reklama

Auto není autobus. Praha bude elektronicky hlídat jízdu ve vyhrazených pruzích

Vyhrazené jízdní pruhy se v Praze objevují na mnoha místech. Ta nejvíce exponovaná budou nově hlídat kamery TSK.

Plynulost jízdy vozidel městské hromadné dopravy (MHD) nebo integrovaného záchranného systému mají zlepšovat vyhrazené jízdní pruhy. Jejich ignorace ze strany ostatních řidičů vede k dalším sledovacím opatřením.

reklama

Vjet v Praze osobním autem do jízdního pruhu vyhrazeného pro autobusy MHD a vozy taxi bude pro peněženky řidičů podstatně rizikovější než dosud. Technická správa komunikací (TSK) začíná provoz v těchto pruzích kontrolovat kamerami a hříšníky bude město pokutovat podobně jako při překročení rychlosti ve sledovaných úsecích.

Jízda v pruhu pro autobusy zatím není příliš důsledně pokutována, protože policisté či městští strážníci už nejsou jednoduše s to přibývající kilometry těchto pruhů pokrývat svojí přítomností. V nadsázce by totiž nedělali nic jiného. Ponechme nyní stranou také fakt, že na spoustě míst se jejich zřizování jeví jako čistě samoúčelné –⁠ i když ne tolik jako v případě některých cyklostezek.

Na jednom z kritických úseků pražské dopravy se vedení města rozhodlo kvůli dosavadnímu stavu, kdy jsou vyhrazené pruhy v dopravních špičkách zhusta ignorovány, zakročit. Pokud tedy napříště povezete tetičku z letiště, držte se po minutí benzinky na úrovni sídliště Dědina raději vlevo –⁠ v opačném případě vás čeká obsílka od magistrátu.

Nový kamerový systém rozpozná SPZ auta, které nemá vy vyhrazeném pruhu co pohledávat.
Nový kamerový systém rozpozná SPZ auta, které nemá vy vyhrazeném pruhu co pohledávat.

Velký bratr opět zasahuje

Jestliže užití mnohých „státních“ kamerových systémů ve městech je silně diskutabilní záležitostí, elektronický monitoring využívání vyhrazených jízdních pruhů na exponovaných místech (tedy ne například na konci Modřan) smysl dává.

Technická správa komunikací si už před dvěma lety nechala vypracovat studii, ze které mimo jiné vyplynulo, že řidiči na některých místech vyhrazené pruhy prakticky ignorují. Jedním z těchto míst je právě inkriminovaná horní část Evropské ulice. Nedávno se zde rozběhl testovací režim kamerového systému, který by měl umět rozlišit osobní auto od autobusu a též rozpoznat vozidlo taxislužby.

Pakliže v současnosti pod jednou ze dvou kamer na sledovaném úseku projedete neoprávněně, postihu se zatím bát nemusíte. Podle Barbory Liškové z TSK poběží systém do konce roku pouze pokusně. I když... „Záznamy budou sloužit jen jako podklad pro budoucí možný proces automatického zasílání podezření na přestupek přímo ve správním řízení,“ uvedla Lišková s tím, že systém je aktivní ve všední dny vždy od 6:00 do 9:00 a od 14:00 do 19:00 hodin.

Nejen trestat

Podle Barbory Liškové není smysl nových kamer jen v represi: „Systém v budoucnu řidiče upozorní pomocí svislého dopravního značení s blikači a zobrazenou SPZ na porušování pravidel. Pokud řidič zareaguje a vyhrazený jízdní pruh opustí, tak k žádnému pokutování nedojde.“

Cena půl milionu korun za zavedení celého systému se zdá být přiměřená, méně přiměřeně už se ale jeví poměr instalovaných zařízení, která mají řidiče perzekvovat, a těch, která jim mají pomoci –⁠ například s parkováním na plochách typu P+R, kterých se stále nedostává.

Podle aktuálních údajů organizace ROPID je v Praze délka vyhrazených jízdních pruhů celkem 31,76 kilometru, dalších 13,3 kilometru mohou jet autobusy po tramvajovém tělese.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26 000 policistů. Měli by hlídkovat na všech hlavních silničních tazích včetně dálnic. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by měly být kontroly namátkové. Informovala o tom Česká televize. Policie také na webu zveřejnila formou otázek a odpovědí pravidla pohybu mezi regiony.

Partie

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

S pandemií koronaviru se Česko potýká už téměř rok. O tom, jak změnila životy lidí a jak se promítla na české politické scéně, bude mluvit v mimořádné nedělní Partii moderátorka Terezie Tománková s prezidentem Milošem Zemanem. Ve druhé části pořadu rok s koronavirem zhodnotí premiér Andrej Babiš a třetí hodinový blok bude věnovaný předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi. Sledujte Partii na Primě i CNN Prima NEWS v neděli 28. února od 11 hodin.

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
Zaplatíme péči o české pacienty s covidem, nabízí Německo. Pokud o to ČR požádá
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Další články
reklama
reklama