Premiér Andrej Babiš (ANO) neví, co lidem říká reprodukční číslo. Podle něj z tohoto údaje navíc není moc jasné, jaký je vývoj koronavirové pandemie. Případné rozvolňování opatření by podle něj nemělo být závislé na tomto ukazateli, ale na absolutních číslech nakažených. Dosud přitom bylo právě reprodukční číslo až jakousi mantrou, kterou se zaklínali epidemiologové, odborníci i střídající se ministři zdravotnictví. Podle hodnoty čísla R se navíc přijímala nová opatření a rušila ta stávající.
Číslo R je základní reprodukční číslo. Podle něj poznáme, kolik lidí průměrně nakazí jeden člověk s infekcí. Pokud má reprodukční číslo hodnotu 2, znamená to, že jeden nemocný nakazí další dvě osoby, které mohou nemoc šířit.
Čím je číslo vyšší, tím rychleji se nemoc šíří. Pokud je číslo R menší než jedna, znamená to, že počet nakažených v populaci klesá. O tom, že je pokles čísla na 0,8 klíčový a podle toho se budou opatření rozvolňovat, hovořil dlouhodobě exministr zdravotnictví Roman Prymula. Aktuální reprodukční číslo je 1, ještě před víkendem bylo 1,13. Nejvýše bylo v polovině září na hodnotě 1,6.
Nyní se ale zdá, že je vše jinak a reprodukční číslo, podle kterého se řada Čechů řídí už od první vlny pandemie, není zas tak podstatné. Alespoň to naznačil premiér Andrej Babiš.
Babiš: Nevím, co nám číslo říká
„Já nevím – 0,8, co vám to říká? 0,8 z čeho, z kolika? Mluvím ale za sebe. Máme nového ministra a on musí jasně říct,“ prohlásil Andrej Babiš na pondělní tiskové konferenci po jednání tripartity.
„Pokud bychom mluvili o nějakém reprodukční čísle, tak se obávám, jestli by to lidé pochopili. Pokud bychom mohli mluvit o absolutním čísle, lidé by to mohli sledovat. Ale je to můj osobní názor, nikomu ho nevnucuji,“ dodal Babiš.
Babiš tím zřejmě myslel, že je třeba lidi informovat nikoli na základě poklesu čísla R, ale sledovat spíš čísla denního přírůstku nakažených. Ta se pohybují za poslední dva týdny od 6 do 15 tisíc. Velmi ale záleží na tom, jaký je den a jaký je počet testů. Podle odborníků ale právě na denním přírůstku nakažených téměř nezáleží. Důležité jsou podle nich tyto faktory:
- počet pozitivních testů v denním vzorku
- počet hospitalizovaných
- počet mrtvých
- reprodukční číslo
Ani Blatný neví, co R znamená
O tom, že denní přírůstky nejsou nejdůležitější, hovořil v minulosti i Roman Prymula.
„Číslo denního nárůstu není důležité. V podstatě nám ukazuje, jak se bude vyvíjet počet klinicky závažných případů, což se odvozuje od tohoto údaje,“ uvedl koncem září Prymula.
Pochybnosti o tom, jak moc je reprodukční číslo relevantní, vyjádřil premiér jen pár dnů poté, co byl jeho nový ministr zdravotnictví Jan Blatný přistižen, že neví, co přesně toto číslo zanmená.
„Jestliže budeme mít tisíc nakažených a reprodukční číslo 1,5, potom se zvýší počet (nakažených) na 1 500. Takže jenom o 500. Jestliže budeme mít milion nakažených a reprodukční číslo bude jenom 1,1, ke zvýšení dojde o 100 tisíc. To je ten problém, kterému nyní čelíme,” prohlásil čerstvý ministr zdravotnictví v pátek v Poslanecké sněmovně.
Jenže to by znamenalo, že reprodukční číslo říká, na kolikanásobek se počet nakažených dostane v porovnání s jejich stávajícím počtem. Tak to ovšem není. Reprodukční číslo (nebo také reprodukční koeficient) udává, kolik lidí v průměru nakazí jeden již infikovaný člověk.