Armáda už nestojí o transportéry Pandur. Neubrání se dronům, z plánů za miliardy asi sejde

Armáda hledá náhradu za obrněné transportéry Pandur. Důvodem mají být vyšší nároky na obranu proti útočným dronům a problémy s modernizací. Původně se zdálo, že si vojáci nechají zmodernizovat 107 již používaných strojů a přikoupí další. Informovaly o tom Novinky.cz. Podle jejich informací již ministerstvo obrany oslovilo potenciální dodavatele.

Armáda chce nové stroje, protože ze zkušeností na ukrajinském bojišti vyplývá, že Pandury hůře čelí dronovým útokům. „Mezi nové požadavky patří například vyšší úroveň autonomních ochranných systémů, které jsou schopné čelit jak kinetickému, tak nekinetickému působení protivníka, například v podobě útočných dronů,“ uvedla pro Právo mluvčí ministerstva obrany Simona Cigánková. Dále by podle ní měl mít nový stroj lepší pancéřování a protiminovou ochranu.

ČTĚTE TAKÉ: Česká armáda mocně posílila: Vojáci už testují Leopardy. Podívejte se, jak probíhalo cvičení

Kinetickým útokem se myslí například zásah raketou, střelou či dronem. Nekinetický útok se provádí pomocí prostředků kybernetického či elektronického boje a jeho cílem je vyřadit řídící nebo komunikační systémy vozidel.

Dalším problémem Pandurů je podle armády jejich složitá modernizace. Podle informací Ekonomického deníku si na tento nedostatek stěžoval již na podzim loňského roku náčelník generálního štábu Řehka. „Karel Řehka na sněmovním výboru pro obranu řekl, že transportéry Pandur mají nulovou možnost modernizace balistické ochrany. Jasně z toho vyplynulo, že Pandury už nechce,“ řekl zdroj deníku.

Podobné stanovisko zastává i vojenský odborník Michal Zdobinský. „Volba Pandurů nebyla ideální ani ze začátku, protože podvozek už tehdy měl své limity. Aby ho nepřetížili, vybrali izraelskou věž, která byla nejlehčí,“ řekl Právu Zdobinský. Izraelské věže ale byly údajně často rozbité a armáda měla mít problémy s jejich servisem.

Podle informací serveru Novinky.cz by se o dodávku obrněnců pro českou armádu mohli ucházet všichni evropští i američtí výrobci, včetně českých dodavatelů. Vylepšenou verzi Pandurů Evo 8x8 nabízí česká firma Tatra Defense Vehicle, která patří do struktury holdingu Czechoslovak Group. Finská společnost Patria pak ve spolupráci s českou firmou STV Group nabízí modernizovaný stroj AMVXP. Pro ten se například v roce 2022 rozhodla slovenská armáda.

Česká armáda má momentálně ve výzbroji 107 Pandurů, které získávala v letech 2009 až 2013. V roce 2017 pořídila ještě dalších 20 vozidel. Pořízení více než stovky nových obrněnců by vyšlo na desítky miliard.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Pět procent HDP na obranu? Pro českou armádu nereálné a drahé, tvrdí generál Šedivý

Tagy:
dron politika obrana Karel Řehka vláda ozbrojené síly Armáda České republiky Ministerstvo obrany České republiky obrněný transportér Czechoslovak Group STV GROUP a.s. vojenské vybavení