O penězích doma otevřeně mluví drtivá většina Čechů. Z průzkumu Provident Financial vyplývá, že 80 procent lidí netají před partnerem přesnou výši výplaty. Téměř dvě třetiny před manželem či manželkou neskrývají ani koupi něčeho dražšího jen pro sebe. Nicméně ženy v tomto ohledu mlží častěji. Až sedm procent z nich občas novou věc schová do skříně a potom předstírá, že o tom partnerovi říkala, ale on si to nepamatuje.
Průzkum prováděla společnost mezi 1 100 respondenty. Došla k závěru, že pokud výplatu tají muži, tak třetina z nich kvůli tomu, že je to podle nich pouze jejich věc. Jen pět procent partnerů tají svůj plat úplně. Největší podíl tajnůstkářů je ve věku 45 až 53 let, u mladých (18–26) převládá otevřenost. Výši platu si nechává pro sebe jenom jedno procento z nich.
Nejčastější důvod k zatajování skutečného příjmu je argument, že jde o osobní záležitost. Dále 16 procent respondentů uvedlo, že je partner v otázce financí zklamal, a tak se raději chrání. Až 15 procent lidí si schovává finance bokem pro případ rozvodu.
V českých domácnostech převládá důvěra
V případě, že by jeden z manželů utrácel, aniž by se o tom poradil, by to 58 procent lidí řešilo debatou nad problémem a stanovením pravidel. Každý osmý by to neřešil a každý desátý by v takové situaci přistoupil k oddělení bankovních účtů.
O vysoké míře důvěry mezi partnery vypovídá i fakt, že naprostá většina Čechů se před nákupem doma poradí. Polovina uvedla, že debatuje o nákupu jakékoliv věci, 42 procent k tomuto kroku přistoupí pouze u dražších věcí, jako je například automobil. Každý devátý někdy v minulosti zatajil před partnerem nákup něčeho pro sebe. Plnou cenu nepřizná pak 17 procent mužů a 15 procent žen.