Evropa musí zůstat konkurenceschopná, konstatoval premiér Andrej Babiš (ANO) před odletem na slavnostní zahájení konference OSN o změnách klimatu COP26 ve skotském Glasgow. Předseda vlády však od konference příliš mnoho neočekává, sám bude mluvit o ohrožení ekonomiky kvůli rostoucí ceně energií.
„Zase uslyšíme klasické problémy, jak je naše planeta ohrožená. Já budu mluvit o ohrožení naší ekonomiky, našich lidí a zaměstnanců. Už podle výsledků summitu G20 bychom si tohle měli uvědomit a předkládat jen reálné věci, které nevyženou investory do Asie,“ prohlásil Babiš na pondělní tiskové konferenci. „Od konference nic moc neočekávám, budou to jen projevy. Uvidíme, jaký to bude mít vliv na Evropskou unii,“ dodal.
Premiér zkritizoval jiné velké země, že nesnižují emise tak razantně jako unijní státy. „Evropa dělá obrovské úsilí v rámci Green Dealu, podíl Evropy ve světě je však jen devět procent. Znečišťovatelé Čína a Spojené státy, které mají podíl daleko vyšší, nás ale nenásledující stejným tempem,“ kritizoval Babiš.
Evropa podle něj také nevnímá všechna rizika, která souvisí se zdražováním emisních povolenek a jejich stahováním z trhu. „Na zvyšující ceny energií nereaguje dostatečné, další dopad jsou vysoké ceny plynu,“ podotkl.
Babiš letí na summit s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (za ANO). Oba mají k průběhu konference podobný postoj. „Hlavní ambicí je, aby další velcí eminenti představili své vnitřní plány. O skepticismu ale svědčí, že se nezúčastní ruský, čínský nebo brazilský zástupce,“ konstatoval Brabec.
Témata konference nejsou nová
Konference o změnách klimatu potrvá do 12. listopadu. Diplomaté i odborníci v následujících dvou týdnech projednají společný postup, jak čelit hrozbě klimatické změny s možnými katastrofálními dopady. Akci odloženou o rok kvůli pandemii covidu v pondělí dvoudenním summitem naplno odstartují právě světoví lídři včetně Babiše.
Mnoho témat, která budou delegáti projednávat, byla na programu už několik desetiletí. Týká se to například pomoci vyspělých států snižovat emise v chudších zemích či jak se adaptovat na vzrůstající teploty.