Rozhovor s Petrem Arenbergerem (zdroj: CNN Prima NEWS)
Když proděláte koronavirus, nemusíte se tři měsíce testovat. Předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek i bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula ale volají po prodloužení této „ochranné lhůty“ z 90 na 180 dní. Lidem po nemoci by to usnadnilo nejen návštěvu restaurací či kadeřnictví, ale i cestování. Podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) Česko o prodloužení intervalu uvažuje, ale čeká na jeho sjednocení s okolními státy.
„Tato záležitost je v diskusi. Předpokládáme, že se k tomu připojíme. Nedávno to zavedlo Německo a plánují to i další okolní země. Zatím o tom nebylo rozhodnuto, protože to chceme udělat konsenzuálně minimálně s okolními zeměmi, abychom měli jednotný systém,“ řekl CNN Prima NEWS k prodloužení lhůty z 90 na 180 dní Petr Arenberger.
Otevřené obchody spustily v Česku šílenství. Nakupující sprintovali kvůli slevám
Češi vzali po rozvolnění protikoronavirových opatření obchody útokem. Například ve Freeport Fashion Outlet v Hatích propuklo davové šílenství, ze kterého vzniklo i několik videí. Ta se nyní šíří po sociálních sítích. Důvodem nákupní horečky byly značné slevy na sortiment.
Odkázal se na dánskou studii, podle níž i po půl roce po prodělaném onemocnění člověka proti reinfekci významně chrání protilátky i buněčná imunita. „Takže určitě je dobře toho využít,“ podotkl ministr zdravotnictví.
Co umožní covid pas?
Podle něj by se o prodloužení intervalu mělo rozhodnout minimálně před zavedením covid pasu. „Ten ve spolupráci s Evropskou unií rozjíždíme pilotně již od příštího týdne. Budeme nastavovat veškeré parametry. Jsme jedna z prvních zemí, která se do pilotního testování připojila. A až bude aktivní i pro běžnou veřejnost, musí být tato lhůta objasněna,“ zdůraznil Arenberger.
Hlavní hygienička Pavla Svrčinová v pořadu K věci televize CNN Prima NEWS řekla, že Česko čeká na to, jaké podmínky nastaví Evropská unie ke covid pasům. „Diskuse se vede napříč Evropou. Zatím uznáváme imunitu 90 dní, a pokud k tomu dojde i v rámci Evropské unie, také k tomu přistoupíme. Zatím totiž není vyjasněno, jestli covid pas bude akceptovat 90, nebo 180 dní,“ vysvětlila Svrčinová.
Státy Evropské unie jako Dánsko, Slovinsko, Německo nebo Chorvatsko už ale „ochrannou lhůtu“ 180 dní uznávají.
Odborníci jsou pro
Po jejím prodloužení volají i čeští odborníci. „Interval by se ze tří na šest měsíců měl prodloužit. Odborníci z České vakcinologické společnosti to odsouhlasili,“ řekl CNN Prima NEWS epidemiolog Roman Prymula.
Německo mírní cestovní omezení. S negativním testem už Češi nemusí do karantény
Německo od negativně testovaných na koronavirus nebude vyžadovat karanténu, pokud přijedou z epidemicky rizikových oblastí, jakou je nyní z pohledu Berlína i Česká republika. Oznámil to německý ministr zdravotnictví Jens Spahn, který zdůraznil, že výjimka se bude týkat pouze rizikových oblastí, nikoli vysoce rizikových oblastí a oblastí s výskytem mutací koronaviru.
„Šest měsíců má člověk protilátky a buněčná imunita bude u řady lidí přetrvávat ještě déle. Takže myslím, že se v budoucnu bude zvažovat, zda by interval mohl být ještě delší než 180 dnů,“ podotkl zároveň Prymula.
Návrh na prodloužení intervalu posílal ve středu na ministerstvo předseda vakcinologické společnosti Roman Chlíbek. „Vyřešilo by to problémy řadě lidí, kteří čekají na druhou dávku vakcíny. A těch, kteří prodělali covid, je hodně. Mohli by získat stejné výhody jako očkovaní. Bylo by to lepší než se snažit uznat jen jednu dávku vakcíny,“ vysvětlil své stanovisko CNN Prima NEWS Chlíbek.
S potvrzením, že jsou lidé 90 dní po nemoci, se v současné době nemusí testovat, například když jdou do práce, do školy, ke kadeřnici nebo na masáž. V budoucnu budou mít výhodu i na zahrádkách nebo při cestování.
Prodlouží se doba i u očkování?
S uznávanou dobou imunity ale souvisí i očkování. Nechat si dát první dávku vakcíny je zatím doporučované až po 90 dnech od prvního pozitivního testu. Podle ministra zdravotnictví by se ale tato doba také prodloužila na šest měsíců. „Pokud vás onemocnění chrání 180 dnů, je zbytečné se v této době očkovat. Jste považován za bezpečného,“ řekl CNN Prima NEWS Arenberger.
Mám hodně protilátek na covid a nechci se očkovat. Budu moct cestovat?
Lidé, kteří prodělali COVID-19, a mají tak přirozeně vytvořené protilátky, stojí před dilematem, zda není zbytečné se v jejich případě očkovat. Přestože jim již mnohdy vypršelo období 90 dnů po prodělání nemoci, hladina protilátek je u nich nadále vysoká, a lékaři jim proto často ani nedoporučují očkování. Tito lidé však mohou mít do budoucna praktické problémy, protože se nelze spolehnout na to, že například chystaný covid pas bude brát naměřené protilátky v úvahu.
Podle vakcinologa Chlíbka by se člověk měl naočkovat nejdříve tři měsíce po nemoci. Lhůta šest měsíců mu ale přijde v pořádku.
„Po prodělaném covidu není potřeba spěchat a je možné se nechat naočkovat až po šesti měsících nebo v horizontu šesti měsíců. Nicméně systém přidělování termínů bude nastaven tak, že už po třech měsících od nemoci se člověk bude moct nechat očkovat. Pravděpodobně to nebude tak striktní, že by člověk dřív než za šest měsíců nedostal termín, ale dostane ho nejdřív za tři měsíce od prvního pozitivního testu,“ vysvětlil Chlíbek.
I když se v současné době lidé mohou zaregistrovat k očkování klidně i měsíc po prodělání nemoci, podle Chlíbka bude systém přenastaven tak, aby to bylo možné až po třech měsících.
Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) by chtěl lhůtu prodloužit, musí se ovšem vyjasnit, jak dlouhou ji bude vyžadovat covid pas. Zdroj: Profimedia.cz
Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) by chtěl lhůtu prodloužit, musí se ovšem vyjasnit, jak dlouhou ji bude vyžadovat covid pas. Zdroj: Profimedia.cz