Premiér Andrej Babiš (ANO) opustil jednání Senátu o daňovém balíčku. Vysvětlil to tím, že nedokázal zajistit jiného premiéra jako svého zástupce na summitu EU. Původně sliboval, že se zúčastní celého jednání, i kdyby mělo trvat do půlnoci. STAN kvůli odjezdu Babiše z jednání Senátu neúspěšně žádali odklad schvalování daňového balíčku. Klub navrhoval odložení schůze na příští středu.
Babiš přitom ještě před pár dny na svém Twitteru uvedl, že rozhodně Senát neopustí: „Rozšířila se fáma, že chci ve čtvrtek strávit v Senátu jen 1,5 h a pak odletět do Bruselu na ER. Není to pravda. V Senátu budu kvůli daňovému balíčku tak dlouho, jak bude třeba. I kdyby mě měl v Bruselu zastoupit polský premiér. Snad ale bude ta debata konstruktivní a pragmatická.“
Rozšířila se fáma, že chci ve čtvrtek strávit v Senátu jen 1,5h a pak odletět do Bruselu na ER. Není to pravda. V Senátu budu kvůli daňovému balíčku tak dlouho, jak bude třeba. I kdyby mě měl v Bruselu zastoupit polský premiér. Snad ale bude ta debata konstruktivní a pragmatická.
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) December 8, 2020
„Holt fáma 1,5 hodin se nepotvrdila. Pan premiér utekl jako malý kluk až po necelých dvou hodinách,“ komentoval situaci pirátský senátor Lukáš Wagenknecht.
Holt fáma 1,5 hodin se nepotvrdila. Pan premiér utekl jako malý kluk až po necelých dvou hodinách. https://t.co/FsM53Bxx8o
— Lukáš Wagenknecht (@WagenknechtLuk) December 10, 2020
Daňový balíček
Sněmovní verze počítá s nárůstem daňové slevy na 34 125 korun ročně, což by s dalšími změnami snížilo příjmy veřejných rozpočtů o 134 miliard korun ročně. Výbory navrhly zvýšení jen o 3 000 korun na 27 840 Kč ročně.
Shoda mezi senátory nepanuje na tom, o jak vysokou částku by si měly polepšit obce a kraje v rámci rozpočtového určení daní. Obcím by se podle doporučení výborů mohl zvýšit podíl na výnosu z daní z 23,58 procenta na 25,18 až 26,07 procenta. Podíl krajů by se mohl zvýšit z 8,92 procenta na 9,78 až 9,88 procenta.
Senátoři zřejmě zruší ustanovení prosazené Piráty, na jehož základě by se měly zdaňovat prodeje akcií ve výši 20 milionů korun a více, které jsou v držení déle než tři roky.
ODS a KDU-ČSL chtějí zvýšení slevy na poplatníka o 6 000 korun
ODS a KDU-ČSL se dohodly, že v Senátu prosadí zvýšení slevy na poplatníka postupně o 6 000 korun v příštích dvou letech. Příští rok by se tak sleva měla zvýšit na 27 840 korun ročně, v roce 2022 na 30 840 korun. Před dnešním jednáním horní komory o daňovém balíčku to oznámili předseda ODS Petr Fiala a předsedkyně senátorů KDU-ČSL Šárka Jelínková.
Obě frakce podpoří také nahrazení superhrubé mzdy sazbami daně z příjmu fyzických osob ve výši 15 a 23 procent a kompenzace výpadku příjmů krajů a obcí ve výši zhruba 80 procent zvýšením jejich podílu na výnosu z daní.
Klub SEN 21 a Piráti se přidá k zamítnutí balíčku, jeho předseda Václav Láska vysvětlil na tiskové konferenci postoj klubu rozpočtovou odpovědností. Nejvíc na souboru změn vadí podle Ladislava Kose senátorům SEN 21 a Pirátů snížení daně z příjmu na 15 procent, které má největší podíl na očekávaném propadu příjmů veřejných rozpočtů o 130 miliard korun. „Méně kritičtí jsme k daňové slevě na poplatníky,“ uvedl. Jeho klubový kolega Petr Orel v případě, že zamítnutí neprojde, vznese pozměňovací návrh na zachování daně u minerálních olejů v současné výši. Upozornil, že změna byla do novely zahrnuta bez diskuse a způsobuje propad rozpočtových příjmů o pět miliard korun.