Do horní komory českého Parlamentu se chystají Andrej Babiš (ANO) a Alena Schillerová (za ANO) společně. Chtějí senátory přesvědčit, že daňový balíček, který v noci na pátek prošel Poslaneckou sněmovnou, byl omyl. „Setkaly se dvě věci, které se spolu potkat neměly,“ prohlásila ministryně financí Schillerová na pondělní tiskové konferenci vlády.
Měla na mysli zvýšení základní slevy na dani z příjmů fyzických osob, kterou poslanci odhlasovali na základě návrhu piráta Mikuláše Ferjenčíka. Kvůli tomu by veřejné finance přišly asi o 40 až 50 miliard korun, což by vedle státní kasy negativně pocítily také rozpočty obcí a krajů. „Byla jsem na tom hlasování až do noci a nic nenasvědčovalo tomu, že by se někdo chystal podpořit tu nejvyšší slevu na dani. Byla to skutečně jen alternativa k návrhu Andreje Babiše na daňové sazby 15 a 23 procent,“ snažila se Schillerová vysvětlit, kvůli čemu se s premiérem do Senátu chystají.
Schválili jsme chybu, tvrdí Schillerová a chce zrušit zvýšení slevy na poplatníka
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) přiznává, že Sněmovna při pátečním nočním schvalování daňového balíčku udělala chybu. Tu by podle ní mohli ještě opravit senátoři, a proto na ně apeluje, ať vládě pomohou. O co jde? Mimo to, že prošlo snížení daně z příjmu pro zaměstnance na 15 procent, uspěl i pirátský návrh na zvýšení slevy na poplatníka. Dohromady by tak celý balíček podle Schillerové znamenal zásah až 130 miliard do rozpočtu a s tím vláda zjevně nepočítala a chce zvýšenou slevu na poplatníka zrušit.
Podle Schillerové byla hlasovací procedura v Poslanecké sněmovně nastavena tak, že se nejprve hlasovalo o slevách a až poté o daňových sazbách. „Jeden z našich poslanců chtěl zpochybnit hlasování, protože se spletl. Setkaly se zkrátka dvě věci, které se spolu potkat neměly,“ dodala šéfka státní kasy. Znovu odmítla, aby se sazby daně po zrušení superhrubé mzdy nastavily na 19 a 23 procent. „To bylo nepřijatelné. Chtěli jsme pomoc zaměstnancům a nezvedat daně živnostníkům, kteří jsou nyní nejvíce ohroženou skupinou,“ dodala.
Babiš: Slevu dostane i miliardář
Andrej Babiš během tiskové konference podrobil kritice nejen pirátského poslance Ferjenčíka, ale také hejtmany. Ti si totiž stěžovali na samotné zrušení superhrubé mzdy, a to právě z rozpočtových důvodů. „Pan Půta (hejtman Libereckého kraje, pozn. red.) má nárůst od roku 2013 o 4,5 miliardy. Pan Netolický, který se styděl kandidovat za ČSSD, ten měl v roce 2013 7,8 miliardy, loni měl už 13,86 miliardy korun. Takže mi to nepřipadá korektní,“ řekl Babiš.
Sněmovna zrušila superhrubou mzdu a schválila stravenkový paušál
Zdaňování takzvané superhrubé mzdy v tuzemsku po 13 letech zřejmě skončí. Sněmovna při nočním schvalování daňového balíčku přijala návrh premiéra Andreje Babiše (ANO), který toto zdaňování ruší.
Podle něho je Ferjenčíkem navržené zvýšení slevy na dani nespravedlivé, protože nezohledňuje majetek. „Takže nějaký miliardář klidně může dostat tu slevu. V minulosti u těchto slev docházelo ke zneužívání třeba u sociálně vyloučeného obyvatelstva u slev na děti,“ dodal předseda vlády. Ferejčník měl podle něho několik návrhů na zvýšení slevy a prošel ten nejvyšší. „Oni (Piráti, pozn. red.) si z rozpočtu dělají trhací kalendář,“ řekl také Babiš.
Ze snížení daně na 15 procent z hrubé a nikoli supehrubé mzdy prý budou mít prospěch všichni. „Zaměstnanci, živnostníci i zaměstnavatelé, kteří nebudou muset navyšovat mzdy,“ uzavřel Andrej Babiš. Do Senátu se s Alenou Schillerovou chystají ve středu 25. listopadu v 16 hodin.