Vyspělá armáda odjakživa poskytovala jakémukoli státu při diplomatických tahanicích velkou psychologickou převahu. V současnosti disponují nejmocnějším vojskem Spojené státy americké, na záda jim dýchají Rusko s Čínou. Kdo má kolik vojáků, tanků a ponorek? A jak si v porovnávání světových armád vede Česká republika?
Americké ministerstvo obrany letos hodlalo investovat do armády zhruba 722 miliard dolarů (17 bilionů korun), což je pro představu asi trojnásobek hrubého domácího produktu České republiky. Alespoň takové byly plány Kongresu před vypuknutím koronavirové pandemie. Objem amerických investic do vojenského sektoru je monumentální zvláště při srovnání s Čínou. Asijská velmoc letos hodlá financovat obranu rekordní částkou, která je přesto čtyřikrát menší než ta americká (v přepočtu se jedná přibližně o 4,2 bilionu korun).
V armádních tabulkách, které berou v potaz faktory jako počet aktivních vojáků, velikost obranného rozpočtu nebo technologickou vyspělost, se mezi USA a Čínou na druhém místě dlouhodobě drží Rusko. Velkou zásluhu na tom má těžká technika. Odhaduje se, že Kreml má k dispozici přes 23 tisíc hlavních bitevních tanků – bezkonkurenčně nejvíce ze všech států světa.
Kdo může povolat do zbraně nejvíce vojáků?
V počtu aktivních vojáků je na tom nejlépe Čína, která má k dispozici přes dva miliony vojáků. Druhá je Indie (1,44 milionu), za ní USA (1,4 milionu), KLDR (1,28 milionu) a Rusko (1 milion vojáků). Toto pořadí se ale výrazně změní, pokud se započítají i počty záloh neboli rezervní armády, kterou v případě válečného stavu jednotlivé státy mohou povolat do zbraně.
Rusku platíte a my vás máme chránit? Trump z Německa stáhne tisíce amerických vojáků
Americký prezident Donald Trump obvinil Berlín, že platí do NATO málo peněz na obranu. Potvrdil, že kvůli tomu sníží počet amerických vojáků v Německu přibližně o třetinu. Zůstat jich tam má pouze 25 tisíc.
Nejpočetnější domobranou disponuje Vietnam, který je krom půl milionu aktivních vojáků schopný povolat na bitevní pole dalších pět milionů rezervistů. Rozsáhlé zálohy ozbrojených sil má také Jižní Korea, která může počítat se třemi miliony domobranců. Indie a Rusko mají pak v záloze k dispozici shodně zhruba dva miliony osob.
I přes výše zmíněné údaje však eviduje v celkovém součtu nejvíce ozbrojených sil Severní Korea. Jak je to možné?
Mezinárodní institut pro strategická studia, který každoročně zpracovává vojenské statistiky, uvádí u států také počet takzvaných paramilitantních jednotek. To jsou milice, které operují mimo klasickou armádou, ale provádí v terénu vojenské operace. Paramilitantní jednotky například hlídají důležité objekty, infiltrují se k nepříteli nebo provádí „partyzánské“ úkoly. A právě díky téměř šesti milionům těchto paramilitantních jednotek má KLDR, alespoň na papíře, nejpočetnější armádu.
Vojáci v učebně klikají na myš. Český armádní simulátor využívají miliony lidí
Společnost Bohemia Interactive Simulations vytvořila softwarový simulátor, který dokáže trojrozměrně zobrazit jakékoli místo na zemi. Aplikaci využívají armády nebo záchranáři pro nacvičování zásahů. Výcvikem s použitím simulátoru projde více než půl milionu vojáků západních zemí ročně. Více podrobností o celém projektu sdělil v pořadu Nový den Otakar Nieder, ředitel vývoje Bohemia Interactive Simulations.
Severní Korea drží ve vojenských statistikách ještě jeden primát. V případě námořního konfliktu má k dispozici nejvíce ponorek ze všech – v tomto bodě se statistické údaje rozcházejí, přibližně jde však o 70 až 80 plavidel. Při bojích ve vzduchu by měly naopak navrch Spojené státy, které mají zhruba 7 000 stíhaček a bojových vrtulníků.
Jak je na tom Česko?
Česká republika se jako člen Severoatlantické aliance (NATO) zavázala, že do roku 2024 bude investovat do obrany státu dvě procenta HDP. Letos vládní resort operuje se 75,5 miliardami korun (cca 1,3 HDP).
V české armádě slouží zhruba 23 200 vojáků. Země k 1. lednu 2020 vlastnila 116 bojových tanků, 430 obrněných vozidel, 39 letadel a 17 úderných vrtulníků. Tyto údaje uvádí webové stránky Armády ČR.