Babiš změnil názor na kryptoměny: Už je velebí jako Trump. Loví mladé voliče, tvrdí experti

Expremiér Andrej Babiš (ANO) předvedl další ze svých názorových otoček. Dříve odmítal kryptoměny a o bitcoinu mluvil s opovržením. Dnes se ale na virtuální měny tváří pozitivně, bere si zejména příklad ze zvoleného prezidenta Spojených států Donalda Trumpa. Podle politologů oslovených redakcí CNN Prima NEWS se jedná o jasný signál, kterým chce lovit mladé a nerozhodné voliče.

Pro české politiky dosud nebyly kryptoměny velkým tématem. To by se ale mohlo rychle změnit. Například předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš se o nich začal vyjadřovat smířlivěji než dříve. „Mám na kryptoměny stejný názor jako Trump. Určitě jsou zajímavé, je to alternativa a vypadá to, že mají budoucnost. Ano, podporuji je,“ uvedl Babiš na Instagramu, kde odpovídal na dotazy svých příznivců.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Úspěšní hejtmani dali Fialovi košem. Grolich ani Kuba na kandidátce Spolu nebudou

Babiš se odkázal na Trumpa kvůli názorům republikánského politika. Nově zvolený prezident Spojených států totiž řekl, že chce vytvořit kryptoměnovou velmoc a zavést státní rezervní fond bitcoinu. Díky tomu nejznámější virtuální měna zamířila k hranici 100 tisíc dolarů za jeden bitcoin.

Expremiér přitom v minulosti kryptoměny odmítal. „Vůbec netuším, co to je, a pokud vím, tak nikdo bitcoinem neplatí. Ta měna nemá dobrou pověst,“ řekl Babiš v roce 2015, kdy zastával funkci ministra financí ve vládě Bohuslava Sobotky (tehdy ČSSD). Nyní ale otáčí a zúčastnil se i konference o kryptoměnách Emergence, která se proběhne v Praze ve dnech 5. a 6. prosince.

A co může stát za důvodem Babišova náhlého procitnutí v oblasti virtuálních měn? Podle politologů je to snaha obrátit se na mladou generaci. Podobně jako když předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová vystupuje v převlecích ve formě hranolek a bojuje za změnu podmínek pro dohodáře. „Je to vzkaz mladším voličům a prvovoličům. Je to jedno z mnoha témat, které ještě uvidíme,“ řekl pro CNN Prima NEWS Jan Kubáček.

Podle něj má Babiš pro výběr podobných témat cit. Podobně jako když se objevil na akci hackathon, kde vývojáři pracovali na novém IT systému po neúspěchu s elektronickými dálničními známkami v roce 2020.

Babiš využívá pirátské téma, shodují se politologové

Politolog Lukáš Valeš upozorňuje, že Babišova oblíbenost kryptoměn mu ale nepřinese plusové body u jeho příznivců. „Voličů, kteří mají s kryptoměnami zkušenost, je úplné minimum. Neznám pozadí jeho otočky, ale je to podle mě snaha přiblížit se Trumpovi. Podobně jako někteří politici se chtěli podobat Joe Bidenovi nebo Kamale Harrisové,“ řekl Valeš.

Kromě Babiše se na konferenci Emergence objeví i nový předseda Pirátů Zdeněk Hřib. „Právě tato strana je s kryptoměnami více propojená než hnutí ANO. Dokonce víme i o některých pirátských poslancích v minulém volebním období, kteří využili Poslaneckou sněmovnu k těžbě kryptoměn. Pokud by to měl někdo vytáhnout, tak by to měl být pan předseda Hřib,“ řekl Valeš s odkazem na poslance Tomáše Vymazala. Ten v poslaneckém bytě těžil měnu Zcash. Prozradila ho ale vysoká spotřeba energie nutná pro těžbu.

Také podle Kubáčka by měly být kryptoměny tématem Pirátů. „Babiš byl ale ve veřejném prostoru jako první. Otevřeně si můžeme říct, že to proti Pirátům využije. Například proč to nevytáhli dříve a nepřišli s nějakým návrhem. Přitom politická subkultura pirátů k tomu má velmi blízko,“ řekl.

Babiš změnil názor v minulosti už několikrát

Nejedná se o první názorovou otočku Andreje Babiše. Snad největší veletoč v minulosti předvedl ohledně kandidatury na prezidenta. Zatímco před deseti lety hlásal, že by ho náplň práce prezidenta nikdy nebavila a nemá pro ni předpoklady, v roce 2023 na Hrad kandidoval.

Změnil také názor na elektromobily. Ve své knize O čem sním, když náhodou spím elektromobilitu vychvaloval. Vyšla před volbami v roce 2017. „Já tedy elektromobil nemám. Ale bez auta se neobejdu – jako vy. O elektromobilu taky někdy uvažuju. V Německu považují elektromobily za jasnou volbu budoucnosti. Loni jejich náměstek ministra hospodářství Rainer Baake prohlásil, že po roce 2030 by se měly prodávat už jen elektromobily. U nás to určitě nebude o moc jinak,“ psal Babiš.

Nyní ale zastává jiná stanoviska. Babiš opakuje, že elektromobily vymysleli zelení „ekofanatici“ v Bruselu. Ostře se vymezuje proti zákazu aut se spalovacími motory od roku 2025, což je součástí Green Dealu. Hnutí ANO se chce pokusit zákaz zrušit či posunout.

Ve stejné knize Babiš také chválil sdílenou ekonomiku. „Je to bezvadná věc, sdílet věci, které může využít ještě někdo jiný. Když jedete do zahraničí, možná hledáte nějaký pohodlný byt přes pronájmy bytů Airbnb. Mezitím můžete svůj byt nebo chatu jednoduše a bezpečně pronajmout. Hlavně mladá generace má sklon různé věci spíš sdílet než vlastnit. Princip sdílení může jednou změnit celou ekonomiku. Lidi budou brzy sdílet automobily, parkovací místa, byty a chaty,“ stojí v publikaci.

V roce 2021 už ale hájil jiné stanovisko. Před třemi lety se ve Sněmovně pustil do Pirátů se slovy: „V Česku nechceme žádný multikulturní ekofanatický pirátostát. Nechceme sdílet naše auta, naše byty, naši zemi,“ prohlásil Babiš ještě coby předseda vlády.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ostrá hádka o Ukrajinu. A dost, neurážej české občany, pustila se Konečná do Zdechovského

Tagy:
elektromobil měna ekonomika politika Andrej Babiš volby Česká pirátská strana Bitcoin ANO 2011 kryptoměna Donald Trump makroekonomie Lukáš Valeš ekonomika, obchod a finance