlásí, že zrovna do zahrádek restaurací by lidé měli mít možnost chodit bez testů. „Chápu, že je situace vážná, ale nejsem si jistý tím, zda nejsou opatření příliš velká. Hlavně si moc dobře neumím představit organizační strukturu, jak to má, nebo nemá restaurace udělat,“ dodal ve vysílání známý šéfkuchař.
Wi-Fi zůstane vypnutá, možná se prodlouží ochranná lhůta
Restaurace navíc budou muset zahrádky ponechat bez zapnuté Wi-Fi sítě. Vláda o tom rozhodla již v loňském roce a na vypnuté síti resort zdravotnictví trvá. „Jde o jedno z preventivních opatření, které má snížit dobu, po kterou lidé tráví čas v těchto prostorách. Jde tedy o cílené opatření, které má zabránit případnému šíření viru,“ uvedla pro CNN Prima NEWS tisková mluvčí resortu Jana Schillerová. Lidé mají podle resortu využít k připojení na internet vlastní data.
Arenberger zároveň redakci sdělil, že uvažuje o prodloužení intervalu „nezávadnosti“ u lidí, kteří koronavirus prodělali. Volají po něm epidemiologové Roman Chlíbek s Romanem Prymulou. Aktuálně platí, že osoby, které nemocí COVID-19 prošly během posledních 90 dnů, nemusí například při vstupu do kadeřnictví či od příštího týdne zahrádek restaurací ukazovat negativní test. Nově by se „ochranná lhůta“ mohla prodloužit na 180 dní.
„Tato záležitost je v diskusi. Předpokládáme, že se připojíme – nedávno to zavedlo Německo a plánují to i další okolní země. Zatím ale rozhodnuto nebylo, protože to chceme udělat konsenzuálně minimálně s okolními zeměmi, abychom měli jednotný systém,“ řekl CNN Prima NEWS k prodloužení lhůty z 90 na 180 dní Arenberger.