Australská vláda oznámila, že v listopadu otevře hranice země. Skončí tak více než rok a půl dlouhé období, kdy nesměli Australané opustit kvůli pandemii stát. Premiér Scott Morrison podmínil otevření hranic 80procentní proočkovaností.
Pro některé se z Austrálie během pandemie stala země, která začala mít autoritářské sklony. Jiní naopak zastávají názor, že se šíření viru dá zastavit jen tvrdými opatřeními. Jedním takovým bylo, že Austrálie loni v březnu zavřela hranice. Nikdo nemohl dovnitř ani ven.
USA, Austrálie a Británie si stvořily vlastní NATO. Francie se vzteká a EU tápe
Mocnosti USA, Velká Británie a Austrálie ve středu uzavřely bezpečnostní, vojenskou a strategickou dohodou AUKUS. Země tím chtějí zejména posílit kooperaci v oblasti Jihočínského moře a tlumit sílící vliv Pekingu v Indickém oceánu. Kvůli dohodě mimo jiné ztroskotal australský nákup francouzských ponorek. I proto je teď v globální politice dusno.
Tím začalo nekonečné období, během kterého lidé nemohli vycestovat ze země, a setkat se tak se svými blízkými a příbuznými. Občané mohli opustit stát opravdu jen v případech krajní nouze. Například kvůli návštěvě smrtelně nemocných rodinných příslušníků.
Podle webu Sydney Morning Herald přišly australským úřadům stovky tisíc žádostí o opuštění země, 210 679 jich úředníci schválili, 122 131 zamítli.
„Přišel čas vrátit Australanům jejich životy,“ oznámil teď premiér Morrison s tím, že chce otevřít mezinárodní hranice začátkem listopadu. Pokud vše půjde podle plánu a proočkovanost v australských státech překoná hranici 80 procent populace.
Občané přivítali oznámení s velkou radostí. Města Sydney, Melbourne i Canberra jsou ale stále v lockdownu. Vláda tak bude muset uvolnit i další koronavirová opatření, aby lidé mohli cestovat.