Rozhovor s Andrejem Babišem (zdroj: CNN Prima NEWS)
Podle Andreje Babiše jsou závěry auditu Evropské komise účelové. Chápe celou kauzu primárně jako akci Pirátů a bývalého náměstka na ministerstvu financí Lukáše Wagenknechta. „Není možné, aby druhořadý evropský úředník vykládal české právo,“ řekl premiér Andrej Babiš (ANO) ve vysílání CNN Prima NEWS.
„Piráti lžou, je to jejich akce a jejich spřízněných úředníků v Bruselu,“ řekl premiér. Podle něho nejde o závěr Evropské komise, nýbrž jejích auditorů. „Oni jen zopakovali nesmyslný a účelový výrok. Česko se musí bránit, není možné, aby druhořadý úředník vykládal naše právo. Nejsme tady kolonie Bruselu,“ dodal Babiš.
„Není to tak, že by EU mohla částku ponížit. Jsou to auditoři, kteří na základě toho psychopata zmanipulovali audit, aby mě poškodili,“ řekl Babiš v reakci na dotaz, zda Evropská komise sumu odpovídající neoprávněně vyplaceným dotacím strhne při budoucích platbách. Oním psychopatem myslel někdejšího náměstka na ministerstvu financí Lukáše Wagenknechta, který na úřadu sloužil právě v době, kdy měl Babiš tento ve vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD) na starosti.
Jsme úspěšná vláda
Podle Babiše se žádné peníze do evropských rozpočtů vracet nebudou. „Je to jen akce, která pokračuje poté, co opozice nebyla v Čechách úspěšná. Střet zájmů nemám, na základě lex Babiš jsem firmu vložil do svěřenských fondů, je to celé nesmysl,“ řekl dále předseda vlády.
Podle něho je nyní záležitost problémem Evropské komise, která by do případu měla vstoupit a prověřit, jak auditoři celý audit dělali. „Nejprve řekli, že je ta inovace špatná, pak že je to střet zájmů. Je to politická kauza a zasahování do volné soutěže politických stran v rámci evropského prostoru. Občané mají rozhodnout o tom, koho chtějí v politice, ne úředníci v Bruselu,“ dodal premiér.
Jurečka k Babišově střetu zájmů: Normální politik by si sbalil housličky a odešel
Podle předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky se česká politika nachází v situaci, která nemá obdoby. Závěry auditu Evropské komise, konstatující střet zájmů Andreje Babiše, jsou definitivní a Česká republika se proti nim už nemůže odvolat. Česko by se mohlo obrátit na Soudní dvůr Evropské unie. „To ale nemá odkladný účinek a Česká republika přijde o desítky až stovky milionů korun,“ uvedl Jurečka ve vysílání CNN Prima NEWS.
Zopakoval, že není důvod, aby jeho kabinet znovu žádal o důvěru v Poslanecké sněmovně. „Naše vláda je úspěšná, očkujeme, máme výsledky a občanům to připomeneme, co všechno jsme pro ně udělali,“ řekl Andrej Babiš ve vysílání CNN Prima NEWS.
Opozice zvýší tlak na vládu
„Pro mě to není překvapením. Už v létě 2018 jsem říkal, že se ta věc potáhne. Tipoval jsem také, že to skončí až u Soudního dvora Evropské unie,“ řekl na CNN Prima NEWS politolog Jan Kubáček. Podle něj je pravděpodobné, že Česká republika nebude se zprávou auditorů souhlasit a začne zpracovávat podklady pro podání celé záležitosti k Soudnímu dvoru EU. „Dále se to potáhne a bude to kauza, v níž soudní verdikt můžeme slyšet nejdříve za tři roky,“ pokračoval.
Podle Kubáčka je to reálná varianta, přestože ji premiér otevřeně nezmínil. „Od toho tam ty instituce jsou a nebyli bychom první ani poslední země, která se na evropskou soudní instanci obrátí,“ řekl politolog. Na přízeň voličů hnutí ANO to prý nemusí mít vliv. Pro lidi totiž nejde o novou kauzu, voliče hnutí ANO to příliš neodradí a ty, kteří mají vůči Andreji Babišovi výhrady, to jen utvrdí.
Neoprávněné dotace by měl Agrofert vrátit, tvrdí Hamáček. Z vlády ale neodejde
Podle vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) by měl Agrofert neoprávněně vyplacené evropské dotace vrátit. Aby pak nehrozilo, že to zaplatí čeští poplatníci, dodal. ČSSD však vládu neopustí, prý kvůli stabilitě.
Potvrzené závěry evropského auditu podle Jana Kubáčka pravděpodobně využije opozice ke stupňování tlaku na Babišovu vládu. „Se svržením vlády však opozice příliš spěchat nebude,“ myslí si Kubáček. Nejmocnějším mužem by se totiž v tu chvíli stal prezident Miloš Zeman. „To je pro opozici noční můra,“ dodal.
Jurečka: Ať si Babiš sbalí housličky a jde
K případu se vyjádřila také plejáda opozičních politiků. „Zažíváme něco, co tady nikdy v minulosti nebylo. Dříve premiéři odcházeli jen za pochybnosti kolem financování bytů. Toto je kolosální příběh,“ řekl CNN Prima NEWS předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Podle něj to nemá obdoby ani v Evropě. „Normální politik by si sbalil housličky a odešel. Eventuálně by se vrátil, až by se očistil,“ dodal.
Do premiéra se pustil také europoslanec TOP 09 Jiří Pospíšil. „Ještě uslyšíme mnoho řečí o účelovosti. Andrej Babiš si dál bude brát Česko jako rukojmí, dál bude útočit na Evropskou komisi. V komisi ale nikdo nemá zájem českému premiérovi škodit, tam jsou odborníci, kteří Babiše vůbec neznají a kteří dospěli k závěru, že peníze byly vyplaceny neoprávněně,“ řekl Pospíšil ve vysílání CNN Prima NEWS. Podle něho je to historická kauza, která se zapisuje do dějin EU a „bohužel negativně pro obraz České republiky“.
Andrej Babiš Zdroj: CNN Prima NEWS
V podobném duchu se vyjádřil také místopředseda ODS Martin Kupka. „Stát by měl nyní po Agrofertu nárokovat peníze,“ řekl. Opoziční politici se rovněž shodli, že by sociální demokraté měli opustit vládu, ve které s hnutím ANO a také s Andrejem Babišem sedí. „Obávám se, že to sociální demokraté vyřeší pokrytecky jako vždy. Vyzvou Andreje Babiše, aby vrátil peníze, ale tím to pro ně skončí,“ dodal Pospíšil.