Členové vládní legislativní rady ani její předsedkyně a ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) nevědí o tom, že by se rada zabývala vyhlášením nového nouzového stavu, jak to uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). V pondělí to napsal web SeznamZprávy.cz. Nový nouzový stav kvůli epidemii koronaviru platí od pondělí. Vláda ho vyhlásila po dohodě s hejtmany poté, co Sněmovna ve čtvrtek odmítla prodloužit stav nouze platný do nedělní půlnoci.
Babiš v pátek řekl, že vláda si nemůže dovolit obejít Poslaneckou sněmovnu a znovu vyhlásit nový nouzový stav. Jako jediné řešení uvedl, že by kabinet o vyhlášení požádali hejtmani. „Pokud nás k tomu vyzvou hejtmani, jsme okamžitě připraveni vyhlásit nouzový stav. Ne že by si to vláda vymyslela, že chce obejít Sněmovnu. Naši právníci a legislativní rada vlády to analyzovali celý den a jsme přesvědčeni, že pokud hejtmani požádají, tak je to jediná možnost prodloužení nouzového stavu,“ řekl premiér.
Nouzový stav nemá smysl. Babiš si vzal hejtmany jako rukojmí, zlobí se opozice
I když Sněmovna nepodpořila prodloužení nouzového stavu, vláda ho v neděli stejně na základě žádosti hejtmanů protáhla až do 28. února. Podle lídrů opozice si vzal premiér Andrej Babiš (ANO) hejtmany jako rukojmí.
Podle zpravodajského webu SeznamZprávy ale vládní legislativci okolnosti vyhlášení nového nouzového stavu a otázku, zda takový krok nebude odporovat ústavním pravidlům, neřešili. „Legislativní rada vlády se tím určitě nezabývala. Dnes ráno se mluvilo o tom, že věcí se zabývali legislativci na ministerstvech vnitra, zdravotnictví a spravedlnosti. Ti řešili, zda a jak lze vyvolat nouzový stav. Alespoň podle toho, co říkal pan premiér, tak tito legislativci na daných rezortech řekli, že to jde,“ sdělil v pondělí webu místopředseda legislativní rady Aleš Gerloch.
Benešová o žádné diskuzi neví
Také podle experta na ústavní právo a člena legislativní rady Jana Wintra se rada tímto tématem nezabývala. „Když to premiér říká, patrně myslí legislativní odbor na Úřadu vlády, tedy úředníky,“ uvedl. Místopředseda rady Jan Kněžínek věc odmítl komentovat.
Ministryně Benešová sdělila, že právnické záležitosti ohledně vyhlášení nového nouzového stavu si teprve opatří. „Pan premiér měl nějaké analýzy, o kterých v neděli mluvil na mimořádném jednání vlády. Já si dneska zjišťuji od místopředsedy Kněžínka, co a jak,“ řekla webu. „Nevím, s kým to pan premiér řešil,“ uvedla ministryně na dotaz, proč Babiš v pátek hovořil o tom, že vládní legislativci nouzový stav „analyzovali celý den“.
Vyhlášení nového nouzového stavu bez časové prodlevy od konce předchozího považuje většina právníků za protiústavní. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) je naproti tomu přesvědčen o tom, že nový nouzový stav vláda vyhlásila v souladu s ústavou. Upozornil, že Sněmovna má právo jakýkoliv nouzový stav vyhlášený vládou zrušit. Shromáždit podpisy pro svolání mimořádné schůze Sněmovny ke zrušení nového nouzového stavu se pokusí opoziční SPD, uvedl předseda hnutí Tomio Okamura.