Reprodukční číslo. Právě podle něj se teď doslova řídí naše životy. Pokud bude vysoké, budou striktní opatření pokračovat. Když klesne, bude se moci podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) začít rozvolňovat. Co tedy přesně číslo R znamená?
Úplně jednoduše: Číslo R je základní reprodukční číslo. Podle něj poznáme, kolik lidí průměrně nakazí jeden člověk s infekcí. Pokud má reprodukční číslo hodnotu 2, znamená to, že jeden nemocný nakazí další dvě osoby, které mohou nemoc šířit. V České republice panuje v současnosti reprodukční číslo 1,4.
Prymula odpovídá. Virus unikl z laboratoře, bez opatření by bylo 30 tisíc mrtvých
Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) vyzval lidi, aby sledovali jeho Twitter. Za cíl si dal zlepšit komunikaci a vyvracet dezinformace o koronaviru. V sobotu odpoledne pak nahrál několik videí s odpověďmi na otázky, které mu lidé pokládají.
Čím je číslo vyšší, tím rychleji se nemoc šíří. Pokud je číslo R menší než jedna, znamená to, že počet nakažených v populaci klesá.
Právě proto je důležité, aby se reprodukční číslo snížilo, k čemuž mají dopomoci vládní opatření. Podle výpočtů odborníků mohou být nařízení uvolněna, pokud se reprodukční číslo podaří snížit na hodnotu 0,8.
Problém by bylo i číslo 1, míní Dušek
Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek uvedl, že v dnešní situaci by bylo problémem i číslo 1,1. „V populaci je velké množství aktuálně nakažených lidí a ta velká základna, když se multiplikuje s takovým reprodukčním číslem, tak potenciálně vede k velmi velkému počtu lidí, kteří budou nově diagnostikováni, nově nakaženi v říjnu. To reprodukční číslo v tuhle chvíli opravdu musíme srazit pod 1, aby ta nálož v populaci začala klesat,“ řekl v rozhovoru pro Český rozhlas Dušek.
Podle něj potrvá minimálně 14 dní, než se reprodukční číslo sníží. Čím rychleji se podaří snížit číslo pod hodnotu 1, tím dříve zmizí riziko budoucí eskalace a nálož viru v populaci začne klesat a epidemie bude zvládnutelná.
A jak se reprodukční číslo počítá? Odborníci k tomu využívají stavový analytický model, který vychází z dostupných poznatků o koronaviru. „Model pracuje s počty nově infikovaných prozatím bezpříznakových jedinců, průběhem jejich onemocnění včetně infekčního období, nástupem příznaků onemocnění, přesunem pacienta do izolace a potvrzením onemocnění laboratorním testem,“ uvádí ÚZIS.