Mocnosti USA, Velká Británie a Austrálie ve středu uzavřely bezpečnostní, vojenskou a strategickou dohodou AUKUS. Země tím chtějí zejména posílit kooperaci v oblasti Jihočínského moře a tlumit sílící vliv Pekingu v Indickém oceánu. Kvůli dohodě mimo jiné ztroskotal australský nákup francouzských ponorek. I proto je teď v globální politice dusno.
Austrálie už nebude kupovat francouzské ponorky, ale ty americké – jaderné.
Na první pohled to může vypadat jen jako změna dodavatele vojenské techniky, na ten bližší skrývá smlouva AUKUS mnohem více. Před očima celého světa podepsaly Austrálie, Spojené království a USA – bývalé frakce Britského impéria – významnou bezpečnostní dohodu, která připomíná zmenšeninu NATO.
Francie, odvěký americký spojenec, se rozčiluje a povolala své velvyslance z USA i Austrálie na kobereček. Dohoda je podle ní „nožem do zad“. Dost možná Paříž nemrzí „jen“ zpackaný ponorkový kontrakt za 40 miliard dolarů (850 miliard korun), ale celkové vyznění smlouvy AUKUS. Signatáři dohody dali mezi řádky najevo, s kým se na poli velké politiky a vojenství počítá. A není to ani Francie, ale ani Brusel. Role Evropské unie v globální politice je rozpačitá a nevýrazná, hodnotí Washington Post i časopis The Spectator.
President Biden standing virtually alongside Prime Minister Scott Morrison of Australia & Prime Minister Boris Johnson of the United Kingdom. They’re announcing the creation of an enhanced trilateral security partnership called “AUKUS” — Australia, the United Kingdom, & the U.S. pic.twitter.com/41R6GrO22k
— Yamiche Alcindor (@Yamiche) September 15, 2021
O co jde tedy v dohodě, při jejíž oslavách zapomněl americký prezident Joe Biden jméno australského premiéra, především?
O Čínu. Alespoň takto AUKUS interpretují zahraniční média i vojenští experti. Austrálie, Británie a USA se zavázaly k bližší námořnické spolupráci v Indickém oceánu, zejména pak v oblasti Jihočínského moře. Tam je totiž v poslední době pořádně živo a Peking v regionu údajně podniká záškodnické operace. Čína si podle Západu nárokuje i části mezinárodních vod, což nedávno otestovalo i britské námořnictvo, které s vlajkovou lodí HMS Queen Elizabeth proplulo Jihočínským mořem.
Austrálie nechápe, proč se Francie zlobí
Francouzskou reakci na pakt AUKUS nechápe zejména Austrálie. Zastupující předseda vlády Barnaby Joyce oznámil, že Canberra nebyla vůči Francii nijak zavázaná a zkrátka jen změnila dodavatele. Joyce řekl, že Austrálie už v minulosti mnohokrát dokázala své spojenectví s Francií, jelikož desítky tisíc australských vojáků umíraly během druhé světové války na francouzské půdě. Informoval o tom list The Guardian.
Také Londýn se tváří, že dohoda AUKUS vlastně není příliš důležitá. Přitom britský bezpečností poradce o smlouvě řekl, že jde „zřejmě o nejdůležitější spolupráci, na které se státy světa v posledních šedesáti letech dohodly“.