Společnost Google přestala v České republice zobrazovat náhledy zpravodajského obsahu ve výsledcích vyhledávání. Uživatelům se tak zobrazí jen titulky článků bez dalších podrobností. Google tímto krokem reagoval na přijetí české novely autorského zákona. Unie vydavatelů, Asociace on-line vydavatelů a Sdružení pro internetový rozvoj označily odstranění náhledů (tzv. snippetů) za jednostranný a nešťastný krok s minimální snahou o dialog.
„Vyzýváme Google ke konstruktivnímu dialogu o tom, jak v ČR naplnit povinnosti vyplývající z Evropské směrnice o autorském právu na jednotném digitálním trhu, které aktuální novela autorského zákona transponuje do českého právního řádu,“ uvedly asociace v prohlášení.
Cenzura: Twitter zablokoval účty několika prominentním novinářům. Čím se provinili?
Twitter zablokoval účty několika prominentním novinářům, kteří informovali o majiteli sociální sítě Elonu Muskovi, upozornila stanice BBC. Mezi zablokovanými žurnalisty jsou mimo jiné redaktoři deníků The New York Times, The Washington Post nebo stanice CNN. Mluvčí Twitteru webu The Verge sdělila, že pozastavení účtů novinářů souvisí se sdílením lokačních dat.
„Očekáváme, že se společnost Google postaví čelem k povinnostem vyplývajícím z Evropské směrnice přijaté již v roce 2018 a vstoupí do vzájemných jednání s vydavateli o budoucí výši odměn, které bude vydavatelům za užívání jejich obsahu v souladu s Evropskou směrnicí odvádět,“ dodaly ve zveřejněném příspěvku.
Google již dříve uvedl, že náhledy zpráv ve svých službách musí odstranit a ukončit program Showcase kvůli tomu, že česká transpozice přesahuje evropskou směrnici a znamená pro firmu neúměrné finanční riziko.
Novela mimo jiné obsahuje pokutu za porušení autorských práv do výše jednoho procenta celosvětového obratu.
Zástupci Google podle mluvčí Alžběty Houzarové po dobu minimálně 2,5 měsíců otevřeně a opakovaně sdíleli své obavy hned z několika ustanovení novely autorského zákona.
„Upozorňovali jsme jednak na jeho negativní dopady na naše služby i na to, že povede ke zhoršení přístupu lidí ke kvalitnímu zpravodajství. Udělali jsme všechno pro to, abychom se konstruktivně zapojili do legislativního procesu a osobně jsme se v posledních měsících setkali se zástupci většiny českých mediálních domů i sdružení. Nedospěli jsme však během jednání se všemi zúčastněnými stranami k funkčnímu kompromisu, proto jsme museli učinit složité rozhodnutí a přestat v Česku zobrazovat náhledy zpráv a uzavřít program Showcase,“ řekla mluvčí.
Asociace online vydavatelů (AOV), Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR) a Unie vydavatelů (UV) konstatují, že krok...
Posted by SPIR on Friday, December 16, 2022
V evropských zemích, které postupně transponují evropskou směrnici o autorských právech do svých právních řádů, vstupuje Google podle Houzarové do jednání s vydavateli o využívání jejich chráněného obsahu. Dosud uzavřel víc než 1 000 smluv v 11 evropských zemích.
„Takto jsme byli připraveni postupovat i v Česku, ale přijetí novely autorského zákona nám uzavírání podobných smluv s českými vydavateli znemožnilo. Zobrazování potenciálně chráněného obsahu pro nás za těchto podmínek znamená nepřiměřené finanční a provozní riziko,“ dodala Houzarová.