Konzervativní zákonodárci amerického státu Arkansas zasadili minulý týden hned dvě rány transgenderovému hnutí. Lékaři budou nově moci odmítnout léčbu pacientů na základě svého morálního a náboženského přesvědčení. Guvernér jižanského státu Asa Hutchinson také podepsal zákon, podle něhož nebudou moci trangender ženy soutěžit ve sportech proti ženám. Republikáni zdůvodnili přijetí zákona ochranou ženských sportů.
„Podepsal jsem zákon jako fanoušek všech ženských sportů od basketbalu po fotbal, včetně mnoha dalších, v nichž ženy úspěšně soutěží. Tento zákon jednoduše říká, že pokud je daná sportovní aktivita vyhraněná pro ženy, atletky nebudou mít povinnost soutěžit proti biologickým mužům,“ vysvětlil ve svém prohlášení podepsání zákona republikánský guvernér Hutchinson.
Podle něj a jeho stranických kolegů mají transgenderové ženy oproti biologickým ženám ve sportovních aktivitách výhody. Zákon má proto bránit ženské sporty a týmy a „podporovat spravedlnost na sportovních akcích určených pro ženy“. Paniku mezi transgenderovými obyvateli Arkansasu vyvolalo i přijetí zákona souvisejícího se zdravotní péčí.
Od konce letošního léta budou totiž moci lékaři i zdravotní instituce odmítnout léčbu pacientů, pokud je v rozporu s jejich náboženským vyznáním nebo morálním přesvědčením. Výjimku tvoří pouze případy, kdy bude pacient v ohrožení života. LGBT komunita proti oběma zákonům protestovala přímo před Kapitolem v Arkansasu.
Transgenderové ženy považují zákony za diskriminující
„Lidem by mělo být umožněno, aby byli šťastní,“ uvedla pro místní stanici THV11 jedna z protestujících před Kapitolem. „Tyto zákony jsou jednoznačně zaměřeny proti transgenderovým ženám. Arkansas posílá transgenderovým dětem jasný vzkaz: Nechceme vás tu a nevidíme vás jako přínosné,“ uvedla jiná demonstrantka.
Spoluautorka zákona ale nesouhlasí. „Cílem zákona je chránit děti, než budou moci dospět a učinit dlouhodobé rozhodnutí,“ vzkázala protestujícím republikánka Robin Lundstrumová.
Jižní Dakota vzala zpátečku
Omezení pro transgenderové ženy ve sportu už dříve přijaly další americké státy, například Idaho nebo Mississippi. Minulý týden ho chtěli prosadit i zákonodárci v Jižní Dakotě. Republikánská guvernérka státu Kristi Noemová ale na poslední chvíli obrátila.
„Přijetí tohoto zákona by jen umožnilo Národní vysokoškolské atletické asociaci šikanovat Jižní Dakotu. Dívky v našem státě by se už nemohly účastnit žádných meziuniverzitních soutěží,“ vysvětlila v pondělí pro Fox News.
Podle oponentů se ale Noemová zalekla nesouhlasu obchodní komory a společnosti Amazon, která plánuje v Jižní Dakotě vybudovat distribuční centra.