Svým jedinečným a rozhodujícím pokutovým kopem ve finále mistrovství Evropy v roce 1976 si Antonín Panenka získal celý československý národ. Obdivovatelé přibývali všude po světě. Přesto autora „dloubáku“ v říjnu překvapila obří záplava povzbudivých zpráv poté, co musel do nemocnice s těžším průběhem onemocnění COVID-19.
Čestný prezident klubu Bohemians Praha 1905 slaví ve středu své 72. narozeniny. V rozhovoru pro web Blesk.cz Antonín Panenka detailněji popsal chvíle, jež prožíval před necelými dvěma měsíci ve spojitosti s koronavirem. Z nemocnice vycházely jen kusé informace, a tak se velká část národa strachovala, jak na tom ve skutečnosti slavná osoba z fotbalových trávníků je. Teď sám Panenka uvedl, že situace možná nebyla až tak dramatická, jak se o ní referovalo.
„Bohemka“ totiž na Twitteru nejprve uvedla, že její ikona leží připojená na přístrojích.
„Já s tím nic nemohl dělat, já ani nevěděl, že takové zprávy jsou. Noviny jsem nečetl, televizi neměl, takže jsem na to nemohl reagovat,“ řekl oslavenec Blesku a k tomu dodal: „Měl jsem hadičky v nosu, dostával jsem tím kyslík. Ale na přístrojích jsem nebyl.“
Ke svému stavu dále poznamenal: „Já vůbec netušil, že bych mohl mít zápal plic, necítil jsem se tak hrozně. Na druhou stranu, když mi řekli, že je to covid, měl jsem respekt, člověk v hlavě má, že by se to mohlo zhoršit. Celou dobu jsem se cítil jakž takž, doktoři se o mě dobře starali a nakonec to dobře dopadlo.“
Panenka: Maradona vzor do čítanek nebyl, ale hrát proti němu byl zážitek
Ve středu svět šokovala zpráva, že ve věku pouhých 60 let zemřela argentinská fotbalová legenda Diego Maradona. Bývalý útočník a později i trenér měl zemřít na infarkt. Jaký to byl hráč? Jaké měl přednosti? A jaký byl Maradona v soukromém životě? V pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS na něj zavzpomínal fotbalový internacionál Antonín Panenka.
Obavy o zdraví jednoho z nejslavnějších tuzemských fotbalistů v historii přesahovaly hranice České republiky a povzbudivých vzkazů dostal Panenka takřka v nepřeberném množství. „Mě překvapilo, že toho bylo tolik! Volali mi kamarádi z Austrálie nebo Ameriky, radost mi udělali fanoušci Rapidu Vídeň, kteří vyvěsili obrovský transparent, abych bojoval jako na hřišti. Ozvali se mi lidi, které jsem dlouho neviděl nebo vůbec neznal,“ uvedl Panenka s tím, že zprávy mu dodaly potřebný optimismus.
„Začátkem ledna jdu ještě na sérii kontrol, ale už všechno můžu, je to dobrý. Dokonce mám povolení sportovat,“ podotkla pro Blesk.cz česká legenda, která už se těší, až si zajde na tenis nebo si s kamarády v nějakém z od čtvrtka otevřených restauračních zařízení zahraje karty.
Bývalého kreativního záložníka nejvíce proslavila vítězná penalta ve finále ME v Bělehradu proti Německu, kterou tehdy netradičně kopl dloubákem doprostřed branky. Jeho „panenka“ se stala oficiálním fotbalovým termínem používaným po celém světě.
Panenka téměř celý fotbalový život strávil v Bohemians, čtyři roky působil v Rapidu Vídeň a v Rakousku ještě na závěr kariéry dohrával v nižších soutěžích. Za národní tým nastoupil v 59 zápasech a vstřelil 17 gólů. Vedle zlata z Bělehradu má Panenka i bronz z italského Eura z roku 1980, kdy byl také vyhlášen nejlepším fotbalistou Československa.
V roce 2008 dostal státní vyznamenání od tehdejšího prezidenta Václava Klause, loni se Panenka stal laureátem hlavní ceny Českého klubu fair play.